Software pro modelování od českého dodavatele


Jan Repiský, softwarový architekt společnosti Gradual, přednáší na právě probíhajícím workshopu TFS 2010.  Je také “otcem” nástroje pro modelování, který sám používá, a který se připravuje společnost poskytovat i veřejně. Přečtěte si jak jej autor představuje. Pomozte svým názorem při jeho dalším vývoji. 


Softwarové modelování patří přirozeně do životního cyklu vývoje aplikací. UML a databázové modely se prolínají metodikami vývoje již nějaký ten pátek, ale prostředky pro modelování, které nativně nabízí Visual Studio jsou dnes ve VS 2010 k dispozici jen ve verzi Ultimate a možnost visuálního vytváření databázových modelů chybí úplně.
Existuje sice několik dobrých nástrojů pro podporu modelování , ale většina z nich má slabou nebo žádnou integraci do Visual Studia 2010, jejich konfigurace je obvykle příliš složitá a za plnohodnotnou funkčnost chtějí i nemalou cenu.
Jelikož se problematice modelování a model-driven vývoje věnujeme již dlouhou dobu , rozhodli jsme se vytvořit dostupný a integrovaný nástroj pro podporu modelování do Visual Studia. Nástroj se jmenuje CodePlant Designer, používá WPF technologii pro prezentační vrstvu a MEF pro komponentvou architekturu.

Aktuálně je CodePlant Designer v Beta2 iteraci , která je již dostatečně stabilní a funkční a je možné ho začít standardně používat . Existuje jak ve standalone verzi, tak i jako standardní VS 2010 extensibility package.

image        

Způsoby a cesty vývoje jsou v každém týmu jiné a rádi bychom před vytvořením finální verze získali feedback, eliminovali chyby a prošli náměty z reálného života různých týmů.  Proto neváhejte a nainstalujte si CodePlant Designer a dejte nám feedback.
Náměty a připomínky můžete psát na fóra na našem webu http://www.gradualsystems.com/forums.aspx
Fóra
budou otevřeny i pro globální testování , proto pište připomínky a náměty v anglickém jazyce, české příspěvky mi posílejte primo do mailu na jan.repisky@gradual.cz.
Tři nejlepší autory připomínek a námětů odměníme věcnými cenami , hlavní cenou je klávesnice MS Digital Media Keyboard 3000!

Jak na instalaci

Instalace je dostupná z našich stránek http://www.gradualsystems.com/designer-download.aspx. Po vyplnění základní registrace , která slouží i na přístup na fóra, se dostanete na download linky CodePlant Designeru. Po úspěšné instalaci VS Pluginu , bude možné přímo ve Visual Studio vytvářet 2 nové typy projektů – CodePlant UML a Database Modeling Projects. Návod je popsán na Quickstart sekci dokumentace :http://library.gradualsystems.com/codeplant-designer.aspx

 

Modely a Diagramy

V Beta2 verzi jsou k dispozici následující typy diagramů: UML Class Diagram,  UML Use Case Diagram, UML Activity Diagram. Databázový model podporuje fyzický databázový model (pro SQL Server i SQL Azure) s možností reverse engineeringu a generovaním scriptů.

imageimage

imageimage

 

Design a ovládaní

Pro navigaci v modelu a práci s diagramy jsou k dispozici 3 nástrojové prvky.

image image image

Hierarchická definice elementů modelu.

Rychlý náhled na diagramy v modelu

Vše potřebné pro vytváření a formátování obsahu diagramů.

Nástroje

Aby modeling nesloužil jen jako kreslítko, podporujeme už v základní verzi další možnosti práce s informacemi v modelu

  • - Tisk diagramů s podporou stránkování
  • - Export diagramů jako image s definicí úrovní kvality
  • - Generování kódu (T4 template ve VS)
  • - Generování HTML dokumentu

Navíc pro Databázový Model

  • - Reverse databázové struktury
  • - Generování Create scriptů
  • - Generování změnových scriptů

Navíc Pro UML Model

  • - Definice Uml Profilů a stereotypů s možností definice vzhledu
  • - Reverse engineering tříd z .Net assembly
  • - Online Reverse engineering tříd ze souborů ve Visual Studiu
  • - Částečný Reverse databáze

image

Další informace jsou dostupné na našich webových stránkach http://www.gradualsystems.com

Jan Repiský
Solution Architect
Gradual


Máte-li také nějaký zajímavý doplněk nebo rozšíření do Visual Studia, ozvěte se.

Buri

Skip to main content