Týden v cloudu, díl IX


Nový rok 2011 je tady s ním i další díl zpravodaje o novinkách v Azure cloudu. Začal bych asi v souladu s příslovím „Jak na nový rok, tak po celý rok“. A protože rok 2011 jednoznačně vidím jako rok celé řady novinek v cloudu, není nikdy dost zdrojů, ze kterých lze získat různé informace a něco se naučit. Proto začínám s několika výtečnými zdroji.

Na stánkách MSDN se během minulého roku objevil seriál pod názvem Developing Applications for the Cloud on the Microsoft Windows Azure™ Platform. Ten byl vytvořen skupinou architektů a programátorů, kteří stojí za oblíbenou sérií Microsoft Patterns & Practices. Pokud si chcete nainstalovat jedním klikem všechny uváděné příklady, stačí jít na náš download server.

Pod stejnou značkou bylo vydáno i pokračování zabývající se migrací existujících aplikací do prostředí cloudu. Tato série se jmenuje Moving Applications to the Cloud on the Microsoft Windows Azure Platform. Příklady i pro tento druhý seriál lze volně stáhnout.

Do třetice bych uvedl odkaz na prosincový update Windows Azure Platform Training Kitu. Tento update zejména přináší technické informace a příklady pro použití nově uvolněných technologií, mezi které řadíme:

 • SQL Azure Reporting,
 • Windows Azure Marketplace DataMarket,
 • Windows Azure Connect,
 • a VM Role.

Jsou zde i nová další zajímavá praktická témata:

 • Pokročilý SQL Azure
 • Správa , ladění a monitorování Windows Azure
 • Vytváření web aplikací s nízkou odezvou
 • Windows Azure AppFabric Service Bus

Pojďme se nyní podívat na několik novinek z oblasti interoperability Windows Azure. Již od počátku byla plánována vysoká úroveň interoperability platformy. V prvních prezentacích a dokumentech se tak objevily loga platforem, nástrojů a jazyků, jako např. PHP, Eclipse nebo Java. Udělejme si proto jednoduchý přehled projektů, které jsou dnes na světě:

Případové studie

Dnes bych si dovolil uvést několik zvučných jmen, které použili Windows Azure plaformu pro provoz svého IT a aplikací.

 1. V Čechách sice ne moc známá firma, ale světově velmi významná těžařská firma Baker Hughes, použila Windows Azure jako zdroj ohromného výpočetního výkonu, který lze konfigurovat jako High Performance Computing (HPC) Cluster. Pomocí něj provádí simulace ve svých ropných zásobnících proudění v potrubí. Případová studie je dostupná zde. Shodou okolností jsem na téma realizace HPC v Azure cloudu napsal tento týden jiný blog post.
 2. Zcela opačnou znalost budete mít se značkou druhého řešení – T-Mobile. Americká pobočka této nadnárodní telekomunikační společnosti potřebovala velice rychle vytvořit, nasadit a uvést do veřejného provozu novou aplikaci pro sociální sítě. Díky použití Windows Azure se podařilo celý, docela komplexní projekt, zrealizovat za 6 týdnů. Více informací včetně videa lze získat zde.
 3. Do třetice bych si dovolil uvést aplikaci, která je dostupná široké veřejnosti a která zaujme zejména ty, kteří se rádi něco dozví o planetě Mars. Laboratoř raketových pohonů NASA vytvořila nádherný webový portál pod názvem „Staňte se marťanem!“ (Be A Martian!). Ten obsahuje obrovské množství informací a multimediálního obsahu o planetě Mars. Prakticky byla použita celá řada technologií, mezi které zejména patří Microsoft Silverlight a Windows Azure Platform.

clip_image002`

A ještě odkaz na předchozí díl.

S pozdravem – staňte se marťanem! – se loučí

Dalibor

Comments (1)

 1. Michal Neuwirth says:

  Ahoj Dalibore. Azure SDK 1.3 prinasi podporu managementu IIS. Radi bychom toho vyuzili pro pripadnou konfiguraci IIS pro beh WebDAVu. Zatim se nam to ale moc nepodarilo. Neprehledli jsme neco a nebo jeste ve verzi 1.3 toto neni mozne.

  Dekuji

Skip to main content