Azure akademie – 1. LEKCE: Windows Azure Platform


 Cíl prvního týdne je trochu odlišný od ostatních pěti – je více o tom, jestli máte dobrý přehled o platformě. Měl by vás připravit na další práci s Azure, která bude obsahem v týdnech 2 až 6.

Cíle tohoto týdne:

 • Naučit se diskutovat o různých scénářích vývoje pro cloud
 • Být schopni popsat účel hlavních komponent Windows Azure Platform:
  • Windows Azure Compute, včetně rolí web a worker
  • Windows Azure Storage, včetně Blobs, Tables, Queues a Azure Drive
  • SQL Azure
  • Windows Azure Platform App Fabric, včetně Service Bus a Access Control Service
 • Vytvořit si účet Windows Azure a připravit si vaše vývojové prostředí

Zde je diagram Windows Azure Platform:

image 

Doporučené úkoly pro samostudium:

 1. Přečtěte si dokument “Introducing the Windows Azure Platform” od Davida Chappella z http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=158011, zkuste také další dokumenty, které můžete nalézt na http://www.microsoft.com/windowsazure/whitepapers/ (45 minut)
 2. Sledujte Mix 10 video “Lap around the Windows Azure Platform” od Steva Marxe na http://live.visitmix.com/MIX10/Sessions/SVC04 (60 minut)
 3. Sledujte PDC 2009 přednášku “Introduction to Building Applications with Windows Azure” od Davida Lempherse na http://microsoftpdc.com/Sessions/SVC37 (45 minut)

Praktická cvičení:

 1. Nainstalujte si poslední verzi Windows Azure Platform Training Kit pro Visual Studio 2010 (15 minut)
 2. Nainstalujte si Windows Azure Tools pro Visual Studio, verze 1.2 (30 minut)
 3. Nastavte si svůj Azure účet, jak je popsáno na http://www.microsoft.com/windowsazure/offers/ (30 minut). Vaše možnosti jsou:
  • MSDN předplatné
   • Pokud vy nebo firma vlastní MSDN předplatné úrovně Premium, Ultimate nebo BizSpark (Professional až od listopadu) – více zde
  • Introductory Special do 31.10.2010
   • Omezené množství výpočetních zdrojů zdarma (DOPLNĚNO: V rámci validace karty může být z vašeho účtu stržena malá částka. Tato bude vrácena zpět, není třeba se zneklidňovat.)
   • Podrobný postup na http://bit.ly/azure25
   • Nutná kreditní karta (nulová faktura, pokud nepřekročíte limit)
  • Kurz je možné absolvovat i bez praktických cvičení a tedy bez Azure účtu
   • Hodnota pro vás je ale nižší

Domácí úkoly:

Odpovědi nám zašlete nejpozději do 12. října do 9 hodin na adresu AzureAkademie@microsoft.com . Není v našich silách odpovídat jednotlivě na každou došlou odpověď, ale můžete si být jisti, že vaše odpovědi pečlivě přečteme a zaevidujeme.

Přibližná obtížnost otázek je v závorkách před otázkami. Úroveň 100 jsou nejjednodušší, úroveň 400 jsou o hlubší architektuře, strategii nebo mohou vyžadovat psaní kódu.

 1. [100] Na jakou adresu je třeba posílat odpovědi na otázky :-) ?
 2. [100] Jakou hodnotu nabízí Windows Azure platforma ve srovnání oproti klasickým „on-premise“ řešením a oproti běžnému hostingu.
 3. [200] Popište několik požadavků na funkčnost pro rozsáhlou aplikaci, která by měla být provozována spíše lokálně než v cloudu
 4. [200] Zkuste vymyslet vhodný scénář použití pro každý ze 3 typů úložiště Azure Storage (table, blob, queue)
 5. [200] V jakých oblastech celého životního cyklu vývoje cloud aplikace očekáváte změny ve srovnání se stávajícím přístupem?
 6. [400] Popište některé technické výzvy ohledně multitenantního přístupu, vysoké dostupnosti, geo-distribuce apod., kterým musí čelit výpočetní služby v cloudu.

Záznam a materiály z LiveMeetingu:

Omlouváme se za nedopatření, prvních cca 15 minut (úvod a logistika) nebylo správně nahráno. Příště se polepšíme. Stejně tak nasdílíme materiály již během prezentace formou Handouts.

