Materiály, otázky a odpovědi ke 2. lekci Azure Akademie II.


Prezentace a záznam:

Založení Azure účtu Introductory Special, včetně kontroly spotřebovaných zdrojů a návod na úplné vypnutí spotřeby

Windows Azure – vývoj řešení

Záznam Live Meetingu

Doporučené praktická cvičení

Building ASP.NET Applications with Windows Azure (cvičení 1 a pak 2 nebo 3, dle osobích preferencí)

Otázky a odpovědi

Jak jsme slíbili, přinášíme zodpovězené dotazy, které padly během druhé lekce naší Azure akademie II. Otázky jsme si dovolili jazykově a stylisticky zkorigovat, stejně jako naše původní odpovědi, které jsme doplnili o další informace.

Dobrý den, jak postupovat, když chci použít vlastní doménu pro Azure aplikaci (t.j. místo <moje>.cloudapp.net chci www.firma.cz) ?
Velmi jednoduše. Nastavte si přesměrováni www.firma.cz (na DNS pro firma.cz) na <moje>.cloudapp.net. Jinými slovy vytvořte si nový CNAME záznam.

Certifikát pro SSL přesměrování domény pak bude standardní nebo je potřeba nastavit nějaké extenze?
Standardní SSL certifikát. Je třeba ho nasadit na Windows Azure včetně privátního klíče. CN na certifikátu pak samozřejmě musí odpovídat hostname, pod kterým přistupuji uživatelé, jinak to bude "křičet".

Chtěl jsem se zeptat, pokud mám v rámci MSDN 750 hodin zdarma pro small compute, tak kolik to dělá hodin pro extra small compute?
Benefit (750 hodin na S instanci), který získáváte v rámci MSDN, není možné přepočítat na XS instanci. Směrem k vyšším velikostem instance to ale jde. Např. místo 750 hodin na S instanci, můžete čerpat 375 hodin na M instanci. Stejné pravidlo platí i pro Introductory Special, jak je popsáno na licenčním webu.

Zmiňoval jste ASP.NET aplikace. Jak to vypadá se Silverlight-em ?
Silverlight není problém. Je v aplikaci přibalený jako XAP soubor, který se z web serveru tahá. Podobně jakékoliv jiné soubory, které do balíčku přibalíte. Na standardní soubory je MIME mapování nastaveno, pro něco nestandardního je musíte přidat do web.config souboru. Na Azure byla portována naše televize www.mstv.cz napsaná v Silverlightu (brzy ji opět budeme schopni spustit). Mimo jiné na Azure dnes běže produkt iDoklad firmy Cígler Software (www.idoklad.cz), která je také napsána v Silverlightu.

Proč má AZURE SQL definovanou dostupnost ve SLA 99.9 % a ne třeba 99.95% ? Říkali jste, že v cloudu jsou vždy 3 kopie DB, takže dostupnost by měla být perfektní, což 3 devítky moc perfektně nezní.
Aktuální nabídka je na 9 devítky a jde o rozhodnutí, které nedovedeme lokálně komentovat. Předpokládám, že do budoucnosti se bude i tento parametr cloudu (vedle technických možností) zlepšovat. V každém případe jde vždy o balanci mezi cenou a kvalitou. Cena u SQL Azure s danou úrovní SLA je podle mne velice výhodná.

Clear on role recycle - pokud jsem si všimnul - true - false, tzn. že, data mohou zůstat po recyklaci role?
Ano, mohou. Ale nedává Vám to 100% ni garanci, ze o data nepřijdete (např. při HW výpadku, nutnosti přesunu virtuálu apod.). Veškerá data trvalé povahy je nutné mít v Azure Storage anebo na SQL Azure.

Je platforma Azure (ta SW infrastruktura cloudu) poskytovaná od Microsoftu i jako aplikační server nebo Microsoft poskytuje / plánuje i nadále poskytovat Azure jen jako službu na svých hostingovych centrech (ev. velkých partnerů)?
V tuto chvíli poskytujeme Windows Azure pouze jako službu běžící pouze v Microsoft datových centech. Je připravena nabídka i tzv. Azure Appliance, což je HW + SW řešení. Dnes je připraveno pouze ve velikosti čítající velké množství fyzických serverů (>1000), což si mohou

Zaznělo "Aplikace mezi sebou komunikuji pres storage" - jen file-systémově (uložím soubor, načtu soubor...), nebo to umějí i nějaké pipy atp.?
Windows Azure obsahuje všechny technické prostředky, které jste schopen používat v řízeném nebo neřízeném kódu. Name pipes lze použít (ověřoval jsem ještě dnes na webu), ale je třeba si uvědomit, že tento scénář není připraven, podle mého, na load balacing. Souborově mohou spolu komunikovat pouze aplikace běžící na jednom VM (instance role). Pokud mají spolu komunikovat aplikace napříč rolemi, pak bych doporučoval pro tento scénář Azure Queue Storage službu, která je pro tento případ přímo určena anebo volání WCF služeb mezi rolemi (tzv. inter-role communication).

Jak založit Windows Azure projekt na internetu step by step?
Toto téma jsme probírali v první lekci, ke které existuje záznam.

Pokud v některé oblasti váháte, napište nám na e-mail AzureAkademie@microsoft.com

Dalibor a Michael

Comments (0)

Skip to main content