Odpovědi na dotazy k diskusi během původní 3. lekce Azure akademie


Jak jsme slíbili, přinášíme zodpovězené dotazy, které padly během “nepodařené” 3. lekce naší Azure akademie (19.10. 2010). Otázky jsme si dovolili jazykově a stylisticky zkorigovat, stejně jako naše původní odpovědi, které jsme doplnili o další informace.

Dalibor a Michael

Azure Introductory Special pořád končí "October 31, 2010" takže koncem tohohle měsíce. Nevíte jestli bude ta možnost nějak to prodloužit nebo tak něco? ¨


Podle všech informací, které dnes máme, bude nabídka dále prodloužena. Právě před chvílí mi to potvrdil produktový manager Windows Azure.

Nestihl jsem napsat úkol - prodlužuje se mi tímto termín pro odevzdání? :-)


Ano, můžete posílat celý další týden.

Dobrý den, můžete zveřejnit například další odkazy nebo tipy na případné samostudium do příští lekce?

Ano, před chvílí byly zveřejněny na adrese http://blogs.msdn.com/b/vyvojari/archive/2010/10/18/azure-akademie-3-lekce-azure-compute.aspx

Můžete konkrétněji vysvětlit poslední otázku k poslednímu úkolu. Nějaký konkrétní scénář, u kterého by měla být změřena latence?

Jde o obecný scénář, kdy vyžádám data, která jsou již připravena a zjišťuji, za jak dlouho je dostanu. Scénářů může být hodně, ale ten nejjednodušší je ten, který se vztahuje k poslední prezentaci – Azure Storage. Tedy nějakou klientskou aplikací přímo přistupuji ke Storage a měřím latenci odpovědi.

Handout ke stažení "III" je dnešní?

Ano, je dnešní. Právě jej publikujeme a bude použit příští týden.

Ještě k financím Azure: Hledal jsem po webech Azure a našel možnost, jak být informován o vyčerpání nějaké kvóty 75%, 100%, 125% apod. Kdosi nad tím jásal, jaký je to pokrok. Pokrok by byl, kdyby MS učinilo něco jako GOOGLE: tedy koupím si - předplatím si, a čerpám jen to, co chci. Kdybych si u GOOGLE koupil reklamu na hledané slovo a oni mi to vyfakturovali x 10000000 dotazů, tak se nedoplatím, takhle si mohu koupit třeba jen 10000 a určit rozloženi v čase. To je přístup softwarové firmy. Vzkažte jim to, prosím, do Redmondu.

Toto je hodně komplexní dotaz, který rozložím do několika menších. Upozorňování o přiblížení se kvótě se v současné době týká Compute služby. Ano, zde máme rezervu a cílový stav bude hlídání celkové ceny.
Při srovnání s Googlem jsme zvolili jiný přístup. U MS platíte za hodinu provozu jednoho virtuálu nezávisle na zátěži (nejmenší asi 90USD za měsíc). Počet virtuálů, tedy ono škálování cloudu máte plně pod kontrolou. U Googlu platíte za odebraný výkon. Cena je v současnosti někde mezi 8-1000 USD za měsíc. Nejsem si úplně jist, jestli jste schopen predikovat a ovlivnit počet procesorových cyklů, které vaše aplikace může udělat. Zde lze asi říci, že Windows Azure Compute není v tuto chvíli vhodný na jednoduché web stránky, které mají sporadickou návštěvnost a kterým stačí shared hosting za 50 Kč měsíčně. Windows Azure se prostě hodí až od jisté velikosti aplikace, kde si odvažuji říci, že u nás máte náklady pod kontrolou více než u Googlu.

Poslední dotaz na příměru s reklamou, pokud jsem dobře pochopil, by zněl: Chci model, kde si předplatím jisté penzum služeb a jakmile je vyčerpám, dále nechci pokračovat. Tato varianta v tuto chvíli neexistuje, ale interně v MS se o ní diskutuje. Problém je totiž složitější. Když přestanete platit reklamu, tak se prostě nebude zobrazovat a hotovo. U služby, která sebou nese data je problém. Co s nimi? Můžeme je chvíli držet, ale dříve nebo později budeme muset smazat. Budete rád? Neporušíme klauzuli o manipulaci s vašimi daty? Další otázkou je SLA. Tam se to také musí promítnout atd. Osobně si myslím, že se brzy dočkáme nějakého řešení, které v tuto chvíli nechci předjímat.

Prosím podívejte se na můj blog post.

Dá se nějak porovnat použití Azure storage front s více plno-tučnějšími řešeními? MSMQ? JMS? V čem je azure zásadně jiné, vzhledem k tomu, že nejsou zprávy na SQL?

