Týden v cloudu, díl VII


Dnešní shrnutí novinek začnu odkazem na nádherný článek z dílny Windows Azure Storage týmu, který se zabývá otázkou „Jak dostat maximum ze služby Windows Azure Table“. Každý, kdo toto nové úložiště používá ve své aplikaci, by jej neměl minout. V této souvislosti bych asi měl i zmínit drobnou změnu ve způsobu alokace Azure Drive, tedy emulátoru „cloud NTFS Disku“, která přichází s jeho novou verzí.

Tento týden také doběhla poslední lekce Azure Akademie. Během sedmi týdnů vznikla ohromná spousta užitečného materiálu (prezentace, dokumenty, video záznamy, odpovědi na otázky a další). Pro přehlednost a snadnou orientaci jsem sepsal všechny odkazy:

1. lekce
     Prezentace a záznam 1. lekce - odkaz
     Odpovědi na dotazy k 1. lekci - odkaz

2. lekce
Prezentace a záznam 2. lekce a vzorové odpovědi na otázky 1. lekce - odkaz
    Odpovědi na dotazy k 2. lekci - odkaz

3. lekce
   Odpovědi na dotazy v původním termínu 3. lekce - odkaz
   Prezentace a záznam 3. lekce a vzorové odpovědi na otázky 2. lekce - odkaz
   Odpovědi na dotazy k 3. lekci - odkaz

4. lekce
Prezentace a záznam 4. lekce a vzorové odpovědi na otázky 3. lekce - odkaz
    Odpovědi na dotazy k 4. lekci - odkaz

5. lekce
Prezentace a záznam 5. lekce a vzorové odpovědi na otázky 4. lekce - odkaz
    Odpovědi na dotazy k 5. lekci - odkaz

6. lekce
Prezentace a záznam 6. lekce a vzorové odpovědi na otázky 5. lekce - odkaz
    Odpovědi na dotazy k 6. lekci - odkaz

7. lekce
Prezentace, záznamy a odpovědi na dotazy ze 7. závěrečné lekce - odkaz

Azure – pohled do reálného světa: Rozhovor s Jaroslavem Jindříchem z firmy Ness Czech s.r.o.

MSDN: Co předcházelo Vašemu rozhodnutí pro využití platformy Windows Azure a co bylo tím zlomem pro tvorbu řešení na této platformě?

Na začátku muselo být rozhodnutí zákazníka o tom, že do hostovaného řešení půjde. Toto rozhodnutí padlo a přispělo k tomu i to, jak komplikovaně je interní IT řízeno. Jde o globálního zákazníka s HQ ve Švýcarsku a centrální IT v Belgii, takže hostované řešení byla nakonec nejrychlejší a nejjednodušší varianta, jak začít aplikaci používat co nejdříve. Po kladném rozhodnutí o realizaci řešení jako hostované aplikace jsme museli ještě absolvovat souboj s konkurenční platformou. Microsoft Azure byl lepší v poskytované dostupnosti, technickém řešení, správě a nakonec i ceně, takže oprávněně zvítězil.

MSDN: S jakými komplikacemi jste se v počátečních fázích vývoje potýkali a jak jste je překonali?

Vzhledem k tomu, že některé procesy jsme museli „prošťouchnout“ poprvé, byl to docela boj s administrativou a chvílemi jsme ztráceli naději. Nakonec se za oboustranného úsilí vše podařilo zdárně zprovoznit. Z technického pohledu se jednalo víceméně o optimalizaci databázové vrstvy. Současně jsem si chtěli nastavit procesy vývoje, abychom byli schopni kvalitně a rychle vyvíjet další aplikace, které mohou běžet i na této platformě (se zachováním verzování, testingu, release managementu pomocí Visual Studio TeamFoundation serveru).

MSDN: Co je pro Vaše řešení unikátní ve vztahu k Windows Azure a jak hodnotíte rozdíly mezi řešením „on premise“ a „cloud“?

Pro nás jako dodavatele řešení je Windows Azure jako cloud platforma mnohem lepší volba – aplikaci je možné snadno klonovat v případě získání dalších zákazníků, technická správa prostředí je kompletně mimo naši starost, takže toto nemusíme přenášet na zákazníka, který není nucen připlácet za další dodatečné služby tohoto typu. Výhodnou je určitě i vysoká garantovaná dostupnost.

MSDN: Můžete se podělit o zkušenosti z nasazení aplikace ve Windows Azure a jaké jsou zkušenosti zákazníka?

Aplikace je používána vlastně teprve týden v ostrém režimu, takže zkušeností moc není. Pro zákazníka je podstatné, že aplikace funguje s rychlou odezvou, je dostupná a bez chybových hlášení.

MSDN: Z pohledu budoucnosti – jaké budou Vaše další kroky ve využití platformy Windows Azure?

Plánujeme samozřejmě aplikaci prodat i dalším zákazníkům a v tomto smyslu už připravujeme marketingovou kampaň. Protože se jedná o řešení nákupního portálu, díky kterému dojde ke zprůhlednění nákupního procesu a jeho kontrole, je návratnost investice téměř okamžitá. Proto věříme, že aplikaci dodáme i dalším zákazníkům, pro které bude důležitá rychlost možného nasazení a ponechání starostí o technickou infrastrukturu na nás.

MSDN: Děkujeme za rozhovor.

Ještě jako vždy link na předchozí díl.

- Dalibor

Comments (2)
  1. Jan Grygerek says:

    Dobry den, chtel jsem se zeptat jak zrusit ucet na Azure protoze mi ted z uctu strhli 1300 a to jiz nejakou dobu tuto sluzbu nevyuzivam a vse jsem z ni smazal :-( tudiz jsem predpokladal ze kdyz zde nebude zadny pohyb dat a ani nebudu vyuzivat zadny cas ze se mi nebude i nic uctovat. Dekuji za odpoved.

  2. iecz says:

    Dobrý den, velice rád s Vámi váš případ projdu a pomůžu identifkovat problém. Pošlete mi prosím váš kontakt na adresu dalibor.kacmar[at]microsoft.com a já se s Vámi následovně spojím.

    Dalibor Kačmář

Comments are closed.

Skip to main content