Znáte JARDU JIRAVU?


Týden utekl jako voda a my vám přinášíme rozhovor s dalším z našich MVPs, Jardou Jiravou.jarda_jirava


Jarda Jirava se zabývá vývojem enterprise řešení postavených na technologii .NET ve společnosti KPMG, kde působí na pozici Software specialist. Je také moderátorem diskuzního fóra o .NET na serveru builder.cz a své postřehy z návrhu a vývoje aplikací publikuje na svém blogu http://jirava.net/blog.


Nuže Jardo:


Jak jsi se dostal k vývoji?
První seznámení s počítačem bylo ještě na střední škole, kdy jsem si pohrál s Didaktikem M a Basicem. To reálné programování přišlo o několik let později, kdy jsem byl seznámen s Delphi 1.0 a začal jsem tomu jazyku a prostředí postupně propadat. Tedy až do nástupu .NETu. Na chvíli, kdy byla anoncována veřejná beta verze .NET Frameworku, si vzpomínám, jako by to bylo včera. A jelikož jsem byl ještě mladý a nerozvážný, musel jsem ji vyzkoušet. Od zkoušení byl pak jen krůček k reálnému používání - maličko přesvědčování ve firmě udělat ten krok -  a pak už jen návrh a implementace aplikací a nasazení u klienta. A to asi byla doba, kdy jsem si řekl, že tohle je to, u čeho chci zůstat, v čem se chci zdokonalovat a v čem mě baví vyvíjet. A Microsoft mě stále utvrzuje v tom, že jsem si vybral dobře, a když už si říkám, proč něco neudělal takhle nebo takhle, tak přijde s novou verzí, kde je to vyřešeno, a nebo se dá snadněji najít cesta k řešení.


Čeho si vážíš nejvíce na ocenění MVP?
Je to ocenění za podporu komunity, tedy lidí, které ve většině případů ani neznám osobně. O to víc mě těší, že díky ocenění jsem se mohl osobně setkat s novými lidmi, ať už ostatními MVPky, nebo lidmi z Microsoftu. A určitě je ještě ve mně zážitek z posledního měsíce, kdy jsem se mohl podívat do Redmondu a setkat se s vývojáři a PM (poznámka autorů - Produktovými manažery), kteří dodávají nástroje, se kterými skoro každý den pracujeme a využíváme je. Zároveň bylo příjemné zjistit, že nám chtějí naslouchat, potažmo znát naše problémy a názory, aby poznali reálné problémy a zkušenosti z používání.


Co děláš, když zrovna nevyvíjíš?
Tak to je poslední tři roky snadné. Jelikož mám báječnou manželku a ještě báječnější dvě děti, tak si je chci co nejvíce užít (dokud jsou takhle roztomilé a bezprostřední) - takže procházky, výlety, hraní .... Ale taky se snažím sportovat, hlavně tedy hrát volejbal, a když vidím to sluníčko venku, tak už mě to táhne na „beach“ hřiště trochu se zapotit.


Co se chystáš dělat o tomto víkendu?
Ten bude prodloužený a velikonoční, takže určitě musíme uplést pomlázku a obarvit vajíčka. Taky mě čeká příprava na přednášku, kterou nechci podcenit, takže zkoušení nových technologií.


Typický rys Microsoftí kultury očima externisty?
Jéé, tak to je zajímavá otázka. Možná to někoho překvapí, a může se mu to zdát divné, já to vidím tak, že Microsoft uvnitř není obří nepohyblivý mastodont, který člověka semele a jeho informační útok je okamžitě odražen. Spíše jsem se setkal se vstřícností a co mě mile překvapilo, je otevřenost a ochota komunikovat na všech pozicích se kterými jsem se mohl setkat.


Co Tě v poslední době vůbec nepotěšilo?
Tak to je hodně dvojsečné. Určitě mě netěší, jak rychle Microsoft vydává nové věci. Člověk pak nemá čas je pořádně nastudovat, ale zase to vede k tomu, že si člověk vybírá a soustředí se jen na jednu oblast a může se rychle dostat k novinkám, které ulehčí práci. Navíc přišlo hezké počasí a toho času je tak ještě míň.Microsoft MVP


Dobrá a co tě tedy z nových produktů potěšilo?
Tak toho je víc, ale určitě tam spadá Azure, který se hodně prezentoval na Summitu a určitě stojí za pozornost. A taky nesmím zapomenout na Alexandrii - .NET RIA Services - které by měli přeci jen zpříjemnit život Silverlight vývojářům vyvíjejícím LOB (poznámka autorů – Line Of Business) aplikace.


Co bys vzkázal našim čtenářům?
Pěkně prožitý velikonoční víkend, pokud možno co nejdál od počítače a internetu. A s některými se budu těšit na viděnou.


Hezký víkend všem přejí,
Majka, Jarda Jirava a Tomáš Kosán (MVP Lead)

Skip to main content