MSMQ/JMS systémy nabízejí velmi pokročilé vlastnosti např. transakčnost, "dead-letter queue", ochranu před "poison message" apod. Azure Storage je interoperabilní úložiště na webu, kde některé z těchto vlastností realizovat nelze, jiné si musíte ošetřit aplikačně. O robustnost úložiště Azure Storage bych se ale určitě nebál.

Velmi mne zajímá BPOS, především SharePoint. Po netu jsem pátral, ale narazil jsem pouze na marketingové články. Chtěl bych se dozvědět víc z hlediska vývojáře a customizace, pokud bych chtěl nabízet svým klientům SharePoint v cloudu. Můžete mne nasměrovat (odkazy)?

V aktuální verzi SharePointu 2007, která je součástí nabídky BPOSu, Speciální vývoj v této verzi je značně omezený. Informace jsou k dispozici http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=d007f35e-375c-4b11-bc40-bc9082bb224a&displaylang=en  K větším možnostem rozšiřitelnosti dojde až ve verzi 2010, kde aplikace bude možné psát v sandbox modelu.

Mně je úplně jedno, kolik to (služba) stojí, jestli to je levné, byznys je o řízení rizik, takže jestli Amazon nebo Oracle mi nabídne pevnou cenu, tak se holt budu učit JAVU a MySQL, protože nechci přijít o střechu nad hlavou.

Tuto otázku jsem z velké části odpověděl již výše. Pro doplnění jen zopakoval – cena za výpočetní/aplikační službu i za SQL databáze v Azure je zcela pod vaší kontrolou a sám si určíte, kolik měsíčně chcete investovat. Jediná proměnná jsou datové přenosy. Tato část běžně tvoří pouze zlomek celkové ceny. Nesmí jít ale o službu typu torent. Pokud potřebuje mít absolutně fixní náklady, tedy žádnou elasticitu, pak v podstatě hledáte standardní VDS  (Virtual Dedicated Server) hosting.

Tento dotaz byl přefrázován: Telefonní operátoři jsou dnes nuceni předkládat výpisy volání, aby bylo jasné, že nepodvádějí. Výpisy, které poskytujete, nejsou dlouhodobě udržitelné.

V současné době dáváme výpisy s jistou mírou detailu, ve kterém vidíte, jak jednotlivé služby běží a kolik spotřebovávají. V nejbližší době chystáme update systému monitorování, který by měl poskytnout vyšší míru detailu. Otázkou však zůstává, jak detailní informace by měly být historicky shromažďovány. Detail na úrovni jednotlivých volání nebo alokace Azure Storage by vytvářelo neúnosně objemné logy.

Dobrý den, nevím jestli sem tahle otázka úplně patří ale zkusím to: Objednám si u MS Azure. Jaká firma mi pošle fakturu? - český Microsoft s.r.o, nějaký evropský (např. irský) Microsoft nebo americký Microsoft? Nejsem plátce DPH - budu pak nějak sám ještě doplácet DPH finančnímu úřadu? Nebudu se muset dokonce stát plátcem DPH?

Pokud nejste plátcem daně, faktura by vám měla přijít včetně DPH.

Comments (4)

 1. Petr Zahradník says:

  K poslednímu dotazu… Faktura přijde z Microsoft Ireland Operations Ltd v češtině s irským DIČ.

 2. Petr Zahradník says:

  Docela chápu tazatele, který chce omezit platbu nějakým limitem. To je naprosto oprávněný požadavek v internetovém prostředí bez ohledu na velikost firmy uživatele takové služby. Námitky, že by si někdo nepřál smazat data, jsou podle mě liché. To není o datech, ale o provozu, který může narůst nad rámec rozpočtu. Jde o to, že si uživatel chce stanovit cenový limit, nad který prostě nechce jít za žádných okolností. Ano, nechce nad něj jít ani v případě, že se služba vypne, dokud kredit nedoplní, a nebo neodsouhlasí zvýšení limitu. Jednoduše proto, že na to nemá, nebo tolik nechce dát, ani když mu službu někdo vypne. To je přece naprosto logické.

 3. iecz says:

  K faktuře – fakturuje:

         Microsoft Ireland Operations Ltd

         Atrium Building Block B, Carmenhall Road

         Sandyford Industrial Estate

         Dublin 18

         Ireland

         DIČIE 8256796 U

  a faktura je plně lokalizovaná do češtiny.

  Dalibor

 4. iecz says:

  K platebnímu limitu – berme současný stav poplatný aktuální verzi provisioningu. Jak jsem již napsal dříve, chystá se nová verze, kde se dají i v této oblasti očekávat změny. Už to může být jen lepší :-)

  Dalibor

Skip to main content