Znáte Igora Staneka?


Dnes tak trochu zamíříme do federálních vod, jelikož rozhovor přinášíme tentokráte se slovenským zástupcem MVP programu. Je jím Igor Stanek známý spíše pod přezdívkou Spigi.


spigi


Som spoluzakladateľom a spolumajiteľom spoločnosti Chastia s. r. o., Poprad (www.chastia.com). V spoločnosti pôsobím ako Chief Executive Officer (CEO) a Software Architect. V roku 2008 som vyštudoval softwarové inžinierstvo na Českom vysokom učení technickom v Prahe - Fakulta elektrotechnická (www.feld.cvut.cz), kde som tiež pôsobil ako Microsoft Student Partner. Pochádzam zo Slovenska a žijem v Poprade. Ďalšie info o mne nájdete na mojej osobnej stránke www.spigi.sk. Prevádzkujem internetový portál na online prevod jednotiek na internete www.prevody.sk a prvý internetový portál o technológii Microsoft .NET na Slovensku www.AspNet.sk..


Takže Spigi:


Jak ses dostal k vývoji?


Bolo to niekedy vo štvrtom ročníku na základnej škole v Dome detí a mládeže v Poprade. Písal sa rok 1994. Už si nespomínam, aké tam boli počítače ale môj prvý kontakt s programovacím jazykom bol nejaký staručký Basic. Viac ako samotné programovanie ma už vtedy zaujali veci ako vývojové diagramy a návrhy softvéru, ktoré nám tam ukázali.


Neskôr mi otec kúpil Visual Basic 3.0 pre Windows 3.11, s ktorým som sa zoznamoval podľa knihy Johna Sochy – Naučte se programovat ve Visual Basicu 3.0 z roku 1994. Túto knihu mám doma dodnes a podľa mňa bola pre mňa ako pre začiatočníka super pomocníkom – a bol to pre mňa jediný zdroj informácií.


Potom som prešiel Visual Basicom 4.0, neskôr 5.0, v ktorom sme začali v otcovej projekčnej firme vyvíjať prvé pokusy o informačný systém na evidenciu majetku. Neskôr sme ho prepísali do VB 6, ktorý dal základ našej terajšej .NET verzii grafického informačného systému Chastia FM mojej firmy CHASTIA s.r.o. v Poprade – www.chastia.com. Dlho som sa zubami a nechtami držal Visual Basicu, ale nakoniec som aj tak podľahol jazyku C#, v ktorom dnes píšem 80% svojho kódu.


Na strednej aj vysokej škole sa mi snažili vnútiť Pascal, C++ alebo Javu, ale myslím, že sa to úspešne nikomu nepodarilo.


Čeho si vážíš na ocenění MVP?


Keďže je MVP program ocenenie za podporu komunity z oblasti Microsoft technológií a to zadarmo a vo voľnom čase je pre mňa toto ocenenie výbornou odmenou za toto úsilie – pomôcť s technológiami iným. Venujem sa tomu už od roku 2002 a začalo to založením portálu www.aspnet.sk a osvetou technológie ASP.NET v našich končinách, kde sa dali v tom čase u nás ASP.NET vývojári spočítať na prstoch jednej ruky. Neskôr ďalšími aktivitami na ČVUT, v oblasti ASP.NET web-hostingu a off-line aktivitami pre komunitu.


Najviac si cením možnosť stretávať sa s ostatnými MVP na celom svete a ľuďmi priamo z Microsoftu, či už priamo u nás v SR/ČR a hlavne priamo v Redmonde na každoročnom MVP Summite. Jednoznačne sú najväčším plusom tohto ocenenia kontakty.


Co děláš, když zrovna nevyvíjíš?


Odkedy som skončil vysokú školu, tak je to celkom častý jav. Väčšinu času venujem riadeniu firmy, obchodu a riadeniu vývoja v našej softvérovej spoločnosti CHASTIA s.r.o. v Poprade. Keď však nevyvíjam alebo sa nevenujem iným pracovným aktivitám, tak študujem nové (hlavne) MS technológie, starám sa o web www.aspnet.sk, spím alebo sa niekde túlam s kamarátmi :-)..


Co Tě v osobním životě dokáže rozladit?


Celkom často ma dokáže rozladiť lenivosť a klamstvo. Neskutočne ma to vytáča.


Píšeš kód všemi deseti, nebo používáš styl: Kdo hledá, najde?


Kód píšem svojim vlastným spôsobom 7+ prstov náhodne behajúcich po klávesnici. Ale stále si myslím, že píšem rýchlejšie ako niektorí ľudia, čo dokážu písal všetkými desiatimi. Hlave sa mi nepozerajte na prsty :-).


Nejoblíbenější kuchyně a proč?


V poslednom čase mi zachutilo Sushi, pretože je to veľmi chutné a ľahké jedlo. Trošku ma možno láka aj štipka exotiky (aspoň pre nás). Jedinou nevýhodou je, že Sushi je na Slovensku mimo Bratislavy veľký problém zohnať.


Je něco zajímavého co bys chtěl o sobě prozradit ostatním?


Neviem, či to je zaujímavé - ale jediné čo ma napadá je, že rád cestujem a jedávam Sushi alebo hovädzie steaky. Nejaké zápisky z niektorých mojich ciest sú aj na webe projektu nášho MVP Michala Bláhu - spigi.ontheroad.to.


Nejoblíbenější zvíře a proč?


Argentínska krava na tanieri, pretože mam rád dobré a kvalitné mäso. Aáá, znova som pri jedle...


Najobľúbenejšie zviera, ktoré nie je na jedenie je pre mňa pes. Vždy sme doma mali psov, dnes tu okolo mňa behajú dvaja... neviem prečo, ale bez psov je to nuda.


Kde se s Tebou mohou lidé v nejbližší době setkat?


Keďže ide leto a všetky komunitné aktivity budú trošku v útlme, tak ma môžete nájsť na mojom blogu blog.aspnet.sk/spigi alebo priamo na www.aspnet.sk, neskôr pri nových komunitných projektoch, ktoré pomaličky pripravujem. Chystám tiež prednášku pre WUG – www.wug.sk, takže snáď na niektorom z nasledujúcich stretnutí WUGu (termín ešte nemám). Ak budete sledovať môj blog, vždy sa dozviete, ak sa niečo chystá.


Co se chystáš dělat o tomto víkendu?


Dúfam a verím, že sa konečne vyspím a dospím posledné týždne. Hospodárska kríza sa rozvíja a ja mám naopak stále viac a viac práce :-). Proste cez víkend vypnem.


Co bys vzkázal našim čtenářům?


Keďže čitatelia sú asi z IT prostredia, tak „Vypnite počítače aspoň cez víkend“ :-).


Hezký a klidný víkend přejí,
Spigi a Tomáš Kosán (tags: Drbárna, Glosář, MVPs)

Comments (0)

Skip to main content