Odpovědi na dotazy k 5. lekci Azure akademie


Jak jsme slíbili, přinášíme zodpovězené dotazy, které padly během páté lekce naší Azure akademie. Otázky jsme si dovolili jazykově a stylisticky zkorigovat, stejně jako naše původní odpovědi, které jsme doplnili o další informace.

Dalibor a Michael

Azure AppFabric Acces Control

Dobrý den, je WIF a Access Control dostupný i ze Silverlightu?

WIF je ze Silverlightu dostupný. Například zde je přednáška, které tuto oblast pokrývá. Pokud jde o AC a Silverlight, pak v oficiální dokumentaci říkáme ano. Určitě však doporučuji si přečíst několik zkušeností z reálné aplikace.

Jaké jsou nástroje pro práci s Active Directory pro php?

Michael: Nejsem si jist, zda rozumím otázce. Aplikace je od AD zcela izolována. Dostane pouze známku, které musí porozumět (zkontrolovat podpis a naparsovat). Na platformě .NET je k dispozici knihovna WIF, která toto snadno udělá.

Dalibor: Pro PHP existuje AppFabric SDK for PHP Developers, pomocí níž vám půjde práce rychleji od ruky. Doporučuji se podívat na tento článek, který postup docela rozumně shrnuje. Pokud vám ale nešlo přímo o Access Control v PHP, nýbrž pro opravdovou přímou práci v AD v PHP, podívejte se třeba na tento blog.

Azure AppFabric Service Bus

Co to přesně znamená těch 5 připojení? Znamená to, že např. 5 klientů se může ve stejný čas připojit na sběrnici?

Ano, je přesně tak. Počítají se aktuálně připojení klienti. Obecně mohu mít stovky klientů, kteří se v různou dobu připojují. Maximum je chvíle, kdy jich je v současné době nejvíce. Ještě bych dodal, že cena se počítá po jednotlivých dnech. Pokud např. jeden den je ve špičce 5 současných připojení, zaplatíte za jeden pětipack/30 ($9,95/30). Pokud se druhý den připojí ve špičce 10 aplikací, zaplatíte za 2 pětipacky/30 (2x$9,95/30).

Dá se ten průměr připojení zjišťovat nějak programově nebo to zjistím jen z faktury? To platí i pro transakce na sběrnici atd.

Bohužel v tuto chvíli nemáme veřejné API k reportovacímu portálu. Ale chystáme v této oblasti významnější změny. Každopádně se můžete na portálu podívat na počet připojeni v každý jeden den včetně aktuální dne a samozřejmě i v čase zpět.

Chtěl bych zákazníka odstínit od toho, aby si to přes portál kontroloval počet transakcí atd. a raději mu zpřístupnil kontrolu z programu.

Jakmile bude tato možnost existovat, budeme určitě všechny informovat. Je celá řada dalších důvodů, proč by se toto API hodilo již dnes. Jen si v popsaném scénáři říkám, jestli bych měl v reálném čase kontrolovat tyto parametry. Jak bych asi na denní bázi, jako spotřebitel, reagoval? Určitě je to dobrá informace pro odhad nákladů a optimalizaci kódu aplikace.

OK a co když mám zaplaceno jen 5? Jak se to účtuje když se jich připojí 100?

Pokud máte v předplatném 5 (např. jako součást Dev. Acceleratoru nebo MSDN benefitu) připojení a přesáhnete, počítají se vám další podle cen „packu“, který jste si nastavil. V tomto případě po pěticích.

Takže pokud spustím nad jedním počítačem 2 instance aplikace a v každé aplikaci více threadů (řekněme 3, ze kterých se ve stejnou dobu připojím ke sběrnici), je to jen jedno připojení, nebo je jsou to 2 připojení nebo dokonce 6 připojení?

Berte to tak, že se počítají "existující TCP spojení", takže v tomto případě 6 - pokud budou spojení trvalá a ve stejnou dobu.

Aká je réžia pripojenia klienta na ServiceBus? Keď navrhujete model pripojiť sa, rýchlo vykonať úlohu a odpojiť sa?

Režii asi exaktně nebudeme schopni definovat. Tento scénář opakovaně připojující se aplikace je vhodný tehdy, pokud jde o sporadickou komunikaci, kdy nějaká prodleva způsobná procesem připojení na SB není překážkou. U pravidelně komunikující aplikace to zajisté není vhodný vzor.

