Znáte Michala Bláhu?


Před námi víkend a spolu s ním rozhovor se Software Architect MVP, Michalem Bláhou.


Michal je jeden ze zakladatelů portálu Atlas.cz, jeho bývalý dlouhodobý technický ředitel a softwarový architekt. V současnosti se zabývá serverem pro programátory www.vyvojar.cz, IT firmou Devmasters s.r.o. a jeho nejnovější hračkou je celosvětový projekt pro cestovatele, fotografy a aktivní lidi www.ontheroad.to.


Stále ho baví programovat, zkoušet nové technologie (třeba Azure), přednášet a začínat nové věci.


Tak Michale :


Jak jsi se dostal k vývoji?
Ve 12-ti letech jsem dostal v pololetí Sinclair ZX-Spectrum+ (tvrdá klavesnice,ne klasický gumák, ale vydržela stejně málo :-) a o dva dny později jsem "náhle onemocněl". Po několika denním omílání pár her jsem si začal hrát s BASICem a už mi to zůstalo (programování, ne BASIC). Na střední jsem přemýšlel co dělat, a napadlo mě nechat ZX-ko vypočítat rozvrh hodin pro gympl. Stejný nápad měl učitel informatiky a vyhecoval mě k tomu. Skončilo to účastí na celostátním kole ZUČ (jojo, pořád jsme před revolucí :-) a od roku 1988 prodejem aplikace školám. Od roku 1988 už pro PC (tehdy nějaký Microsoft QuickBasic). Když mi došly řádky kódu (limit byl 65535 řádek), koupil jsem si na tehdejší dobu (1991)  za neuvěřitelných 9 990 Kč Turbo Pascal 5.5 od Borlandu.


Ten byl super a rychlý a na něm jsem vydržel tak do roku 1994. Pak jsem při krádeži PC přišel o poslední verzi zdrojáků a motivaci dělat další verze Rozvrhu hodin.


V té době jsme se spolužákama z ČVUT FJFI založili firmu Sprinx zabývající se internet a intranet aplikacema na MS platformě (tehdy IDC/HTX templates, SQL Server a první bety ASP), vytvořili Atlas.cz jako demostrační platformu našich schopností a já se tak vrátil znovu k Basicu (VBScript). Po přechodu do Atlasu začala kolem 1999 éra .NETu.


Čeho si vážíš nejvíce na ocenění MVP?
Je to ocenění za podporu komunity vývojářů, což dělám již přes 10 let, víceméně zadarmo a takové ocenění potěší (hlazení ega mají iťáci rádi :-). Osobně je pro mě nejcennější možností přímého kontaktu s teamy Microsoftu a ostatními MVPky. Každoroční MVP Summity v Redmondu s osobními kontakty je už skvělá třešnička na dortu.


Co děláš, když zrovna nevyvíjíš?
To je poslední dobou bohužel poměrně často, protože musím řídit svou firmu Devmasters s.r.o. (jak jinak než SW firma na Microsoft technologiích) a svůj nový projekt pro cestovatele a aktivní lidi OnTheRoad - www.ontheroad.to .


A když zrovna nepracuju, věnuju se dcerám a manželce, sedím na motorce nebo proháním starší Porsche na amatérských závodech na okruzích. Letos zkusím i závody do kopce. Nesmím zapomenout na squash a snowboard.


Co se chystáš dělat o tomto víkendu? Microsoft MVP
Tento víkend budu - po delší době a konečně - asi programovat. Příští víkend si jedu zajezdit na Nurburgring. Už se těším jak malej kluk.


Co bys vzkázal našim čtenářům?
Hezký víkend a hodně zábavy.


Hezký víkend všem přejí,
Majka, Michal Bláha a Tomáš Kosán (MVP Lead)

Skip to main content