Znáte duo Tomáš Herceg & Tomáš Jecha?


Dnešní rozhovor se od těch předchozích liší. Máme tu představení hned dvou nováčků v roli MVPs, nicméně jména Tomáš Jecha (TJ) a Tomáš Herceg (TH) pro vás jistě nejsou neznámá. Už víte? Napovím vám. Oba přednáší a publikují články (nejen na VbNet.cz). Tomáš Herceg je i jedním z MSPs a nedávno jste mohli sledovat jeho přednášku Microsoft XNA Game Studio Express 3.0 v rámci mezinárodní virtuální konference TechDays 2009.


Tomáš Jecha
Tomáš Jecha pracuje jako .NET vývojář a působí jako člen Liberecké pobočky WUGu starající se o přednášky pro IT veřejnost. Jeho nejoblíbenější programovací jazyk je Visual Basic. V současné době se zajímá především o SQL Server a technologie přicházející s .NET 3 a 3.5. Společně s Tomášem Hercegem napsal web VbNet.cz a stará se o jeho administraci.Tomáš Herceg
Tomáš Herceg je studentem na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Ve svém volném čase se věnuje programování ve VB.NET, C#, ASP.NET a XNA. Je také jedním z autorů největšího českého webu o Visual Basicu - VbNet.cz.
Tak kluci:


Jak jste se dostali k vývoji?
TJ:
Před dávnými časy mi můj děd do rukou propůjčil svoji programovatelnou kalkulačku Sharp PC-1500A. Poprvé jsem se zamiloval. Ani jednořádkový displej, číslování řádků, paměť jen pár kilobajtů a příručka v mě neznámém germánském jazyce mě neodradila od psaní prvních jednoduchých programů. Postupem času jsem putoval sérií Didaktik Gama, 286, 386, 486, Pentium, až po můj dnešní PC. Celou technologickou cestu mi stál po boku Basic v nejrůznějších podobách (Basic, QuickBasic, Visual Basic 3, 4, 5, 6 a nakonec i VB.NET). Dnes už pracuji i v C# a i v několika dalších jazycích.

clip_image001
TH:
K vývoji jsem se dostal už docela dávno, když mě ve druhé třídě na MS-DOSu přestalo bavit pořád dokola hrát těch 5 her, které jsem měl, chtěl jsem vyrobit svoji hru. Tak jsem se začal učit QBASIC. Po pár letech jsem přešel na Visual Basic 4, 5 a pak 6, a jakmile přišel .NET, vrhnul jsem se tam a už jsem zde zůstal. Zhruba před dvěma lety jsme s Tomášem Jechou založili web VbNet.cz, o který se staráme dodnes a kde jsme již napsali mnoho článků o programování, a to nejen o jazyce Visual Basic .NET, ale i dalších technologiích, jako třeba ASP.NET, C#, XNA atd.


Čeho si vážíte nejvíce na ocenění MVP?
TJ: Především na příležitosti mít přístup k nejnovějším a často i neveřejným beta verzím. Rád mám přehled o čerstvých technologiích, které mi můžou v budoucnu usnadnit práci.
TH: Starat se o VbNet.cz dalo docela dost práce a vždy potěší, že to někdo ocení, například některý z čtenářů, který pošle e-mail s poděkováním. Ocenění MVP vidím jako takové poděkování od Microsoftu a jsem za něj moc rád. Díky němu mám jednak možnost dostat se k novým informačním zdrojům a můžu trochu více komunikovat s lidmi v Microsoftu, například vynadat Visual Basic teamu za to, že v nové chystané verzi jazyka ještě pořád nebude analogie ke konstrukci yield return známé ze C# :-).


Co děláte, když zrovna nevyvíjíte?
TJ: Jím, spím a věnuji se přítelkyni. Obvykle ale času bohužel moc není. Práce je stále hodně. Kdyby mě to tolik nebavilo, tak se z toho zblázním.
TH: Abych pravdu řekl, ani nevím, poslední dobou mi přijde, že nedělám nic jiného. Práce je moc a času málo. Když si přeci jen najdu volnou chvilku, nejčastěji ho trávím u klavíru.


Píšete kód všemi deseti, nebo používáte styl: Kdo hledá, najde?
TJ: Něco mezi. Takové více-vláknové datlovaní.
TH: Vyvinul jsem si vlastní rozložení prstů na klávesnici, které je jiné, než to „správné“, ale využívám všechny prsty.


Jaký film vás poslední dobou nejvíce zaujal?
TJ: Konečně se mi podařilo podívat se na už trochu starší Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod. Oddychový film s úžasnou atmosférou a neméně skvělými hereckými výkony.
TH: Nejvíce asi životopisný film o Georgi Gershwinovi s názvem Rhapsody in Blue.


Vaše nejoblíbenější hláška, krédo, motto, životní filozofie?
TJ:
„Čím víc toho vím, tím víc zjišťuji, kolik toho nevím.“
TH: „Teď nemůžu, Charlotto, mám na sobě kajak!“ (z filmu Tonoucí se stébla chytá)


Kde se s vámi mohou lidé v nejbližší době setkat?
TJ + TH: Určitě na portálu vbnet.cz. Máme rozpracované nějaké projekty a já (TJ) rozepsané některé články. 


Co se chystáte dělat o tomto - tentokráte prodlouženém – víkendu?
TJ: Rád bych na chvilku vypnul a odpočinul si. Ale pochybuji, že se mi tentokrát poštěstí.
TH: Budu muset trochu zapracovat na publikačním systému, jež bude mimo jiné srdcem nové verze webu VbNet.cz, slibuji to už hezkých pár měsíců a stále jsem měl něco jiného na práci. Microsoft MVP


Co byste vzkázali našim čtenářům?
TJ: Pěkný víkend a málo starostí.
TH: Ať se jim vše, na co sáhnou, daří, a ať jsou spokojení.

Hezký prodloužený víkend všem,
Majka a trio Tomášů (Herceg, Jecha, Kosán)

Skip to main content