Přechod z Visual SourceSafe na Team Foundation Server 2010


Microsoft Visual SourceSafe je stále ještě nejčastěji používané prostředí pro správu zdrojových kódů. Vývojáři oceňují jeho perfektní integraci do IDE a snadnost použití. Stejně jako v dalších oblastech softwaru dochází i zde k evoluci a nadešel čas přechodu na moderní platformu řízení životního cyklu softwarových aplikací : Team Foundation Server 2010. image
Visual SourceSafe se nadále prodává a ještě prodávat bude, ale jeho vývoj byl ukončen a nadále budou uvolňovány pouze opravy v rámci jeho životního cyklu. Všeobecná podpora končí v roce 2012, prodloužená podpora v roce 2017. image

Pro uživatele Microsoft SourceSafe jsou připraveny jak technické, tak i licenční přechodové cesty k Team Foundation Serveru.

Technické návody a informace jak přejít z Visual SourceSafe na TFS 2010

 1. Brožura v PDF formátu popisující přechod ze SourceSafe na TFS
 2. Detailní technický popis migrace na MSDN portálu
 3. Videa proč a jak upgradovat
 4. Nebojte se instalace TFS 2010 na klientský počítač s Vista nebo Windows 7
 5. Trial verze TFS 2010 na vyzkoušení
 6. Nezapomeňte, že můžete připojit i designéry pracující v Expression web nebo Blend nebo vývojáře pracující s externími nebo staršími nástrojů (VB6, FoxPro, PowerBuilder, …)
 7. Přečtěte si o propojení TFS se světem Javy a Eclipse IDE pomocí Microsoft Visual Studio Team Explorer Everywhere 2010 a vyzkoušejte si ho.

Obchodní informace jak získat TFS 2010 nebo upgradovat z SourceSafe

 1. Všichni majitelé Visual Studia 2010 se službami MSDN mají jeden TFS 2010 Server + jeden TFS 2010 CAL jako součást svých MSDN benefitů v ceně Visual Studia. Mohou si nainstalovat vlastní klientský TFS 2010 a/nebo přistupovat k firemní serverové instalaci. Není potřeba nic dalšího kupovat.
 2. Využijte speciální maloobchodní, krabicovou verzi TFS 2010, která obsahuje i práva přístupu 5 uživatelů k TFS Serveru. Je určena pro jednotlivce nebo malé týmy. Tato maloobchodní verze TFS 2010 je z funkčního hlediska zcela totožná s jakoukoli jinou verzí TFS 2010, obsahuje práva přístupu 5 uživatelů a je dostupná za zvýhodněnou cenu. Má jedeno licenční specifikum. Oněch 5 uživatelů nejsou typické TFS CAL licence,(které se mohou připojovat k libovolnému počtu TFS Serverů ve firmě), ale tyto uživatelé se mohou připojovat právě k tomuto jednomu konkrétnímu TFS Serveru. Přístupy těchto krabicových serverů nejdou licenčně spojovat navzájem. Pokud firma potřebuje připojit další uživatele nad počet 5, musí si přikoupit TFS CAL nebo použít některý z produktů CAL obsahující - Visual Studio s MSDN službami. Od 1.2.2011 mohou maloobchodní verzi TFS s pěti uživateli kupovat licencovaní uživatelé SourceSafe i formou upgrade. Skladové položky maloobchodní verze TFS 2010 s pěti přístupy a orientační ceny v EUR bez DPH jsou tyto:
  image
  …a jen tak pro porovnání, cena nové SourceSafe licence pro imagejednoho uživatele je 500 EUR, pro 5 přístupů pak 2 500 EUR. Výše uvedená “startovací krabice se TFS serverem pro 5 přistupujících” je 5 x levnější než obdobná SourceSafe konfigurace. Maloobchodní verze je tedy velmi výhodná pro všechny jednotlivce nebo vývojářské týmy, které nemají licence TFS a TFS CAL zdarma v rámci svých MSDN benefitů. 
 3. TFS 2010 Server i TFS 2010 CAL jsou dostupné I ve všech dalších licenčních programech společnosti Microsoft.
 4. Nezapomeňte na zdarma stažitelný TFS 2010 MSSCCI Provider pro napojení externích a starší nástrojů (VB6, FoxPro, PowerBuilder, Access atd.) ale jejich uživatel potřebuje přístupovou licenci.
 5. TFS 2010 obsahuje i runtime (embedded) verzi MS SQL 2008 včetně funkčnosti datováho skladu, který není tak třeba kupovat zvlášť. TFS tak umožňuje hloubkový pohled do analýzy procesu vývoje softwaru.
 6. Přečtěte si detailně o licencování TFS 2010 v Visual Studio 2010 and MSDN Licensing White Paper. Je tam i popsán Team Foundation Server.

Buri

Skip to main content