Znáte Jána Hanáka


Rozhovorem s Jánem Hanákem (Visual C++ MVP) jsme se dostali na závěr miniseriálu, ve kterém jsme chtěli představit MVP tak trochu v jiném světle. Ján je posledním vývojářským MVP, který ještě nebyl vyzpovídán. Seriál v podobě minirozhovorů bude dále pokračovat na TechNet blogu, kde ještě zdaleka ne všichni MVP se zaměřením na nevývojářské technologie mohli odpovídat. 


A kdo, že je vlastně Ján Hanák?


foto


Ing. Ján Hanák je Microsoft MVP (Most Valuable Professional - najcennejší odborník) s kompetenciou Visual Developer - Visual C++. Je autorom 15 odborných kníh, príručiek a praktických cvičení o programovaní a vývoji počítačového softvéru. Pracuje ako vysokoškolský pedagóg na Katedre aplikovanej informatiky Fakulty hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave. Prednáša a vedie semináre z programovania v jazykoch C, C++ a C#. V rámci svojej vedeckej činnosti sa zaoberá problematikou štruktúrovaného, objektovo orientovaného, komponentového, funkcionálneho a paralelného programovania.
 


Jak jste se dostal k vývoji?


Určite vďaka počítačovým hrám, ktoré som hrával ešte ako malý chlapec na 8-bitovom počítači Commodore 64. Vždy som túžil si jednu takú hru vytvoriť, a to ma priviedlo k programovaniu. Najprv v jazyku Basic, potom v Pascale, Visual Basicu, C, C++, C#, C++/CLI a F#. Keďže na univerzite prednášam a vediem semináre programovania v jazykoch C, C++ a C#, tak by sa mohlo zdať, že som úplne „céčkový“. No pravdou je, že aj keď mám všetky svoje „céčka“ nesmierne rád, tak mojou srdcovkou vždy bude Visual Basic. To je jazyk, ktorému vďačím za všetko, čo som vo svojej profesionálnej kariére dokázal. A počítačové hry s obľubou hrávam stále, naposledy Need for Speed Undercover a F.E.A.R. 2: Project Origin. No veľmi sa teším na titul Alan Wake od tvorcov Max-a Payne-a.


Čeho si vážíte na ocenění MVP?


Titul MVP je pre mňa významným ocenením všetkých mojich snáh o pomoc vývojárskym komunitám. Pomoc druhým ľudom chápem ako svoje životné poslanie, pretože som presvedčený, že čím viac sofistikovaných IT odborníkov vychováme, tým viac môžeme spoločne urobiť všetko pre to, aby sa z tohto sveta stalo lepšie miesto pre život. Titul MVP vraví, že energia, úsilie a prostriedky, ktoré do tohto procesu investujem, majú jednoznačne pozitívne efekty na životy členov vývojárskych komunít.


Co děláte, když zrovna nevyvíjíte?


Ak nevyvíjam, neprednášam a nepíšem technické knihy, tak športujem. Mojím najobľúbenejším športom je behanie, ktorému sa venujem pravidelne. Rovnako cvičím a robím všetko pre to, aby som bol v dobrej fyzickej kondícii. Keď je človek fit, tak má čistú myseľ, a tá je dôležitá pre každého vývojára.


Co Vás v osobním životě dokáže rozladit?


Nič. Vždy uplatňujem princíp pozitívnej mentálnej aktivity, takže i menej príjemné veci riešim s úsmevom a rozvahou.


Je pravda, když se říká, že typický vývojář je založením introvert?


Táto otázka nie je jednoznačná, pretože neviem, koho si mám predstaviť ako „typického vývojára“. Každý človek je jedinečný, a toto platí aj pre programátorov, vývojárov a softvérových expertov. No nazdávam sa, že aby bol človek šťastný, tak nemôže byť úplný introvert. Komunikácia s inými ľuďmi je veľmi dôležitá, pretože otvára nové obzory.


Píšete kód všema deseti, nebo používáte styl: Kdo hledá, najde?


Kód tvorím tak, aby som s ním bol nakoniec spokojný. V každom prípade viac času venujem premýšľaniu ako samotnému „kódovaniu“.


Jaká kniha Vás v poslední době nejvíce "chytla"?


Jednoznačne „Příběhy matematiky“ od Milana Mareše. Matematiku, a všetko s ňou spojené, mám skutočne rád. Táto kniha je skvostom, ktorý odporúčam každému čitateľovi.


Jaké zajímavé místo jste v poslední době navštívil?


Prekrásnu prírodnú oblasť na strednom Slovensku. Cítim sa výborne všade tam, kde ma obklopuje nádherná príroda.


Nejoblíbenější kuchyně a proč?


Nemám obľúbenú kuchyňu, no presadzujem zdravý životný štýl s racionálnou a vyváženou stravou. Takže čokoľvek, čo spadá do tejto kategórie, je pre mňa optimálne.


Kde se s Vámi mohou lidé v nejbližší době setkat (PR pro vás)?


Koncom októbra 2009 realizuje Katedra aplikovanej informatiky Fakulty hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave v spolupráci so spoločnosťou Microsoft Slovakia vedecko-technický seminár „Paralelné programovanie“. Tento seminár povediem ja, takže budem rád, ak sa na tejto akcii stretneme.


Co se chystáte dělat o tomto víkendu?


Ak odhliadnem od športovania a prechádzok, tak budem pracovať na vysokoškolskej učebnici, ktorá rozoberá programovanie v jazyku C.


Co byste vzkázal našim čtenářům?


Sme radi, že vás máme! Spoločnými silami robíme všetko pre to, aby ste mohli i naďalej zvyšovať hodnotu svojho ľudského kapitálu. A môžete sa tešiť, pretože to lepšie vás určite ešte len čaká!Pěkný a pohodový víkend (byť by měl být poměrně dešťový, soudě alespoň dle výstrah meteorologů) přejí
- Ján Hanák a Tomáš Kosán

Comments (2)

  1. David says:

    Ještě bych doporučil Gears of War a Alone in the dark :)

  2. ogo says:

    este by som sa rad opytal pana inziniera ze aku hudbu pocuva?

Skip to main content