Prezentace ke stažení - Úvod a logistika
Prezentace ke stažení - Platforma Windows Azure

Videozáznam (vyplňte svoje jméno, není třeba vyplnit Recording Key)

Odpovědi na otázky položené během LiveMeetingu:

Vzhledem k nečekanému množství otázek jsme jimi zcela zavaleni a nestihli jsme je během úterka zpracovat. Objeví se na tomto blogu během středy.

Michael a Dalibor

Comments (8)

 1. Azure účet zdarma ? - ne tak docela says:

  Dobré odpoledne,

  tak jsem si registroval svůj účet na Azure (bohužel mám jen MSDN professional a to co platím Microsoftu asi nestačí na free vývoj v Azure) a zdarma ta promo akce úplně není. Ihned po registraci platební karty mi bylo strženo 24,45 Kč. Ne že bych byl tak chudý, ale přeci jen firma velikosti Microsoftu by mohla být v tomto koretnější a mohla by upozornit. Nemluvě o tom, že jsem celý vyděšený volal do své banky zda mi někdo nehacknul účet :-( ! To víte, jako "ajťák" jsem dost paranoidní …

  T. Bucki

 2. Michael Jurek says:

  Dobry den,

  vase informace je opravdu zarazejici. Muzete se s nami spojit mailem a sdelit nam podrobnejsi informace? Zkusim si tez sam tuto nabidku aktivovat a overit to, co pisete.

  Kazdopadne pokud jsme vas mylne informovali, zavazujeme se (spolu s Daliborem, ktery je na dovolene a nemuze se branit) kazdemu toto castku uhradit :-)

  Michael Jurek

 3. Michael Jurek says:

  Dobry den,

  zkousel jsem to take a zadny zauctovany poplatek nikde neni. Je to vubec zvlastni, protoze:

  1. poplatek byste videl az po mesici, ne ted

  2. pokud pujdete na MOCP portal (mocp.microsoftonline.com), prihlasite se a date My Bills (vpravo nahore), musel byste tam uctovanou fakturu videt, bez toho se urcite nic nestrhava (ja vidim same nuly)

  Napadlo mne: Nemuze to byt nejaky poplatek vasi bance za internetove pouziti karty?. Zda se mi velmi nepravdepodobne, ze by s tim mel neco spolecneho Microsoft.

  Kdyztak se na nas obratte mailem, to musime vyresit.

  Michael Jurek

 4. Tomas Bucki says:

  Dobrý den,

  tak se to vyjasnilo. Podrobnosti níže, doporučuji ponechat nějakou zmínku v návodu/postupu,  aby to někoho nepřekvapilo tak jako mne :

  ————————————————————————————–

  Hello Tomáš,

  The Billing Team have updated me.

  They have informed me that the charge was from our department.

  The charge is part of the validation process and the money will be refunded to you.

  I will now close this Service Request (101008-000302). If I can be of any further assistance on this issue, please reply to this email within the next 2 weeks.

  Thank you for choosing Microsoft Online Services.

  Kind Regards,

  Michael Mills

  Microsoft Customer Service

  http://www.Microsoft.com/Online

  ——————————————————————————————————-

 5. Blogs msdn says:

  Já jsem nastavil na začátku jako zemi Česká republika a na konci mi to strhlo 1 Kč. Tak myslím, jestli to nestrahává částku odpovídající 1 měně zadané na začátku v přepočtu na měnu vaší banky (+- poplatek). Řekněme tedy 1 dolar +- poplatky.

  To jen tak pro informaci :)

 6. Martin K. says:

  Ono to nestrhava, pouze blokuje a pak zase uvolni. Celkem standardni postup na overeni platnosti karty.

 7. Petr Masin says:

  Doporucte svym kolegum v Redmonu at pouziji nejaky overeny platebni karetni system, ktery nebude tak desit uzivatele :D

 8. iecz says:

  Chápu, že tyto baknovní operace nejsou zcela ideální, ale je to standarní operace. Když si jdete půjčit auto do půjčovny, jste vystaven identickému procesu. Zlepšení určitě ale vidím v informovanosti uživatele. Dosti viditelně by se měla zobrazit zpráva, že se provede test validity platební karty.

  Dalibor

Skip to main content