Finální veze IE8 – jak ji vidím


Včera odpoledne 19.3. 2009, kolem 18 hodiny našeho času, byla vypuštěna finální verze Microsoft Internet Exploreru 8. Česká republika se poprvé v historii dostala do tzv. nulté lokalizační vlny, což znamená že česká verze byla vyrobena souběžně s anglickou, německou, francouzskou a dalšími, kterým jsme vždy záviděli.

Zeptáte se možná, jak je to možné. Odpověď je celkem jednoduchá – Česká republika se dostala mezi 25 nejdůležitějších trhů, kde jsou produkty uváděny nejdříve. Jak se tato důležitost hodnotí je složitý proces, ale určitě jej také do určité míry ovlivnilo, že jsme jako Česká republika dostatečně stahovala beta verze. Dlouho jsme se drželi na světové špičce. Doufám, že tento trend bude i nadále pokračovat, protože je opravdu proč.

Co mne opravdu nadchlo

Jako uživatele to úplně na počátku byly IE8 “aplikace”, tedy Web Slices a Akcelerátory. Web slices je celá řada, protože je relativně snadné je udělat. Dnes je najdeme např. na Seznamu, Centru, iDNES, Meteopress, Živě nebo Extrahardware. Trochu jiná situace je s akcelerátory nebo vizuální podporou vyhledávání. Zde přece jen je třeba trochu přiložit ruku k dílu a nachystat si službu či data. Výsledek však často stojí za to. Musím osobně přiznat, že používání zejména akcelerátorů je natolik návykové, že obdobnou funkci nějak automaticky očekávám i mimo IE8. 

O čem mluvím? Například o online překladových slovnících nebo mapách. První, kdo tyto aplikace v ČR vyrobil, nebyl nikdo větší než Seznam. Tady najdete odkazy pro instalaci obou akcelerátorů. Prvním je akcelerátor pro slovníky. Vyberete slovo na stránce, kliknete na zobrazenou modrou ikonu vedoucí na seznam nainstalovaných akcelerátorů a vyhledávání a získáte přeložené slovo. Dostupné jsou překlady do nejběžnějších jazyků.

 

 

 

 

 

Velice zdařilou konkurencí je slovník od firmy Lingea. Ta navíc umožňuje rychle přepínat mezi dostupnými jazyky a směry překladu. Instalace toho akcelerátoru je dostupná na http://www.lingea.cz/msie8_acc.htm 

 

 

 

 

Dalším šikovným akcelerátorem je slovník cizích slov od firmy Best One Service. Instalace je na http://www.slovnik-cizich-slov.cz a zobrazuje se pouze tehdy, pokud na stránku přijdete s IE8.

 

 

 

 

Pro elektronické obchody je excelentním doplňkem tzv. Search Suggestions. Celkem jednoduchými XML tagy lze doplnit výsledky vyhledávání a vizuálně zobrazit výsledky hledání. V ČR jsem zatím tuto implementaci viděl na webu Zoner Press. Sám pravidelně nakupuji na několika velkých českých shopech s elektronikou a tuto funkci bych na nich opravdu přivítal.

 

SeznamSlovnikLingeaSlovnik
SlovnikCizichSlov 
ZonerSearch
Za instalaci stojí i akcelerátor pro vyhledávání na mapách v ČR. V současné době jej mají hotov v Seznamu. Pak opět stačí na označený text na stránce ukázat a akcelerátor spustit. Pokud malý náhled na mapu nestačí, jedním klikem na jeho plochu přejdete na celostránkové zobrazení. Fakt šikovné. SeznamMapy

Tyto, a všechny další add-ony se postupně budou přidávat do IE8 Add-on galerie, kterou jsme již lokalizovali do češtiny a v nejbližších dnech uvolníme. Pokud budete mít zajímavou aplikaci, dejte vědět a náš DPE alias.

Rychlost – už nediskutujeme

Jednou z oblastí, které byly v posledních letech IE vytýkány byla rychlost vykreslování. Byla to také jedna z oblastí, kam se vývojový tým zaměřil. První oficiální výsledky testů rychlosti přinesl portál Živě minulý týden. Vedle rychlosti vykreslování je také důležitá rychlost detekce malware. Podle našich měření je IE8 10x rychlejší než IE7, 4x rychlejší než Chrome, 2.8x rychlejší než Safari a 2.3x rychlejší než FireFox.

Kompatibilita – zaklínadlo vývojáře

Toto byla pravděpodobně nejobtížnější oblast při vývoji. Když jsem osobně mluvil s architekty IE8, tak toto byla jejich noční můra. Jak zajistit nejen kompatibilitu se existujícími standardy, ale i se staršími verzemi IE. Věřte nebo ne, po hodině a půl diskuse jsem pochopil, že to byl téměř nadlidský výkon. Snaha vyústila v existenci třech vykreslovacích jader, kdy nové IE8 je po instalaci implicitní. Předvolbu lze dočasně změnit klikem na ikonu “compatibility view”, která se objeví vpravo od adresní řádky ve formě roztrženého papíru. Tak dává IE8 najevo, že IE8 jádro nesprávně vykreslilo obsah stránky. Dlouhodobě lze starší jádro přepnou i v nastavení prohlížeče.

