Jak budou vypadat Semináře v roce 2009?


Koncem minulého roku, jak si možná někteří z vás všimli, jsme začali testovat on-line semináře s využitím Microsoft Office Live Meeting 2007. Zkusili jsme formát označovaný jako microtraining. V podstatě se jedná o krátké on-line “vysílání”, které je věnované relativně úzkému problému, aby na jeho vysvětlení stačilo přibližně 15 až 20 minut, včetně otázek posluchačů. Zatím proběhlo pět akcí. Dvě z nich  udělal náš MVP Jarda Jírava, abychom otestovali možnosti pořádat živá “vysílání” i mimo Microsoft. Kromě toho pak plánujeme stejným způsobem “vysílat” i klasické semináře z akvárka nebo jiných destinací, pokud to dovolí internetové připojení v místě semináře.

Proč jsme se rozhodli pro Office Live Meeting 2007?

 • Klientská aplikace je zdarma
 • V podstatě neomezený počet posluchačů
 • Obousměrné audio i video
 • Možnost pokládat otázky přednášejícímu
 • Jednu akci může přednášet více lidí
 • MVP mají vlastní účty na Live Meeting serveru
 • Pokud chce někdo přednášet a nemá účet na Live Meeting serveru, kdokoliv, kdo ho má, mu může dát práva přednášet
 • Záznam z akce se děje na straně Live Meeting serveru

Proč on-line semináře?

 • Snižování nákladů na obou stranách, zejména na cestování
 • Uvidíte i akce, na které byste jít chtěli, ale nestíháte (VŠB Ostrava – Microsoft Praha – VŠB Ostrava představuje nejméně 8 hodin cesty, pokud nezamrznou CD-ROM)
 • Šance sehnat více přednášejících
 • Není problém udělat celodenní akce, které budou mít i několik paralelních “tracků”
 • Semináře na vyžádání, třeba pro školy, abychom se trefili do vyučování
 • Nejsme svazováni vytížeností přednáškových prostor

Proč microtrainings neboli mikrosemináře?

 • Na 15 až 20 minut si mohu snadno udělat čas
 • Nejsem zahlcen velkým množstvím informací
 • Vybírám si témata, která mě opravdu zajímají a nemusím poslouchat omáčku kolem, na tu není čas

Má to samozřejmě i svá proti. Pizzu a kafe si musíte koupit za svoje, neuvidíte naživo některé naše hvězdy, dotaz je třeba napsat na klávesnici, akce se mohou konat v opravdu nevhodném termínu a budete muset čekat na záznam, z některých akcí se záznam nebude moct dělat, kvůli autorským právům, atd. Pozitiva, ale podle mého názoru jednoznačně převažují.

Na jaké on-line akce se můžete těšit v nejbližší době?

 • 12. 1. Mikroseminář: WPF Toolkit - DataGrid 102
 • 21. 1. IE8
 • 22. 1. WPF Databinding
 • 22. 1. Word 2007 profesionálně

Přesné termíny a informace o tom, jak se připojit najdete dříve či později na stránkách WUG, MSIC a Altairis.

Nápady? Náměty? Kdy chcete mikrosemináře (ráno, večer, …)? Pište do diskuze!

Štěpán

Comments (12)

 1. SneakerXZ says:

  Je možnost získat záznamy z těch mikroseminářů co se konaly? Osobně bych upřednostňoval, aby bylo co nejvíce záznamu. Jelikož potom se člověk může podívat skutečně, kdy chce.

  Jinak pokud musí být pevný termín, tak asi někdy večer je to nejlepší si myslím.

 2. MarekH says:

  Mám za to, že to je krok správným směrem. Méně "chlebíčkových megaakcí" a více odborných seminářů – pokud budou on-line jen dobře – v poslední době byly semináře stejně hned obsazeny, navíce cestování mezi Brnem a Prahou nijak zvlášť nemiluju. Taky se přimlouvám za archiv těchto seminářů.

 3. Jelen says:

  Jít cestou on-line seminářů je rozhodně dobrá volba. Jen se přidávám k dotazu a přání, že by bylo super si ty semináře po skončení stáhnout (takhle mi alespoň nic neuteče).

  Co se týče času, tak spíše v dopoledních nebo poobědních hodinách. A co se týče tématu – tak Silverlight by byl super.

 4. snakywolf says:

  15-20 minut moc neni takze to klidne muze byt i v pracovnim case (10-16) a neco delsiho misto televize vecer ;)

  A protoze 20 minut je vazne micro tak by se mi libily "serialy" postupne rozvijejici jedno tema. Pokud by nakonec bylo vysilani vecer tak to klidne muzete prejmenovat na MS vecernicek :)

 5. Boris Lehečka says:

  Obecně k vysílání přes Live Meeting: vadí mi na nich technické nedodělky: horší kvalita zvuku, občas vypadne zvuk nebo obraz úplně (a to pro sledování využívám kvalitní, akademickou síť); jinak výhody převažují, ale na druhou stranu se člověk musí více ukáznit, aby se věnoval opravdu výkladu a nikoli jiným věcem (proto jsem si na přednášky nikdy nebral notebook); případně musí vysvětlit svým nadřízeným, že i když je na pracovišti, tak nemůže dělat něco "urgentnějšího".

  Živá akce je podle mě přínosnější v bohatší diskusi, která se může rozvinout (vyslovit dotaz bývá jednodušší a rychlejší než ho "vypsat"). Pokud by šlo zkombinovat přednášku v "Akvárku" s paralelním vysíláním přes Live Meeting, bylo by to podle mě ideální.

  Mikrosemináře by se mi hodily až ve výsledku, až jich bude pohromadě několik k jednomu tématu, protože pokud bych měl při programování postupovat stejným tempem jako mikrosemináře, tak bych funkční aplikaci naprogramoval zhruba za rok. Proto uvítám jednak archiv nahraných seminářů, jednak "maxisemináře" jdoucí do hloubky jednoho tématu.

 6. frun@post.cz says:

  Pro mne není důležité kdy se budou konat, ale zda z nich bude nějaký záznam, který půjde stáhnout a uložit a který mmj. bude obsahovat nějaká metadata (mimo téma i klíčová slova, technologie, verze, hlavní řečník(-ci), a pod.) podle kterých půjde vyhledávat pod.

 7. Michal Neuwirth says:

  Pripravujeme system, kde budou postupne k dispozici vsechny zaznamy.

 8. frun@post.cz says:

  A budou tam i již proběhlé semináře?

 9. Michal Neuwirth says:

  Ano. Nahravali jsme tyto micro-seminare prave s tim, ze se na tomto systemu objevi. Pokud vse pujde dobre, tak jiz behem ledna by mohl byt system spusten.

 10. Boris Lehečka says:

  Zaujala mě přednáška Word 2007 profesionálně, avizovaná na 22. 1. V obvyklých zdrojích o akcích jsem nic nenašel. Že by z ní sešlo? Pokud ano, možná bych mohl vypomoci svými znalostmi (a tisícovkami řádků kódu) a uspořádat několik přednášek na téma programování ve Wordu a pro Word.

 11. vyvojar says:

  Word 2007 profesionálně byla akce pro WUG ve Znojmě, která se posunuje na začátek února. Přesný termín se ladí.

  Štěpán

Skip to main content