Zápisky z prvního dne konference PDC 2009


Zdravím všechny ze slunné Kalifornie (jasno, 25 stupňů). PDC je největší čistě vývojářská konference , která je tradičně zaměřena na technologie, které teprve přijdou. Přináším poněkud neuspořádané poznámky z prvního dne, kde hlavními řečníky byl Ray Ozzie a Bob Muglia. Záznam bude k dispozici na http://microsoftpdc.com/, kde byl i živý přenos.

Michael

 

·         Ray několikrát zdůraznil nový svatý obrázek nazývaný “three screens and a cloud”. Zmíněné tři obrazovky jsou mobil, počítač a televize. Pod nimi je napsáno Silverlight, IE, Visual Studio, Expression. Amen!

·         Na této konferenci nebude nic oznámeno o Live službách a Windows Phone – oboje bude na jaře na konferenci MIX.

·         Window Azure bude v produkci od 1.1.2010 ve 3 párech mezi sebou replikovaných datových center – Severní Amerika, Asie, Evropa. V Evropě to bude Dublin a Amsterdam. Časem počet serveroven ještě vzroste. (pozn.: dostupnost pro ČR bude až na jaře 2010)

·         SQL Azure – hostovaná databáze je čistě virtuální, nestaráte se o replikaci, dostupnost, nouzovou obnovu, škálovatelnost. Lze využívat i z PHP, Javy, ... z vlastních webů nebo z webů běžících v cloudu. Pěkná věc byla SQL Azure Data Sync – synchronizace lokální databáze s hostovanou SQL databází pro Windows Azure. SQL Azure lze spravovat z SQL Server Management Studia 2008 R2 (nyní ve verzi November CTP).

·         Window Azure není jenom pro .NET aplikace. Je podporován též Apache, PHP, MySQL. Je podporován nativní kód, do kterého dokonce můžete dát instrukce v assembleru.

·         Projekt Sydney někdy přístí rok. Propojení hostovaných serverů s vaší firemní infrastrukturou pomocí protokolu IPv6. Web běžící někde v oblaku tedy např. může číst data z databáze, kterou máte ve své serverovně.

·         Microsoft Codename “Dallas” – marketplace pro data, která mohou poskytovatelé prodavat ostatním anebo je nabízet zdarma (billing zřejmě bude provádět Microsoft). Běží na Windows Azure. Dají se prohlížet buď přímo v prohlížeči anebo vidět jako ATOM feed. S ním bude schopen pracovat např.t Excel 2010 s doplňkem PowerPivot. Viz http://pinpoint.microsoft.com/en-US/Dallas , najdete tam některá zajímavá data, bohužel zatím dost ameriko-centrická.

·         K dispozici je ASP.NET MVC Beta 2

·         K dispozici je finální verze Windows Identitiy Foundation, které slouží  zejména pro “claim-based authorization”, často používané pro propojování různých domén důvěry. Např. se můžete autentizovat přihlašovacími údaji ze své domény oproti aplikaci provozované jinou firmou (extranetové řešení) anebo proti aplikaci běžící někde v oblaku, např. na Windows Azure

·         Pěkně demo nových věcí ve Visual Studiu. Nových věcí je opravdu mnoho, takže museli pečlivě vybírat. Jako 3 nejzajímavější novinky byly vybrány Architecture Explorer, IntelliTrace, Coded UI Test.

·         Výše uvedené a mnohé další věci byly demovány na aplikaci TailSpin Travel. Je volně ke stažení včetně popisu dem na adrese http://tailspintravel.codeplex.com/

·         AppFabric – trochu překvapení. Toto slovo si asi přidáme v následujících letech do technologického slovníku. Na obrázku to zahrnovalo: caching, workflow hosting, monitoring, service bus, service hosting, acces control. Evidentně to nějakým způsobem vstřebává připravované technologie Dublin (hostováni WF a WCF na IIS včetně monitoringu) a Velocity (distribuovaná cache pro .NET framework) – obě technologie byly zároveň uvolněny v Beta verzi. Není úplně jisté, do jaké míry jde o integraci a do jaké míry jenom o společnou marketingovou nálepku pro obě. Získal jsem pocit, že teď nic společného nemají, ale jsou tak označeny proto, že jsou částmi budoucího většího řešení. Důležité je, že bude Windows Server AppFabric (vlastní server) a Windows Azure AppFabric (cloud, v příští vlně Azure technologií). K AppFabric bude nástroj na modelování architektury aplikace a vazeb mezi částmi, který slouží jako manifest, podle kterého bude nasazena. Stejná aplikace bude moci běžet na vašem serveru i v cloudu. Zároveň bude k dispozici monitorovací nástroj (zřejmě nějaká příští verze MOMu). Zní to skoro jako sci-fi. Do roka a do dne uvidíme, zatím je nejasností příliš mnoho.

Comments (0)

Skip to main content