Ostatní dotazy

V úvodní lekci Azure Akademie jste uváděli “neočekávané špičky” jako jednu z forem zátěže, které jsou vhodné pro cloud. Jaké jsou v Azure možnosti a mechanismy, jak reagovat na nepředpokládané špičky zátěže? Lze nějak monitorovat zatížení hosted servis, na základě toho automaticky další pouštět nebo vypínat a v nich startovat webové nebo worker role? Podle popisu Service Management API jsem došel k tomu, že storage accounts a hosted services lze spravovat jen pomocí portálu, což by znamenalo, že neočekávané špičky zátěže musí někdo očekávat u portálu a měnit manuálně deployment ;-)

Popis monitorování i automatické změny konfigurace vaší aplikace můžete najít na mém blogu.

Dobrý den, chtěl bych vás požádat, zda by bylo možné se pomocí drobné ankety dotázat posluchačů s jakou nejmenší konfigurací se podařilo vývoj pro Azure spustit. Konkrétně mě zajímá odpověď, zda jsem schopen vše nastavit a zprovoznit na konfiguraci Windows Vista, VS 2008 Express. Když jsem si chtěl nainstalovat Trial verzi Visual Studia 2010 musel nejdříve přejít na SP 2. Pak jsem si přečetl požadavky na Windows Azure Platform Training Kit (Windows 7;Windows Server 2008;Windows Server 2008 R2) a nejsem si jistý, zda vynaložené úsilí bude korunováno úspěchem a zda na své aktuální konfiguraci budu moct aspoň něco vyzkoušet. (Pro vysvětlení: Prostředí Azure mě zaujalo, ale nejsem vývojář, takže nemám k dispozici potřebné nástroje. Přesto bych si rád vyzkoušel aspoň ty testovací nástroje případně lokální prostředí Windows Azure. Proto by mě zajímalo, zda někdo s podobnou konfigurací jako já vše rozběhal.)

Když se podíváte zde- http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=2274a0a8-5d37-4eac-b50a-e197dc340f6f&displaylang=en, píšeme, že je podporováno VS 2008 (SP1), W Vista a SQL 2005. Pozor na Vistě je nutné instalovat nějaké opravy. Viz dole na stránce.

V každém případě nám můžete na blog kdokoli napsal, jaké máte zkušenosti s provozem ve VS 2008 a Windows Vista. Názory jsou plně vítány.

K mé předchozí otázce - spustím na Windows Vista Windows Azure Platform Training Kit, viz http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=413E88F8-5966-4A83-B309-53B7B77EDF78&displaylang=en zde jsou v požadavcích Windows 7, ale ne Windows Vista. Na Windows Azure Platform Training Kit se často odkazujete.

Upřímně, nezkoušel jsem to, ale nevidím důvod, proč by to nemělo fungovat. Pokud vím, Kit nepoužívá žádnou W7 specifickou funkci. Pokusil jste se i přes doporučení pokračovat? Funguje/nefunguje? Máte někdo jiný s touto konfigurací zkušenosti?

Dobrý den, ještě jsem se chtěl zeptat, jestli už nevíte odpověď na moji otázku z minule - Jak dlouho mi u toho Introductory Special bude zadarmo běhat SQL? Počítají se 3 měsíce od zaregistrování do Introductory Special nebo 3 měsíce od puštění si SQL Azure služby?

Už to víme. Počítá se od dne aktivace subskripce. Ne ode dne prvního použití. Jinými slovy - používejte hned.

Dobrý den, mam tu takovou malou otázku na ochranu dat při registraci do akademie. Již několika kolegům se stalo, že jim volali ohledně nabídky práce (předpokládáme headhunter). Myslím, že je relativní vztah mezi registraci a těmito telefonáty. Je možné prosím toto prověřit? Nezdá se mi zcela korektní, tuto databázi uveřejňovat.

Na 100% mohu garantovat, že data registrace nejsou sdílena s nikým externím (jako je headhunter). Společnost Microsoft by si bez vašeho explicitního spojení takovou věc nikdy nedovolila. Dokonce nejsou sdíleny ani interně v MS, aby náhodou nedošlo k nějakému úniku dat. Jinými slovy, technicky to vylučuji a sdílím s vámi naštvání z nechtěných telefonátů.

Comments (0)

Skip to main content