Azure akademie – 3. LEKCE: Azure Compute


Ve třetím týdnu se soustředíme na klíčový stavební blok platformy – Azure Compute, tedy hostovaný virtuální operační systém pro provoz vašich aplikací. Tuto lekci jsme díky nečekané závadě, která se vyskytla na našich LiveMeeting klientech v minulém týdnu, museli přinesli nadvakrát. Celý kurz se tím o týden prodlužuje.

Cíle tohoto týdne:

 • Porozumět architektuře aplikační vrtstvy běžící v cloudu (tzv. Azure Compute), zejména účelu obou rolí.
 • Naučit se technikám pro nasazení nové verze aplikace.
 • Poznat paletu nástrojů pro správu Windows Azure aplikací.
 • Porozumět základům logování a monitorování aplikací v cloudu.

Doporučené úkoly pro samostudium:

 1. Otevřte Windows Azure Platform Training Kit, soubor C:WindowsAzurePlatformKitVideos.htm. Shlédněte videa “ Deploying Applications on Windows Azure” a „Windows Azure Compute“ (25 minut)
 2. Shlédněte přednášky z konference PDC – „Introduction to Building Applications with Windows Azure“ a „Windows Azure Monitoring, Logging, and Management APIs“ (120 minut)
 3. Anebo alternativně k bodu 2. – otevřte si C:WindowsAzurePlatformKitPresentations.htm a projděte si prezentace „Windows Azure Compute”, “Windows Azure Platform Application Lifecycle” a “Windows Azure Diagnostics” (60 minut)

Praktická cvičení:

 1. Otevřte C:WindowsAzurePlatformKitLabs.htm. Najděte cvičení „Deploying Applications in Windows Azure“. Proveďte kroky v “Setup Instructions” a posléze v “Lab Manual” (90 minut)
 2. Otevřte C:WindowsAzurePlatformKitLabs.htm. Najděte projekt „Debugging Applications in Windows Azure“. Proveďte kroky v “Setup Instructions” a posléze v “Lab Manual” (90 minut)
 3. Stáhněte a nainstalujte "Windows Azure Management Tool (MMC)”. Použijte tento nástroj pro ověření projektů, které jste vytvořili v předchozích cvičeních a lekcích (30 minut)

Domácí úkoly:

Odpovědi nám zašlete nejpozději do 2. listopadu do 9 hodin na adresu AzureAkademie@microsoft.com . Není v našich silách odpovídat jednotlivě na každou došlou odpověď, ale můžete si být jisti, že vaše odpovědi pečlivě přečteme a zaevidujeme.

Přibližná obtížnost otázek je v závorkách před otázkami. Úroveň 100 jsou nejjednodušší, úroveň 400 jsou o hlubší architektuře, strategii nebo mohou vyžadovat psaní kódu.

 1.  [100] Pokud budu mít farmu dvou běžících webových rolí velikosti Small v produkčním prostředí a k tomu jednu webovou roli v testovacím (Staging) prostředí, která poběží 3 dny z měsíce a zbytek času je ve stavu Suspended, kolik bude měsíční poplatek za výpočetní čas? (Počítejte měsíc = 30 dní)
 2.  [100] Jaké jsou výhody testování proti lokálnímu emulátoru (Dev Fabric)? Proč je nezbytné i testování v cloudu?
 3.  [200] Jaké soubory potřebujete k nasazení aplikace do Cloudu a jaká je jejich role?
 4.  [200] Pro jaké situace, uživatele a scénáře se hodí jednotlivé nástroje pro nasazení a správu Windows Azure (portál, Visual Studio, MMC, PowerShell, ...)?
 5.  [300] Popište mechanismus pro logování a monitorování Windows Azure aplikací.
 6.  [400] Zkuste navrhnout mechanismus (proces a technické prostředky), který bude minimalizovat rizika přechodu na novou verzi s možností návratu na libovolnou předchozí verzi aplikace. Pro jednoduchost uvažujte pouze aplikační vrstvu, případnou datovou vrstvu (databázi) považujte za neměnnou.

Záznam a materiály z LiveMeetingu:

Prezentace ke stažení - Příklady odpovědí na otázky z 2.lekce
Prezentace ke stažení - Azure Compute

Videozáznam (vyplňte svoje jméno, není třeba vyplnit Recording Key) - v záznamu bohužel chybí úvodních 15 minut - odpovědi z minulé lekce a Daliborův první slide. Na vině je chyba obsluhy, konkrétně Michael zapomněl stisknout "Start Recording" :-(

Odpovědi na otázky položené během LiveMeetingu:

Budou zveřejněny na tomto blogu nejpozději ve středu 27.10.

