Znáte Michala A. Valáška?


altair


Rozhovor s dnešním MVP - Michalem Altairem Valáškem (ASP/ASP .NET) je skutečně velmi originální - ostatně jako dotazovaný sám. Nedočetl jsem ještě ani první odpověď a už jsem se smál od ucha k uchu. Rád se s vámi o Michalovy odpovědi podělím, ale dříve, než se k nim dostaneme, je na místě nejprve krátké představení (byť věřím, že Altaira snad zná každý vývojář): 


Poslední relevantní vzdělání jsem získal na základní škole Jana Amose Komenského v Karlových Varech, kde mne naučili číst. Zjistiv, že rukama se neuživím a na politiku nemám žaludek, začal jsem se živit programováním, grafikou, přednášením a filmovou produkcí. V současné době působím jako hlavní softwarový architekt společnosti Altairis a nájemný rozsévač mouder na ploše střední Evropy a přilehlých zemí. Jsem služebně nejstarším Microsoft Most Valuable Professionalem pro ASP.NET v ČR a SR a zakládajícím členem Společnosti pro ochranu počítačů proti týrání a za vzájemné porozumění křemíkových a uhlíkových forem života.

Nuže Altaire: 


Jak ses dostal k vývoji?
Kvůli své vrozené vadě. Trpím ambisinisteritou - mám obě přední nohy levé. Odhaliv v poměrně nízkém věku svou neschopnost se uživit rukama, dal jsem se na počítače. A pokud jste na československém počítači PMD-85 chtěli provozovat nějaký program, museli jste si ho obvykle nejdřív sami napsat.


Kromě toho jsem kreativní člověk, rád vytvářím "něco" z "ničeho". Programování mi dává možnost tak činit, aniž bych se u toho musel fyzicky namáhat a hrozilo, že se moc ušpiním.


Čeho si vážíš na ocenění MVP?
Já obecně jakýmkoliv formálním titulům, oceněním a hodnostem příliš velkou váhu nepřikládám. Moje aktivity nejsou směřované na Microsoft, ale na jeho zákazníky: programátory a vývojáře. Jejich reakce a ocenění je tedy to, co hledám a čeho si vážím. Titul MVP chápu spíš jako nástroj, než jako ocenění.


Vůči lidem mimo Microsoft MVP titul nemá moc význam - pokud jim někdo dobře poradí nebo pomůže, může jim být jedno, jestli má nějaká písmenka za jménem. Ale MVP mi dává lepší pozici pro jednání s lidmi uvnitř Microsoftu - od vrátného v české pobočce až po Steve Ballmera. Poznají podle něj, že když po nich něco chci, tak to nechci jenom pro sebe osobně, ale tím či oním způsobem to předám dalším lidem. Dává mi to morální právo je otravovat - což je dobře, protože to zmenšuje počet případů, kdy se musím uchylovat k výhrůžkám brachiálním násilím.


Co Tě v osobním životě dokáže rozladit?
Hloupost, neprofesionalita, neochota. Náhrada myšlení a osobní zodpovědnosti postupem podle předpisů. Jinými slovy jakýkoliv kontakt se státní správou.


Jakou hudbu rád posloucháš?
Můj hudební vkus je obecně pokládán za perverzní. Jsem schopen v jednom playlistu za sebou poslouchat metal, pop, středověký církevní chorál a country. Případně poslouchat v lepším případě jedno album, v horším jednu písničku v nekonečné smyčce několik dní nonstop. Statisticky ale převládají rozličné varianty rocku a metalu. Momentálně mi tady už delší dobu jede ve smyčce album "Good Apollo, I'm Burning Star IV, Volume One: From Fear Through the Eyes of Madness" od skupiny Coheed and Cambria.


Píšeš kód všemi deseti, nebo používáš styl: Kdo hledá, najde?
Píšu osmi prsty. Malíčky používám jenom v sebeobraně.


Kde se s Tebou mohou lidé v nejbližší době setkat?
Upřímně doufám, že se se mnou lidé potkají na nově vypsaných kurzech v Gopasu (http://www.aspnet.cz/Articles/233-pozvanka-na-nove-kurzy-v-gopasu.aspx). Vyřval jsem si je, abych se nezbláznil z neustálého opakování kurzu "GOC3202 - ASP.NET pro pokročilé" a programátoři mi je zákeřně sabotují tím, že na ně nechodí.


Jaké zajímavé místo jsi v poslední době navštívil?
Stables Market v Londýně, původně stáje a veterinární nemocnice, teď součást trhů ve slavném Camden Town. Klenutá cihlová stavba s nádhernými sochami koní v životní velikosti. Střetávají se tam všechny možné subkultury, více či méně obskurní a extrémní hudební žánry a dá se tam koupit všechno od cédéček přes starožitnosti, spodní prádlo látkové i latexové až třeba po různé kybernetické vylomeniny. Obecně, v Londýně jsem poslední dobou byl několikrát a zamiloval jsem si ho, nemůžu se dočkat, až tam pojedu zase.


Tvá nejoblíbenější hláška, krédo, motto, životní filozofie?
Never appeal to a man's "better nature." He may not have one. Invoking his self-interest gives you more leverage. (Robert A. Heinlein ústy Lazara Longa)


Co děláš, když zrovna nevyvíjíš?
Z těch veřejně publikovatelných činností zejména zvyšuju skóre naší virtuální kapely Epona's Pride v Rock Band 2.


Co se chystáš dělat o tomto víkendu?
Běhat v koňském kostýmu po louce a skákat přes překážky v rámci natáčení dokumentu "Nebe peklo ráj" o české BDSM komunitě.


Co bys vzkázal našim čtenářům?
Usmívejte se. Sice to nepomáhá, ale naštve to tolik lidí kolem vás, že to stojí za tu námahu.


Altair a Tomáš Kosán

Comments (1)

  1. koubel says:

    takový Grudl v asp.net vydání, o něco více sympatičtější, už kvůli těm koním

Skip to main content