Webové úterý – Novinky v Silverlight 4 – díl 1.


Vývoj Silverlightu


Silverlight byl již od první verze zamýšlen jako platforma pro tvorbu grafických aplikací běžících přímo v internetovém prohlížeči v rámci webových stránek. Mezi hlavní výhody patří malá velikosti klientského instalačního balíčku, bezpečnost prohlížení (celá Silverlight aplikace totiž běží v chráněném režimu, takže škodlivý program nedokáže na cílovém počítači napáchat žádné škody) a grafické možnosti uživatelského prostředí. Vývojář na druhé straně ocení špičkové nástroje z rodiny Microsoft Expression Studio a Microsoft Visual Studio. Navíc používání jazyka XAML (známý z WPF) v kombinaci s odlehčeným .NET Frameworkem tvoří jednu z nejsilnějších kombinací pro tvorbu klientských grafických aplikací.


První ostrá verze Silverlightu 1 byla vypuštěna v roce 2007 a přinesla možnost používat jazyk XAML pro návrh grafického prostředí na straně klienta. O rok později jsme dočkali verze 2, přinášející krom celé řady jiných novinek jednu zásadní změnu. Silverlight totiž začal dovolovat používání části .NET Frameworku k automatizaci prostředí u klienta. Funkce, které by mohli klientský počítač poškodit byly však zakázány (manipulace se soubory, úpravy registrů, či volná komunikace po síti).


O další rok později přichází verze 3 s celou řadou funkčních vylepšení a nových komponent. Microsoft přidal například komponenty pro snadnější layout, či GridView a TreeView. Výrazných vylepšení se dočkala také navigace, streamování videa, akcelerované vykreslování, byla přidána možnost použití pixel shaderů a další neméně důležité součásti. Dokonce je od této verze možné aplikaci u klienta spouštět i mimo okno prohlížeče jako klasickou aplikaci (takzvaný out-of-browser).


Silverlight 4


Silverlight 4 byl představen letos na Professional Developer Conference (PDC) v Las Vegas téže doby s označením beta.


V pořadí čtvrtá verze se převážně zaměruje na funkce, které očekáváme od běžných aplikací. Snaží se tak ještě více vymanit z představy, že by byl Silverlight určen pouze pro oku lahodící webové prezentace. Snaží se začlenit požadavky, jenž udělají z vaší oblíbené webové stránky běžících v internetovém prohlížeči plnohodnotnou aplikaci. Namátkou se jedná o podporu tisku, plnou kompatibilitu v prohlížeči Google Chrome, integrace do Visual Studia 2010, podpora HTML, zlepšená funkčnost bindingu, vylepšené formátování textu, možnosti přidělení vyššího oprávnění, integrace WCF pro komunikaci se serverem a celá řada dalších vylepšení.


Co je potřeba pro vývoj?


Vývoj pro Silverlight 4 je možný v prostředí Visual Studio 2010. Instalujeme jej jako rozšíření s názvem Silverlight 4 Tools for Visual Studio 2010. V současné době tento nástroj teprve očekáváme – k dipozici je pouze instalace beta verze. Informace o aktuálních verzích naleznete na http://www.silverlight.net/.


Po nainstalování rozšíření při zakládání nového projektu nalezneme v kategorie Silverlight tyto možnosti:


image


Některé projekty nám po vytvoření zobrazí upřesňující dialog. Zde můžete mimo jiné nastavit cílovou verzi Silverlightu, pro který bude projekt určen (verze 3 nebo verze 4).


image


Například projektu Silverlight Application můžeme nechat předpřipravit současně i web, do něhož bude integrován prvek Silverlightu. Na výběr krom klasického ASP.NET webové aplikace máme i nově ASP.NET MVC.


Závěr


V dalších dílech se již budu věnovat konkrétnímu použití nových funkcí přicházejících právě se Silverlightem 4. V příkladech nebudou chybět screenshoty a ukázky kódu.- Tomáš Jecha

Comments (0)

Skip to main content