Michael a Dalibor

Comments (9)

 1. Petr Zahradník says:

  To je k vzteku, že zrovna na meeting o cloudu vypadne Office Live Meeting, který v cloudu běží, co?

 2. Michael Jurek says:

  Tento aspekt nas samozrejme v prvni chvili tez napadl. Stejnou chybu jsme meli oba, tudiz chyba na strane serveru se zdala nejpravdepodobnejsi. Zavada ale pretrvavala i dalsi den a to uz bylo divne. Nakonec pomohl "repair" LiveMeeting klienta – mozna dusledek instalace patchu v predchozim tydnu, kdo vi? Cloud tedy tentokrat na vine nebyl.

 3. Petr Zahradník says:

  Tak to je zajímavé. Něco podobného se mi stalo před časem, kdy jsem se chtěl účastnit nějakého meetingu pro partnery, který se čas od času koná. Na předchozí mě to bez problémů pustilo, na jeden konkrétní ani náhodou. Prostě jsem se nepřihlásil. A měl jsem jednoznačně poslední verzi klienta.

 4. Jan Petrtyl says:

  Zkuste na priste pouzit nejakou stabilni technologii. Live meeting je bohuzel nejen vysmech ale obcas totalne k vzteku. Doporucuji napr. GotoWebinar od Citrixu…..

 5. Petr Zahradník says:

  To je trochu podpásovka… Když jsou z Microsoftu, nebudou přece používat konkurenci :-)

 6. Jan Petrtyl says:

  Je to jenom otazka preferenci, zda chci mit za kazdou cenu pouzity MS technologie a nebo za kazdou cenu dostat mezi lidi informace o Windows Azure….ostatne GotoWebinar je obcas pouzivano i lidmi z MS …

 7. iecz says:

  Každý má své preference a může používat co chce. V MS samozřejmě používáme produkt z našich dílen.

  Jen bych zeptal, zde je v LM něco, co vám v Azure Akademii chybí nebo vadí? LM umí daleko více věcí než v tomto kurzu používáme. Pokud je tedy něco, co můžeme zlepšit, dejte mi vědět. Prosím o konstruktivní návrhy.

  Díky

    Dalibor

 8. Jan Petrtyl says:

  Tady jde spise obecne o pouzivani LM v MS. Drtiva vetsina zahranicnich meetingu porad pousti audio pres telefon coz je dosti "obsolete".

  Ja osobne bych uvital vyssi kvalitu zaznamu…..

 9. Petr Zahradník says:

  Poměrně často se účastním českých i zahraničních webinářů a meetingů různých témat. Řekněme tak 10-15 měsíčně, což je podle mého názoru docela dost na české poměry. Do toho nepočítám webináře na vyžádání (záznamy), kterých je také poměrně dost. Znám tedy většinu aktuálně používaných technologií pro tyto akce. A nejen z pohledu účastníka, ale i z pohledu přednášejícího a pořadatele. Jednoduše proto, že sám je také pořádám a používám.

  Vyzkoušel jsem jich mnoho na obou stranách, vyzkoušel jsem i GoToMeeting/GoToWebinar i Office Live Meeting. Ale nevybral bych si ani jeden z nich. Nevyhovují mi jak po stránce funkčnosti, tak po stránce komfortu (pro obě strany). Office Live Meeting Standard mám dokonce v rámci své licence BPOS, ale nevyužívám ho. Pro své akce používám jiný produkt.

  Ale ať je to jak chce, i když si občas velmi rád rýpnu, nemám za zlé lidem z Microsoftu, že používají svůj produkt. Je to jejich věc. Kdybych byl v jejich kůži, určitě bych také používal produkt Microsoftu. Přece kdybych měl svůj vlastní produkt, budu používat právě ten. Takže tohle bych jim to opravdu nevyčítal :-)))

  Jinak co se týká zahraničních webinářů/meetingů, tak zase bych řekl, že většina nemá audio konference přes telefon. V dnešní době už razantně převládá VoIP. To jsou spíš ty typy meetingů s menší účastí, kde se očekává vzájemná hlasová komunikace. Tam by přeci jen bylo složitější, aby si každý správně nastavil VoIP, než když jedou přes konferenční hovory s telefony. Letos jsem v tom množství účastí použil telefon snad čtyřikrát, co si pamatuji, z toho dvakrát to bylo proto, že měli svou vlastní technologii, která VoIP audio vůbec neumožňovala.

Skip to main content