Kolik nám ušetřila migrace MSTV do Azure


 

Minulý týden Michael Juřek publikoval informaci o migraci MSTV do Windows Azure. Strhla se kolem diskuse na téma cenové výhodnosti tohoto kroku. Migraci jsme samozřejmě dělali z důvodu platformové evangelizace, to neskrývám, avšak celková cena byla od počátku v našem hledáčku. Udělali jsme si tedy jednoduchý výpočet nákladů.

Do současné doby jsme provozovali řešení na hostovaném dedikovaném serveru, jehož měsíční cena se pohybovala v řádu 2000Kč. Pokud bychom jej nahradili virtuálním dedikovaným serverem, dostali bychom se někde na cenu 1200Kč. Ve Windows Azure se za veškeré služby (web role, SQL server a datové přenosy) dostaneme opět na nějakých 2000Kč za měsíc. Tak kde je ta úspora? Tu jsme našli v práci. Každý měsíc provozu to znamenalo instalaci všech oprav, otestování funkce a opravu toho, co se podařilo v procesu oprav pokazit a samozřejmě zálohování veškerého obsahu. Tyto běžné aktivity zabíraly řádově 2-4 hodiny práce, které lze v běžných cenách služeb ocenit na 2-4 tisíce. Po nasazení do cloudu očekáváme, že měsíčně na údržbě řešení strávíme maximálně hodinu. Výše uvedené výpočty jsem pro jistotu ještě shrnul do tabulky:

 

Dedikovaný server 

VDS server 

Azure platforma  

Cena služby

2 000 Kč 

1 200 Kč 

2 000 Kč 

Cena údržby

2000-4000 Kč 

2000-4000 Kč 

1 000 Kč  

Celková cena

4000-6000 Kč

3200-5200 Kč

3 000 Kč 

Závěrem bych jen rád upozornil, že výše uvedený výpočet nelze brát jako obecné porovnání cen mezi IaaS a PaaS řešením a zde uvedené výpočty se týkají pouze konkrétní aplikace MSTV. Do celkové ceny jsem také nezahrnul úroveň dostupnosti, kterou jsme přechodem do Azuru získali. Pokud bychom stejnou kvalitu chtěli získat v předchozím řešení, cena našeho vlastního dedikovaného řešení by byla značně vyšší.

Dalibor Kačmář

Platform Strategy Advisor

Comments (0)

Skip to main content