Týden v cloudu, díl V.


Za posledních 14 dní máme hromadu cloudových novinek. Největší dávku jednoznačně přidala včerejší úvodní přednáška na konferenci PDC 2010. Téměř celý dnešní den jsem věnoval tomu, abych si v tom všem udělal pořádek. Výsledek, čítající 22 novinek, si můžete přečíst zde. Určitě ale nezapomeňte navštívit přepracované stránky Windows Azure, kde se dočtete detaily.

Tento týden se nám také podařilo odvysílat 3. díl Windows Azure Akademie. Účast byla opět výborná a vygenerovala mnoho dotazů. S Michaelem jsme je umístili na náš blog, stejně jako odpovědi z minulého týdne, kdy se nám vysílání z technického důvodu (kombinovaného s naší vlastní hloupostí) nepodařilo.

Z českých blogů

Na tomto místě bych určitě zmínil dva články, které se vztahují k častým dotazům programátorů. První detailně rozebírá způsob ukládání dat ve službě Azure Storage a definuje, jak se přesně počítá cena takových dat a operací. Druhý popisuje způsob použití MMC a Visual Studia pro management Windows Azure a instalace management API certifikátu.

Azure – pohled do reálného světa: Rozhovor s Davidem Podholou z firmy Sprinx Systems, a.s

MSDN: Jaké byly Vaše úvahy během rozhodování o použití platformy Windows Azure a proč jste se rozhodli pro využití této technologie?

My naše řešení (SprinxCRM zejména) vyvíjíme v ASP.NET nad MS SQL a poskytujeme hostovaná už v podstatě od začátku, takže verze pro Windows Azure byla další logický krok. Žádné komplikované technické úvahy jsme během rozhodování tím pádem neřešili, slibovali jsme si, že to je vlastně další způsob, jak můžeme aplikace zákazníkům dodat.

MSDN: Jaká byla nesložitější otázka spojená s přechodem na Windows Azure a jak jste ji vyřešili?

Nejsložitější otázka se tím pádem netýkala až zas tolik technických záležitostí, ale spíš toho, jak budeme ten přechod vysvětlovat zákazníkům. Jak jim nabídneme tuto možnost nebo jak jim vysvětlíme, co je pro ně přínos.

MSDN: Můžete krátce popsat jak se řešení nasazené v prostředí Windows Azure odlišuje od standardního hostingu resp.“on premise“ řešení a co je výhodou Windows Azure?

My provozujeme vlastní hosting a máme i zákazníky s vlastními servery a instalacemi, takže rozdílná provozní prostřední celkem známe. Hlavní odlišnost je v prostředcích na dohledy a monitorování, tady je potřeba se na to dobře připravit po všech stránkách... a to sebou přináší i skoro filozofickou otázku přechodu na multi-tenant architekturu.

MSDN: Jaké jsou Vaše první zkušenosti, jak zákazníci vnímají fakt, že využívají Windows Azure?

Upřímně – zákazníkům je to jedno. Jsou rádi, že jim infrastruktura funguje a nemusí nic řešit. Takže přechod na Windows Azure určitě vnímají pozitivně, jistá obezřetnost panuje v otázce ceny a bezpečnosti. Zákazníky zajímá, kde jsou data uložena a jak jsou zabezpečena.

MSDN: Jaké jsou Vaše plány v oblasti cloudu a Windows Azure?

Pro nás jsou Windows Azure a cloud důležitou součástí našich plánů, vidíme zvyšující se zájem zákazníků o tuto technologii, ptají se, zajímají se a migrace zvažují. Rozhodně cloud bereme velmi vážně.

MSDN: Děkujeme za rozhovor.

Ještě jako vždy link na předchozí díl.

- Dalibor

Comments (2)

 1. Martin says:

  Rozhovor s Janem Vilímkem byl podstatně zajímavější. Škoda, že tentokrát nepadla např. otázka "Zůstalo něco nezodpovězeno, resp. chybí Vám ve Windows Azure nějaká z Vašeho pohledu podstatná funkcionalita?"

 2. David Podhola says:

  Díky za komentář, na tuhle otázku rád odpovím. Předpokládám, že se týká spíš technologie, takže hlavně:

  – chyběl nám SMTP server přímo v Azure

  – dostat lokálně vyvíjenou aplikaci do Azure není zdaleka tak triviální jak jsme čekali (aspoň takhle velkou)

  Jinak celkově spíš spokojenost.  Pak jsou ještě další obecné věci, které mi na Azure vadí nebo se mi líbí, ale ty se nevztahovaly na SprinxCRM.

Skip to main content