Znáte Tomáše Petříčka?


Tak říkajíc na čas dodal podklady k dnešnímu rozhovoru další z vývojářských MVP - Tomáš Petříček (C#, ale především jeden z "pionýrů" na poli F#). Ač stále ještě mlád, je Tomáš jedním ze služebně nejstarších členů MVP programu v ČR a na Slovensku. Zde je krátké bio (tedy obrazně, neb Tomův profil je jedním z nejdelších ve srovnání s ostatními):


dd439351.MvpPhoto_Petricek(cs-cz,MSDN.10)[1]Je velkým propagátorem platformy .NET, programovacího jazyka F# a funkcionálního programování obecně. Tomuto tématu se věnuje i jeho kniha Real-world Functional Programming in .NET (US), kterou vydává nakladatelství Manning. Tento přístup k programování umožňuje snadno řešit některé zásadní problémy současného vývoje a je použitelný i v jazyce C#. Pokud vás toto téma zajímá, můžete si přečíst úvodní článek k jeho knize (US).


Držitelem ocenění Microsoft MVP je od roku 2004, nejprve za činnost v oblasti jazyka C# a v současné době zejména za působení v F# komunitě. Jeho aktivity zahrnují publikaci článků na internetu, zejména na osobním webu (US). Dále je Microsoft Student Partnerem na Karlově Univerzitě v Praze, kde studuje a kde zároveň spoluorganizuje přednášky o Microsoft technologiích a přednáší o tématech týkajících se .NET technologií a Microsoft Research projektů. Odkazy:


Weblog Tomáše Petříčka (http://tomasp.net (US))
Real-world Functional Programming in .NET (http://www.functional-programming.net (US))
Functional Programming in .NET using C# and F# (http://tomasp.net/articles/functional-overview.aspx (US))
Studentský .NET klub na MFF UK (http://www.netstudent.cz/Kluby/tabid/57/articleType/CategoryView/categoryId/12/MFF-UK-Praha.aspx)


Nuže Tome:


Jak ses dostal k vývoji?
Bohužel mě úplně minula éra osmibitů (což všem o pár let starším závidím), takže nemám žádnou zajímavou historku. Doma jsme měli ale také docela kuriózní stroj a to laptop Toshiba T1200. S programováním jsem ale začal někdy na konci základní školy, díky jakémusi školnímu projektu kde se vyráběly webové stránky. Od toho už byl jen krok k Pascalu, Basicu a později i C++, Delphi, Visual Basicu (ani vlastně nevím v jakém pořadí). Nejvíce hrdý jsem na jednu svojí ročníkovou práci z gymnázia, což byla Win16 aplikace napsaná v Pascalu (to byl požadavek), která se snažila vypadat jako aplikace z éry Windows 2000 :-).


Čeho si vážíš na ocenění MVP?
Ocenění MVP pro mě znamená, že to, co dělám, je někomu užitečné, což je rozhodně hezké slyšet :-) a člověku to dodá chuť v mnoha věcech pokračovat. Jinak má ocenění i praktické výhody – pro mě je zajímavá možnost se setkat s lidmi kteří na různých technologiích přímo v Redmondu pracují a popovídat si s nimi o tom co zrovna vymýšlejí. Díky MVP programu jsem se také setkal s lidmi kteří pracují na jazyce F# a nebýt toho, tak bych se rozhodně nestal jeho velkým fandou.


Co děláš, když zrovna nevyjíš?
Nutno předem upozornit, že jsem stále student, takže dost času věnuju těm méně obvyklým studentským činnostem (jako například čtení akademických článků, vymýšlení diplomové práce a dodělávání projektů, které jsem začal dělat na internshipu v Microsoft Research). Mimo to jsem teď byl skoro 3 týdny v Norsku, z toho týden na Lofotách. Vzhledem k tomu, že ještě dokončují psaní knihy (viz níže), tak mi na ty obvyklé studentské aktivity ani nezbývá čas.


Smířila se rodina (příbuzentsvo, přítelkyně) s tím, že jsi pořád zavřený u počítače?
Od vynálezu notebooku může být člověk u počítače klidně úplně otevřený, ne? Ale vážně, doufám, že to nebude tak strašné, a myslím, že moje předcházející odpověď to dokazuje :-). Pokud chceš ale nějakou opravdu rozumnou odpověď, tak se budeš asi muset zeptat někoho jiného.


