Odpovědi na dotazy k 3. lekci Azure akademie


Jak jsme slíbili, přinášíme zodpovězené dotazy, které padly během třetí lekce naší Azure akademie. Otázky jsme si dovolili jazykově a stylisticky zkorigovat, stejně jako naše původní odpovědi, které jsme doplnili o další informace.

Dalibor a Michael

Technické dotazy

Ukážete jak komunikovat bez použití storage mezi jednotlivými rolemi?

Během kurzu to z časových důvodů nestihneme, ale zkuste se podívat např. sem https://channel9.msdn.com/learn/courses/Azure/WindowsAzure/WindowsAzureRoleCommunicationLab/Exercise-2-Using-Internal-Endpoints-for-Inter-Role-Communication/

Proč má web role jen jeden endpoint - uvažuje se o rozšíření?

Přesněji řečeno má maximálně 3 endpointy – jeden externí HTTP endpoint, jeden externí HTTPS endpoint a jeden interní HTTP endpoint. Otázka je zřejmě myšlena na možnost více externích HTTP endpointů. Omezení je dáno tím, že web role je v podstatě „ořezané, přednastavené IIS“, jehož konfiguraci lze modifikovat pouze omezeně. Flexibilnější konfigurace by měla být oznámena na konferenci PDC dne 28. října.

Platí, že WCF služby mohou mít jen HTTP endpointy nebo HTTPS endpointy, jiné použít nelze?

Ve worker rolích lze použít TCP, HTTP a HTTPS endpointy, a to externí i interní a v celkem libovolném počtu. Ve web roli lze použít pouze jeden externí HTTP endpoint, jeden externí HTTPS endpoint a jeden interní HTTP endpoint.

Endpoint web role je myšlený jenom jako vstupní anebo i jako výstupní propojení na interní/externí službu?

Endpoint je pouze pro příchozí volání, podle definice endpointů nastavuje fabric vrstva na virtuálním počítači firewall pro příchozí volání. Odchozí volání není omezeno.

Jak je to s řešením výjimek v metodě Run worker role?

Je to na vás, musíte si je ošetřit pomocí konstrukce try/catch. Pokud dojde k návratu z metody Run, ať už korektně anebo skrze neošetřenou výjimkou, dojde k restartu procesu hostujícího vaši worker roli.

OS Azure s .NET 4.0 obsahuje automaticky i .NET 3.5 ? Nebo jsou to 2 různé verze OS?

Je to jedna verze operačního systému obsahující více verzí .NET frameworku. Konkrétní obsah jednotlivých verzí OS lze najít zde http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ee924680.aspx.

Ještě ke snapinu pro MMC - je to http://code.msdn.microsoft.com/AzureManagementTools ?

Ne, máme na mysli http://code.msdn.microsoft.com/windowsazuremmc. Vámi zmiňovaný projekt nepoužívejte, protože byl poplatný beta verzím Windows Azure a s finálními nefunguje.

Ukážete jak nakonfigurovat MMC tak, aby šlo spravovat Azure?

Dnes jsem publikovat postup na svůj blog.

Je vývoj pro Windows Azure plně podporovaný i s Express verzí Visual Studia?

Do jisté míry to možné je, ale VS Express není plnohodnotné prostředí se všemi možnostmi plného VS, jste tedy do značné míry omezeni ve svých možnostech (bez ohledu na Windows Azure). Slova „plně podporovaný“ bychom tedy určitě nepoužili.

Ostatní dotazy

Jak dlouho mi u toho Introductory Special bude zadarmo běhat SQL? Počítají se 3 měsíce od zaregistrování do Introductory Special nebo 3 měsíce od puštění si SQL Azure služby?

Odpověď na tuto otázku zjišťujeme.

VIP swap je placená služba?

Ne, není placená. Platíte za hodiny běžícího produkčního a testovacího prostředí a za GB dat procházející hranicí serverovny tam a zpět. Žádné jiné platby nejsou.

Nějaké předplacená a limitovaná služba Windows Azure se neplánuje? Zkrátka poslat pár dolarů na měsíc BEZ KARTY a dostat limitované zdroje na měsíc?

V tuto chvíli tato možnost neexistuje. Ale je to jeden ze scénářů, o kterém hodně interně v Microsoftu diskutujeme. V následujícím půlroce se určitě objeví nové varianty licencování. Uvidíme, jestli se zde objeví i tato.

Uvítal bych více praktických ukázek, než jen povídání u slidů. Nemáme Visual Studio 2010 a ani Azure účet, tudíž možnost si vše osahat v praktických cvičeních.

Pro testování je možné použít i starší verzi VS 2008. Stačí si stáhnout rozšíření pro Windows Azure. Pokud nemáte žádnou verzi Visual Studia, určitě si vystačíte s časově omezenou verzí VS 2010 anebo třeba s Express edicí, která je zdarma, jak je popsáno zde. Případně existuje i rozšíření do Eclipse, ale to jsem osobně netestoval. PHP mi neříká pane.

Jsou s provozem testovacího účtu spojené nějaké náklady? Dá se to jednoduše popsat?

Ne nejsou. Po registraci se může objevit krátkodobé (den) zablokování malé částky (jednotky korun). Tato operace slouží k ověření karty a je běžnou metodou. Pokud však během měsíce překročíte některou volnou část tohoto testovacího účtu, nabíhá automaticky počítání spotřeby a na konci měsíce je vám odpovídající částka stržena z účtu karty. Při překročení compute role jsou zasílány notifikační maily.

Comments (1)

  1. Tomas.Bucki says:

    Ten kurz windowsazure na msdn.microsoft.com/…/wazplatformtrainingcourse.aspx – viz odpověď na "Ukážete jak komunikovat bez použití storage mezi jednotlivými rolemi?" je moc pěkně udělaný. Škoda že jste ho nezmínili hned na začátku jako zdroj informací.

Skip to main content