Vytvořte si zkušební, testovací prostředí vedle svého produkčního


Neomezený počet dlouhodobých neprodukčních konfigurací na libovolném počtu HW zařízení ve vaší firmě bez nutnosti je licencovat běžnými licencemi.

MSDNTestStage

Každá firma provozuje své provozní aplikace v „ostrém“ produkční prostředí. Většina také řeší jak vytvořit a nastálo provozovat a také licencovat zkušební a testovací prostředí uvnitř organizace. Důvod je zřejmý. Při jakékoli změně aplikace nebo softwarové infrastruktury je vhodné ověřit, že vše funguje tak jak má. Někdy se ověřuje jen konkrétní aplikace dodaná třetí stranou nebo zda “záplata” v rámci Microsoft update nebude mít vliv na podnikový produkční systém.  Pokud existuje vývojářský tým tak ten naopak při kontinuální integraci může neustále spouštět automatizované testy softwaru na různých OS a s různými verzemi klientského softwaru a jazykových mutací.

DevTestPozadavky

Jak ale takové prostředí licencovat? 
Testovací prostředí velmi často kopíruje aktuální nebo budoucí provozní infrastrukturu, a tak je třeba pořizovat licence dvakrát nebo vícekrát a to bývá jak finančně tak i logisticky náročné. Pro systematický a dlouhodobý provoz nejsou nelze použít časově omezené trial licence nebo a eval licence z multilicenčních smluv. Je potřeba zařídit komerční trvalé licence i pro zvšechny varianty zkušební prostředí…. nebo licencovat administrátory pomocí MSDN per Admin a pak se již nestarat o to co kde kdy za software se v test-neprodukčním prostředí bude instalovat.  

Kompletní problematika licencí společnosti Microsoft je v tomto případě výhodně řešena v rámci MSDN Subscription pro vývojáře, testery a IT Administrátory. Licencovaný uživatel MSDN (MSDN je licencováno per developer nebo admin) má právo:

 1. Nainstalovat neomezený počet testovacích konfigurací na libovolném počtu HW zařízení na kterých může tvořit a testovat svoji aplikaci, nebo aplikaci dodanou někým jiným a navíc může využít i Azure cloud computingu k testování.
 2. Nainstalovat testovací prostředí v organizaci kde pracuje nebo v Aaure, a umožnit k němu přístup libovolnému počtu koncových uživatelů aby funkčnost toho prostředí mohli ověřovat, Součástí je samozřejmě další infrastrukturní software potřebný ke běhu aplikací (OS, databáze, portály atd.) který může/musí být instalován také a je také licencován v rámci akceptačních licencí MSDN.

Toto test/staging prostředí pak může být provozováno neustále a pokud není použito k provoznímu tzn. opravdu finálnímu „ostrému“ provozu. Běžní koncoví uživatelé, pokud testují software který nainstaloval majitel aktivní MSDN licence, nemusí mít odpovídající komerční licence ale čerpají z benefitů testování v rámci MSDN.

     
Vývojáři a softwaroví architekti  - ověřte si v co získáte v které
úrovni MSDN a Visual Studia, případně si vyhledejte konkrétní produkty on-line , nainstalujte si vaše aplikace případně doplňky včetně potřebné infrastruktury a nechte koncové uživatele průběžně testovat vaše aplikace. 
* Některé klientské produkty např. MS Office mohou majitelé MSDN Premium nebo Ultimate používat i pro své vlastní provozní potřeby.   


Pro administrátory, kteří nic neprogramují je připravena speciální verze MSDN Platforms.

PlatformsSpolecnezajedenprovaz

Odpovědi na pět nejčastějších dotazů 

Q: MSDN Subscription licence pro testování jsou trvalé nebo dočasné?
A: “Trvalost” licencí se řídí licenčním programem, většinou mají trvalý charakter, po doplacení licence. Pouze v případě pronájmu bez odkupu jsou dočasné. Majitel může používat veškeré nově uvedené licence které získal v době platnosti předplatného MSDN a starší. Zde je aktuální seznam licencí ke stažení a také používání v testovacím prostředí. 

Q: Co pak znamená tedy “Subscription”?
A: MSDN obsahuje nejen práva na aktuální a staré licence nebo nově uvedené ale mnoho dalších služeb a benefitů, např. předplacený Azure cloud computing. Služby jsou však poskytovány pouze v období aktivního předplatného.

Q: Kolik lidí může MSDN software instalovat a používat?
A: MSDN je licencováno formou per user. Uživatel musí mít svoji licenci a MSDN benefity (download, …) také přiřazenu. Pokud testovací prostředí instalují a spravují 3 administrátoři, musí mít společnost 3 MSDN licence. Uživatelé kteří nic nekonfigurují a neinstalují, pouze uživatelsky ověřují funkčnost nemusí mít žádné licence.  

Q: Co se stane pokud některý z licencovaných uživatelů ze společnosti odejde?
A: Správce MSDN benefitů (většinou správce multilicenční smlouvy) má právo každých 90 dní přiřadit MSDN licenci a veškeré další benefity jinému pracovníkovi . 

Q: Jakou vazbu mají MSDN licence na Visual Studio?
A: Vyšší edice Visual Studia se prodávají pouze včetně MSDN, které tak funguje jako Software Assurance pro Visual Studio. Jinak si ale MSDN pořizují i vývojáři v jiných nástrojích, testeři nebo IT Administrátoři kteří nemají s Visual Studiem cokoli společného. 
 

Budete-li mít k licencím pro testování nějaké další dotazy, kontaktujte nás.

Buri


Comments (4)

 1. Pazu2 says:

  Všechno bylo jasné, dokudjsem se v nadpisu slouopce nedočetl toto "Jakýkoli uživatel organizace vlastnící aktivní komerční verzi MSDN". Rozvitý přívlastek "vlastnící…" se doufám vztahuje ke slovu "organizace",a nikoli ke slovu "uživatel". Jinak by to bylo na hlavu.

  Předpokládám, že zmínka "komerční" říká jen, že pro členy MPN to je mírně jinak v tom, že akceptace mohou dělat pro své zákazníky, a ne pro sebe – je to tak ?

 2. Jiri Burian says:

  Ano, koncový uživatel nemusí mít žádnou MSDN licenci. Navíc je nově dovoleno toto prostředí zpřístupnit i externím subjektům a ten nemusí být zaměstnanec organizace vlastnící MSDN.

  Na druhou stranu Partnerské MPN licence Visual Studio/MSDN NEJSOU určeny pro externí komerční placené projekty pro konkrétní zákazníky, viz popis: mspartner.microsoft.com/…/msdn-subscriptions.aspx a tudíž nelze MPN licence pro konkrétní zákaznický projekt a jeho UAT použít.

  J. Burian    

 3. Pazu2 says:

  Díky za ujasnění. Mám spíše na mysli ty licence z MPN benefitů, uvedené na záložce "Demonstration" – ty (jak jsem pochopil), jsou právě pro tyto účely ?

  http://www.microsoft.com/…/Licensing.aspx

 4. Jiri Burian says:

  Pokud se jedna o MPN demonstation licence pro certifikovane partnery, tak se nejedná o UAT:

  Customer demonstration licenses may be used for demonstration purposes only, by partners that have attained Microsoft competencies. Sales and marketing employees of these organizations may use relevant software on internal computers to showcase the product to customers. The product cannot be left with the customer after the demonstration has been completed. Licenses are provided for the latest released versions of Microsoft software only. Licenses are not available for downgrade rights.

  JB

Skip to main content