Týden v cloudu, díl X


Dobrých technických informací není nikdy dost, a proto dnes začnu dvěma odkazy na kvalitní zdroje informací. Na konci ledna byl vydán updatovaný Windows Azure Platform Training Kit. Mimo jiné nese tyto novinky - Windows Azure Connect, VM role, Web a Worker Role Enhancements, použití více poskytovatelů identit při řízení přístupu a mnohé další. Kit si dokonce nemusíte instalovat, protože je dostupný i v online formě.

Pokud potřebujeme používat relační databáze v cloudu, na Windows Azure je dostupný pouze Microsoft SQL Azure. Pro případ, kdy data již máme v MySQL databázi, může to na první pohled vypadat jako problém. Naštěstí nejnovější nástroj Microsoft SQL Server Migration Assistant (SSMA) umožňuje nejen migraci z MySQL na on-premise verze MS SQL serveru, ale je i podporována migrace na SQL Azure.

Když už mluvím o SQL serveru, nedá mi zmínit dostupnost beta verze Reporting Services ve SQL Azure. Prozatím jen v beta verzi. Pro testování si musíte požádat o zařazení do beta testovacího programu na Windows Azure provisoning portálu. K této technologii existuje celá řada nových informací:

Windows Azure je možné použít nejen pro běh svých vlastních, ale i hotových aplikací. Protože Azure virtuální zdroje stoje mají docela velký výkon (XL size), lze je použít pro náročné výpočty, třeba encodování videa. Tento scénář je popsán jak na našem video portálu Channel 9, tak na blogu Wade Wegnera.

Z českých blogů

Mezi časté otázky, které dostávám, patří datová propustnost datových center. Tímto tématem se zabývá příspěvek Dimenzování datové propustnosti. Na data, ale z jiného pohledu – jejich poskytování jako služby, je zaměřen článek o Azure DataMarket. Zcela z jiného soudku post obsahující odkazy na zdroje potřebné pro provoz Java aplikací na Windows Azure.

Případové studie

Obdobně jako minulý měsíc na tomto místě chci zmínit několik zajímavých použití platformy Windows Azure.

  1. Firma Xerox, zabývající se tiskovými technologiemi, vyvinula nový systém pod názvem Xerox Mobile Print, který slouží pro tisk z mobilních zařízení jako je smartphone. Celé řešení využívá jak compute služby Windows Azure, tak SQL Azure. Celá případová studie je zde.
  2. Firma Advanced Telemetry podniká v oblasti vzdáleného monitorování a placení energie. Platformu Windows Azure firma použila nejen pro běh softwaru s cílem jednoduché škálovatelnosti, ale také Windows Azure AppFabric pro propojení různých služeb. Součástí přesunu IT do cloudu bylo i nastavení nového business modelu mezi Advanced Telemetry a OEM dodavateli, kteří Azure řešení využívajíc a nabízí na trhu. Celá případová studie je zde.
  3. Daimler, člen skupiny Mercedes-Benz, využil platformu Windows Azure pro nově rozvíjející se oblast aut s elektro pohonem. Aplikace slouží všem uživatelům těchto automobilům a poskytuje jim aktuální informaci o jejich vozu, jako je např. stav nabití baterií. Dostupné na libovolném zařízení s internetovou konektivitou jsou také třeba informace o nejbližším „energetické čerpací stanici“. Windows Azure byl zvolen nejen z důvodu svých technických možností, ale hlavně z důvodu rychlosti nasazení a nulových nákladů pro zřízení infrastruktury pro novou službu. Celá případová studie je zde.

A ještě odkaz na předchozí díl.

S pozdravem

Dalibor

Skip to main content