Týden v cloudu, díl XI.


Windows Azure jako platforma začíná pronikat do stále většího množství produktů, ať přímo z dílen Microsoftu samotného, tak třetích stran. Začněme domácí kuchyní. Před několika dny jsme vydali novou beta verzi Visual Studio LightSwith (beta 2), která umožňuje vytvořené aplikace přímo nasazovat do Windows Azure a do SQL Azure. Zájemcům doporučuji přečíst blog post s trefným názvem „Visual Studio LightSwitch Beta 2 – Where Have You Been All My Life“.

V druhém odstavci také ještě zůstanu v Microsoft kuchyni. Včera byla uvolněna první verze Windows Azure Toolkit for Windows Phone 7. Díky němu lze snadněji vytvářet Windows Phone 7 aplikace, které využívají služeb běžících na Windows Azure. Toolkit obsahuje:

  • Binární souboru pro WP7 aplikace
  • Šablony projektů pro rychlejší vytvoření aplikací
  • Příklady aplikací v C# a VB.NET
  • Dokumentaci, krok-za-krokem postupy a tipy a triky

Instalaci s první kroky s kitem popisuje na svém blogu Wade Wegner a na jeho konci také najdeme další funkce, které se plánují pro další verzi.

Ale abych se přes vlastní chvástání dostal i k ostatním. Z aplikací třetích stran mne zaujaly pro dnešní blog post post dvě. První je vlastně služba s názvem AzureWatch a firma ParaleapTechnologies ji klasifikuje jako „Elasticity-as-a-Service“. (co vše může být aaS J). Jejím cílem je za vlastníka cloud aplikace zajistit následující operace:

  1. Automatizovat přidělování výkonu podle zatížení aplikací
  2. Monitorování zdraví aplikace
  3. Sledování a analýza výkonnostních parametrů

Druhou aplikací je ManageAxis od firmy Cumulux. Tato aplikace v obecné rovině poskytuje podobné funkce jako AzureWatch, ale není poskytována jako služba. Dovede však daleko sofistikovaněji řídit celý životní cyklus cloud aplikace.

clip_image002

Oba produkty s v tuto chvíli snažím testovat a v následujících týdnech o nich napíšu na svém blogu.

Azure – pohled do reálného světa: Rozhovor s Martinem Jechem, Venture investorem, www.nakupnispecialista.cz

MSDN: Co stálo za rozhodnutím pro implementaci řešení na platformě Windows Azure?

Investiční společnost, Martin Jech, s.r.o., realizuje nápady na inovativní služby. Po splnění stanovených obchodních cílů nebo po dosažení obchodního podílu na trhu projekt prodá v podobě nově založené společnosti.

Například projekt NakupniSpecialista.cz, je postaven na pronájmu softwaru pro elektronické aukce. Naši klienti za jeho pomocí snižují firmám provozní náklady. Jedná se tedy o outsourcing nákupního oddělení.

Naším produktem je software. Nikoliv jeho provozování.

Nechtěli jsme si proto na svých bedrech nechat starosti s provozem serverů, které nám nepřináší žádné peníze navíc.

Cloud řešení v podobě Microsoft Azure nám tuto možnost nabídlo a navíc za velice zajímavých finančních podmínek.

Administátora serverů, kterého bychom museli zaměstnávat, jsme tedy nahradili službou. Na rozdíl od něho funguje nepřetržitě. Navíc máme garanci fungování přímo od Microsoftu. A při srovnání se mzdovými náklady platíme měsíčně desetinu.

Kromě všech těchto výhod nám toto řešení zvyšuje tržní cenu firmy. Funguje totiž samostatně bez potřeby nepřetržitého dohledu vlastního zaměstnance.

MSDN: Řešili jste nějaké komplikace v rámci vývoje a ladění aplikace?

Technologii SQL Azure jsme začali používat jako jedni z prvních a proto jsme se potýkali s problémy, které před námi ještě nikdo jiný neřešil. Problémy, které jsme měli, jsou nyní už probírané na mnoho diskuzních fórech.

Řešili jsme například problém s používáním diakritiky, protože SQL Azure, neumožňuje nastavit collation na úrovni databáze. Při této příležitosti jsme začali používat datové typy Unicode a tím jsme problém vyřešili.

MSDN: Jak hodnotíte dosavadní úspěšnost projektu?

Mohu spokojeně říci, že jsme přechodem na Microsoft Azure dosáhli všech vytyčených cílů.

Úplně jsem ze svého myšlení vyškrtnul provoz severů. O to více se teď mohu soustředit na vývoj aplikací.

Místo administrátora jsem zaměstnal programátora, který urychlil vývoj a firmě tak díky své práci přináší další zisk.

MSDN: Budete rozvíjet obchodní strategii směrem ke cloudu?

Naše obchodní strategie počítá už jen s cloud řešením. Po dosavadní zkušenosti cloudu plně důvěřujeme.

MSDN: Děkujeme za rozhovor.

Ještě jako vždy link na předchozí díl.

- Dalibor

Comments (0)

Skip to main content