Ale jak si s tím poradí vývojář. Rychlá oprava je použití speciálního tagu, který se umístí na počátek nekompatibilních stránek a tím server přinutí IE8 vykreslovat starším jádrem, aniž my musel uživatel cokoli dělat. Postup je uveden zde a nebo zde pro Apache. Součástí IE8 je také vývojářský nástroj, který může pomoci odhalit a odladit chyby, které způsobují nekompatibility s IE8 módem. Popis nástroje a příklady jsou uvedeny na MSDN. Pro porovnání kompatibility se standardy mezi verzemi 7 a 8 doporučuji přečíst tento článek.

Na některých serverech vyšly testy kompatibility s ACID testy. Dvojkou IE8 projde bez ztráty desítky, s trojkovou verzí si již neporadí. Důvod je jednoduchý. Vývoj funkcí renderovacího jádra skončil ještě před uvedením ACID3. Kdo někdy vyvíjel aplikaci se složitostí rovnou IE8 určitě pochopí, že jednoho dne se prostě “feature set” musí uzavřít a realizovat kroky vedoucí ke zvýšení kvality kódu. Jinou otázkou zůstává reálná hodnota zcela od reality odtrženého testu typu ACID3. Snahou Microsoft developerů a testerů bylo zejména prozkoumat kvalitu vykreslování nejvíce web stránek na celém světě, které opravdu reálně ukazují kvalitu jádra.

A co dále? Už se těším na uvolnění další beta/RC verze Windows 7, protože do stávající bety (build 7000) není možné finální IE8 instalovat. Den D  však už není daleko :-)

 

Dalibor Kačmář, Platform Strategy Advisor

Comments (9)

 1. IE8 je skvělá. Vykreslovací jádro se zlapšení dočkalo, to je super. Bohužel mi ještě chybí zlepšení v interpretaci javascriptu, které pokulhává mnohem víc než jádro vykreslovací (dle mého subjektivního názoru). Například Google Chrome má pořád zpracování javascriptu značně rychlejší (tohle už není můj subjektivní názor, ale fakt). V dnešní době rich internet applications je to nezanedbatelná část, na kterou se "zapomíná".

 2. Nejjednodušší odpověď je obojí. Ale pokud bych si jako koncový uživatel i jako vývojář měl dnes vybrat,

 3. Nejjednodušší odpověď je obojí. Ale pokud bych si jako koncový uživatel i jako vývojář měl dnes vybrat,

 4. Uživatel Firefoxu says:

  K čemu je zvýšená rychlost JavaScriptu nebo akcelerátory, když absence takových základních funkcí jako kloudná správa hesel nebo ukládání relací zde zcela chybí? Z uživatelského hlediska je IE 8.0 na úrovni IE 5.0 z roku 1999.

 5. To Uživatel Firefoxu: První připominka mne osobně nechává zcela chladným. V životě bych si neuložil jakákoli hesla nebo jména do prohlížeče. Jakéhokoli. Ale chápu, že vám tato funkcionalita může chýbět.

  Naprosto ale s vámi souhlasím, že chybějící ukládání relací je nepochopitelné. Zejména ve verzi, která tuto funcionalitu do jisté formy má. Pokud IE8 havaruje, zapamatuje si otevřené relace a po restartu nabídne jejich obnovení. A tak si říkám, jestli by se nedal napsat jednoduchý add-on, který by tuto schopnost využíval. Pokud se do toho někomu bude chtít, dejte mi vědět až bude aplikace hotova. Odměním vás půl metrem knih pro vývojáře v .NETu. A přidám slávu při propagaci vašeho díla.

 6. Uživatel Firefoxu says:

  Zajímalo by mne, z jakého důvodu odmítáte ukládat přihlašovací údaje v prohlížeči. Přihlašujete-li se například na 10 různých míst, kde je třeba zadat jméno nebo heslo tak si vše pamatujete, máte všude stejné přihlašovací údaje, nebo snad papírek pod klávesnicí?

  Uložené přihlašovací údaje jsou tak bezpečné, jak bezpečný je účet na vašem počítači, tj. jak silné máte heslo a zda-li třeba používáte šifrování souborů.

 7. Myslím si, že z pohledu bezpečnosti je velmi nevhodné uchovávat dvojici informace jméno/heslo na jednom místě. Jakákoli bezpečnostní chyba může posléze poskytnout útočníkovi jak potřebnou dvojici, tak navíc link web, a to vše v násobném vydání.

  Pro mne je to identické chování, jako kdybych na jednom místě uchovával číslo kreditní karty, pin a datum expirace.

  Pro mne je to obecný vzor chování, který aplikuji nejen na kreditní karty, ale i na účty na webu. Mé, zcela soukromé řešení, které nikomu nenutím, je:

  – neudržovat podobné informace na jednom místě

  – neuchovávat kompletní credentials společně (jméno/heslo)

  Možná se zeptáte jak to dělám. Nemám všechny jména a hesla identická, ale zakládám je, pokud je možné, podle jistého vzoru, který jsem schopen si zapamatovat a odvodit. To je vše. Pro situace, kde toto pravidlo není možné aplikovat, mám aplikaci se zabezpečeným přístupem s enkryptováním souborů, kam si ukládám nezapamatovatelné informace.

   Ideálními by bylo, kdyby existovala jednoduchá globální, zabezpečná identita, kterou by weby používaly. Tím myslím např. Live ID nebo Open ID či CardSpace. Bohužel to tak není a hned asi nebude.

 8. Uživatel Firefoxu says:

  No s globální identitou nastává uplně stejný problém, kromě toho neznám mnoho lidí, kteří by svěřili svoje přihlašovací údaje nějakému serveru třetích stran zajišťujícímu správu identit…

Skip to main content