Kodu, Díl 1 – Co je Kodu?


 

kudo_project_badge

clip_image002Ode dneška si budete moci každý týden přečíst o projektu Microsoft Research – Kodu.

Kodu je roztomilý nástroj pro tvorbu přitažlivých 3D prostředí včetně ovládání světelných podmínek a kamery. Programování v Kodu je přizpůsobeno úplným začátečníkům. Při návrhu hry si člověk ani neuvědomuje, že programuje. Kodu vás při návrhu bude velice příjemnou a intuitivní cestou vést k základní struktuře programu pomocí výběru grafických prvků pro podmínku (WHEN) a následnou akci (DO). Abyste mohli programovat v Kodu, tak opravdu nepotřebujete klávesnici protože celé rozhranní je navrženo pro XBOX.

Co vás Kodu naučí?

clip_image004Kodu vám umožní vyzkoušet si tvořit programovou logiku bez vlastní znalosti programování. Kodu hned od počátku učí myslet objektově a proto ukazuje podmínky a sekvence v objektově orientované prostředí. I přes intuitivitu a jednoduchost vás Kodu bude tlačit analyzovat a strukturovat váš svět do hloubky což má mnoho společného s přístupem uplatňovaným na akademické půdě i v průmyslu.

Kdo může Kodu používat a jak začít?

DS_125x125_RocketKdokoliv! Může být vyučováno učitelem již na základním stupni. Nejsou potřeba žádné předchozí programátorské zkušenosti. Kodu dokáže oslovit děti již od 8 let.

imageNo a teď už na nic nečekejte a stáhněte si Kodu zdarma ze stránky projektu Kodu nebo programu DreamSpark. Můžete začít rovnou jednotlivými lekcemi a nebo si můžete vyzkoušet jak může vypadat výsledek když se necháte vtáhnout do podmanivého prostředí a začnete si Kodu trochu hrát… nebo spíš programovat?

Můžete používat buď klasické PC s myší a klávesnicí nebo XBOX s herním ovladačem. Vzhledem k tomu, že začínáme, nesmíme ještě opomenout blog Kodu, kde se především dozvíte co přinášejí jednotlivé nové verze.

Jak zobrazit kód?

imageChcete se podívat jak to dělají jiní? Není nic jednoduššího. Nahrajte jednu z hotových her a podívejte se na “zdrojový kód”. Stiskněte klávesu ESC na klávesnici nebo tlačítko ZPĚT na Xbox ovladači. Poté se přepněte to módu editace. Pak vyberte ikonku Kodu z nabídky ve spodní části obrazovky, přesuňte se na objekt ve vašem světě a stiskněte pravé tlačítko myši nebo klávesu Y na ovladači.

Jak vytvořit novou hru?

Pokud si myslíte, že jste připraveni vytvořit vaši první hru, můžete si spustit postupně tutoriály od nejjednoduššího k nejsložitějšímu z nabídky Lessons po stisku Load world v úvodním menu. Pokud vám nevadí mluvená angličtina můžete se inspirovat také zde.

Chci se pochlubit! Jak mohu svou hru sdílet?

imageNa obrazovce, kde vybíráte, který svět chcete otevřít, vyberte svou hru. Objeví se menu s nabídkou Play, Export a Delete. Vyberte možnost Export. Hra bude uložena do adresáře “My Documents/SavedGames/Boku/Player1/Export…” Tento malý soubor lze pak snadno posílat emailem nebo ho sdílet s ostatními na www.planetkodu.com.

Filip

Comments (4)
 1. Petr Pilny says:

  A ma cenu vubec se zabyvat nejakym projektem Kodu? Vzdyt MS zrusil tolik super projektu do kterych lide investovali mnoho casu a usili. Co si pamatuji tak treba Semblio (ci Symblio), PopFly (nebo tak nejak), Live Silverlight Streaming, Live Spaces ktere byly zaprodany a zniceny ve jmenu WordPress atd. atd.

  Zavidim Vam, ze muzete svuj cas vyhodit oknem pro hracky a nemusite delat skutecny byznys, ktery musi prinest firme penize …

 2. Filip Řehořík says:

  Máte pravdu, zaručit úspěch na 100% lze velmi těžko u jakéhokoliv produktu. O tom zda KODU uspěje nebo neuspěje rozhoduje mnoho faktorů. Nicméně s úspěchem XBOX platformy a Kinektu věřím, že KODU vzhledem k optimalizaci právě pro herní konzoli má velkou šanci na úspěch a že se povede naše ratolesti zaujmout činností, která rozvíjí jejich myšlení.

 3. To je pro skoly... says:

  Tohle neni pro seriozni vyvoj her, ale pro vyuku algoritmizace. Je pravdou, ze KODU aby melo smysl musi vydrzet a to co nejdele. Zatim mu drzme palce, protoze za to stoji. Moc pekny projekt Microsoftu. Takovy stary dobry "Karel" nebo "Baltazar", ale ve 3D, na PC i na Xbox 360. To je super ne? Ja jim verim…

 4. Matěj Kasper says:

  Nechápu proč musí vždy někdo odsuzovat okrajové jazyky? Všechno, i DOS má dodnes své větve vývojářů. Vždy to prořídne, ale to čeká všechna prostředí. A vždy někomu něco zůstane u srdce prostě sympatií. Zanechaný projekt, také projekt.

Comments are closed.

Skip to main content