Je pravda, když se říká, že typický vývojář je založením introvert?
To nevím, ale určitě je pravda, že typický vývojář má zhruba 9,99 prstů na rukou, doma má asi tak 3 a čtvrt počítače, asi tři čtvrtě manželky a nosí asi šestinu brýlí. Diskrétní hodnoty se prostě špatně průměrují. Já osobně jsem spíš introvert, ale když člověk pořád někde přednáší a veřejně vystupuje, tak se to do jisté míry odnaučí. Ale ne zase tak, abych přednášel ve vaně nebo hopsal po pódiu před tisícovkou lidí :-).


Píšeš kód všemi deseti, nebo používáš styl: Kdo hledá, najde?
Pravděpodobně ne, ale nikdy jsem to moc nezkoumal. Mojí lenost učit se psát všema deseti omlouvám tím, že při psaní zdrojového kódu člověk používá stejně samé pochybné symboly, které jsou rozházené někde po okrajích klávesnice (a já nejsem žádná chobotnice). Obvyklý způsob psaní všemi deseti je dělaný na to, aby člověk psal anglický text, což s psaním kódu nemá moc společného. Ale když tak o tom přemýšlím, tak poslední dobou píšu skoro pořád anglický text, takže bych se to měl asi naučit...


Jakou hudbu rád posloucháš?
To se pořád mění, ale v poslední době jsem si oblíbil Syda Barretta. To je zakládající člen skupiny Pink Floyd, který ji opustil dříve než vznikla většina jejich „slavných hitů“, ale o to zajímavější je slyšet, co dělali před tím. Když máme teď ten internet, tak sem nebudu opisovat žádné zajímavé informace z Wikipedie a hezky si to najděte sami!


Jaké zajímavé místo jsi v poslední době navštívil?
O Norsku a Lofotách jsem psal už v jiné odpovědi, takže na tuto otázku budu muset vymyslet něco jiného. Od října jsem byl na půl roku na internshipu v Microsoft Research v Cambridge a to je rozhodně také zajímavé místo. Cambridge jako město je vlastně hlavně univerzita, a tak má celkově příjemnou a docela zajímavou atmosféru. Microsoft Research je také zajímavý, protože je to něco úplně jiného než co si člověk o Microsoftu myslí a funguje mnohem více jako univerzita. Mimochodem, internship v MSR je skvělá zkušenost, takže pokud jste studenty, které zajímá věda a něco, co v MSR vzniká, tak rozhodně doporučuji internship zkusit.


Kde se s Tebou mohou lidé v nejbližší době setkat?
V nejbližší době žádné přednášky naplánované nemám, protože veškerou svojí „poučovací“ energii investuji do dokončování knihy o funkcionálním programování Functional Programming for the Real World (http://www.manning.com/petricek). V knize se samozřejmě z  části mluví o mém oblíbeném jazyce F#, ale naleznete tam především obecné myšlenky, které vám mohou pomoci při navrhování architektury a i velké množství příkladů, jak tyto myšlenky používat v C#. Na nějakou další přednášku se ale určitě můžete těšit začátkem přištího akademického roku...


Co se chystáš dělat o tomto víkendu?
Asi si zase po několika týdnech cestování sednu ke svojí knize a vrhnu se na velké množství nedodělků, které brání tomu, aby byla konečně hotová a mohla se začít tisknout :-).


Co Tě v osobním životě dokáže rozladit?
Když jsou lidé líní myslet a když „se to“ ještě ke všemu podporuje a propaguje jako ctnost. Příklady ze života nechť si každý ve svém okolí nalezne sám.


Co bys vzkázal našim čtenářům?
Předpokládám, že většina čtenářů přeskočila až na konec a říkají si: „Tak se napřed podíváme, co chytrého mi tentokrát poradí“ a v duchu se pohihňávají, stejně jako já když čtu podobné rozhovory, v očekávání nějaké pitomosti. Takže našim milým čtenářům nebudu vzkazovat vůbec nic :-). To jsem vás doběhnul, co?Pěkný víkend všem čtenářům přejí
- Tomášové Petříček a Kosán

Comments (0)

Skip to main content