Licence na virtualizaci v rámci Visual Studia a MSDN


V právě probíhajícím on-line kurzu „Leden měsíc testování aplikací“ se nashromáždilo několik otázek k využítí a licencování virtualizačních technologií Microsoft při vývoji a testování.

 • Jak je SCVMM licencováno?
 • Je to zvláštní licence nebo je součástí TFS?
 • Je licenčně omezen počet spravovaných serverů, virtuálů, testerů?
 • Říkal jste, že HyperV je zdarma. Jak je to například s licencováním OS v tomto prostředí?
 • Jak distribuovat formou downloadu demo VHD image?
 • Jaké licence musí mít účetní, která neustále připomínkuje námi vyvíjené nebo upravované nové verze ERP, když vše jede na docela složité a drahé infrastruktuře?
 • Mohu si nějak elegantně zalicencovat Hyper-V a virtuály s Microsoft OS i když nepoužívám Visual Studio?

Zde jsou odpovědi:

Licencování SCVMM v rámci Visual Studio Team Lab Management a TFS
Pokud se bavíme o licencování System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) ve vývojářských scénářích s využitím Visual Studio Team Lab Management, jenž jsou probírány v kurzu, tak SCVMM je integrální, vloženou a zakomponovanou součástí Visual Studio Team Lab Managementu ve dvou produktech : (viz tabulka)
A) Microsoft Visual Studio Test Professional 2010 with MSDN.
B) Microsoft Visual Studio Ultimate 2010 with MSDN.  
Tzn. SCVMM není součástí produktu TFS 2010.  Přistupovat a využívat služeb SCVMM formou Visual Studio Team Lab Managementu mohou tedy pouze licencovaní uživatelé produktu Microsoft Visual Studio Test Professional 2010 with MSDN nebo  Microsoft Visual Studio Ultimate 2010 with MSDN.

 

Virtualizace Hyper-V a SCVMM pro vývojáře nepracující ve Visual Studiu
Pokud se bavíme o vývojářském využití System Center Virtual Machine Manageru (SCVMM) i nezávisle na Visual Studiu, pak stejně jako všechny ostatní servery jsou produkty řady System Center včetně System Center Virtual Machine Manager součástí Visual Studia se službami MSDN Premium nebo MSDN Ultimate. Prohlédněte si seznam produktů v MSDN. Licencovaní uživatelé těchto úrovní pak mohou neomezeně využívat SCVMM při vývoji a testování svých aplikací, stejně jako instalovat OS na HW i Virtuální PC. Pokud však vývojáři nemají tyto MSDN licence, řídí se veškeré licencování komerčními pravidly pro běžné uživatele. 

 

ZDARMA a neomezeně HW serverů s Hyper-V, neomezeně virtuálů s OS Microsoft … ale jen pro majitele MSDN
Pro oba dva horní případy (a obecně téměř pro všechny produkty pro vývoj a testování v MSDN) platí, že pouze licencovaný uživatel odpovídající úrovně MSDN může nainstalovat, a pro vývojářské účely licencovat i používat libovolný počet OS Microsoftu na libovolném počtu HW zařízeních. Na nich virtualizovat libovolný počet virtuálních OS s MSDN softwarem uvnitř (např. MS SQL server atd.), jenž odpovídá softwaru MSDN úrovně na kterou vlastní licenci.  Spravovat může vše libovolným počtem SCVMM. (V rámci některých MSDN je u OS, Office atd. pro jednoho uživatele připraven omezený počet klíčů, dají se ale vyžádat další.) Počet testerů není omezen ale každý profesionální tester, musí mít svoji vlastní odpovídající licenci MSDN úrovně, které funkčnost využívá. Pokud kdokoli v týmu nemá odpovídající MSDN licenci, je potřeba veškerý software, ke kterému tato osoba přímo nebo nepřímo přistupuje, licencovat běžným komerčním způsobem.

Pro vývojáře, kteří třeba vůbec nepoužívají Visual Studio, MS SQL ale chtějí si vytvořit a zalicencovat Virtualizované prostředí Hyper-V s libovolným počtem jakýchkoli Microsoft OS uvnitř se dodává verze MSDN Operating Systems (Obsahuje pouze OS + SDK, DDK, nikoli ostatní produkty jako SCVMM). 

 

Virtuální akceptační testovací prostředí pro koncové uživatele zdarma, … máte-li aktivní MSDN
Velkou výhodou využití MSDN licencí je možnost připravit a zdarma licencovat  „akceptační testovací prostředí pro koncové uživatele“. To znamená, že licencovaný uživatel MSDN má právo, připravit, spravovat a ladit uvnitř své firmy předprodukční prostředí a nainstalovat i licencovat do něho software Microsoft - produkty které odpovídají MSDN úrovni kterou vlastní. Nezáleží na tom kolik fyzických nebo virtuálních serverů či stanic. V tomto scénáři se většinou používá právě Hyper-V. Na takový systém pak instalujete svoji právě vytvářenou aplikaci. Funkčnost vývojáři programované a profesionálními testery otestované aplikace mohou ověřovat běžní koncoví uživatelé („uživatelé placení za něco jiného než testování, nikoli tedy testeři placení za testování a používající většinou i další nástroje“), a to bez nutnosti mít jakékoli komerční licence Microsoft. Všichni, kdo s prostředím pracují jinak, než formou uživatelského akceptační testovací koncové aplikace musí mít odpovídající MSDN licence. Akceptační konfiguraci samozřejmě není možné používat v produkčním „ostrém“ prostředí.  Je možné ji nechat běžet paralelně po celou dobu, kdy společnost má aktivní komerční MSDN licenci obsahující produkty použité v tomto akceptačním prostředí. Toto prostředí nelze licenčně instalovat mimo společnost, třetím stranám, ale je možné jim zařídit terminálový přístup.

 

Vkládání připomínek a požadavků od koncových uživatelů do TFS
Ve výše uvedeném případě je často vyžadováno, aby koncový uživatel připomínkoval produkt. Jeho požadavek je také vhodné zadat přímo jako pracovní položku do TFS. V licencování TFS se na takový scénář myslí a pokud koncový uživatel nedělá nic jiného, nevyžaduje se TFS CAL. Stejně jako většina dalších licenčních detailů je popsáno v Visual Studio 2010 and MSDN Licensing White Paper .

 

Externí Distribuce demo nebo testovacích virtuálních disků se softwarem Microsoft, zejména s OS a to formou downloadu nebo jiných kopií
Tuto problematiku řeší pro nezávislé vývojářské firmy VHD Test Drive Partner Program

Buri

Comments (2)

 1. PWoody says:

  Dobry den. Jak je to prosim s licencovanim v ramci programu BizSpark. Dekuji

 2. Jiri Burian says:

  Stejně jako v komerčním MSDN.

  JB

Skip to main content