Rozšiřitelné aplikace – Managed Extensibility Framework


Nový .NET framework bude obsahovat technologii nazývanou MEF - Managed Extensibility Framework. V podstatě se jedná o sdílení rozhraní mezi jednotlivými částmi programu. MEF sleduje dvojí účel:

1. Umožnit snadný vývoj rozšiřitelných aplikací - tj. aplikací, ke kterým lze vyíjet doplňky, a přitom není nutný zdrojový kód nebo rekompilace hlavní aplikace. Typicky stačí pouze nakopírovat doplněk do adresáře aplikace. Tento princip bude využívat i nové Visual Studio, pěkná ukázka je zde http://www.mstv.cz/vyvojari/videos/240/Doplnky-pro-Visual-Studio-a-jejich-sprava

2. Usnadnit vývoj aplikací využívajících návrhové vzory pro redukci závislostí v kódu, jako je Dependency Injection anebo Inversion of Control.

Přehledový článek o MEF najdete na http://msdn.microsoft.com/en-us/library/dd460648(VS.100).aspx, krátké video s malou ukázkou http://www.mstv.cz/vyvojari/videos/239/Managed-Extensibility-Framework

Michael

Comments (2)

 1. Ondřej says:

  Na to už přece dávno existuje System.AddIn.*

 2. vyvojar says:

  Mate pravdu, ze se tyto technologie nemalo prekryvaji. Z meho pohledu vidim tyto rozdily:

  U MEF mate vetsi kontrolu nad celym procesem a muzete modifikovat interni mechanismy fungovani.

  U System.AddIn nemusi hostitel a add-in sdilet vubec nic, tudiz lze menit i rozhrani mezi hostitelem a add-inem bez rekompilace techto dvou (staci pridat nove adaptery) – u MEF sdili definici interface, takze vazba je prece jenom tesnejsi.

  Ale exaktnejsi clanek srovnavajici obe technologie jsem zatim nevidel.

Skip to main content