Proboha, prosím Vás, zachraňte nás!


Určitě znáte akční americké filmy, kde hrdina zasedne za řízení letadla a nějak tu bednu dostane v zásadě bezpečně na zem. Buď je to hrdina agent, takže v jde od začátku na jistotu a nebo je to hrdina lama a pak je fakt dost dobrej a má z pekla štěstí. Oběma většinou pomáhá krásná, ale i šikovná letuška. Ten první si ji nevezme, ten druhý nejspíš ano. No a aby to bylo dojemné i pro divačky, které letadla zrovna nemilují, podaří se zachránit i cestujícího, který musí být dopraven včas na operační sál. Jo a ještě je na letišti sněhová vánice, letadlu hoří jeden motor, vysadila elektronika, v kabině je dekomprese a došlo kafe.

Mezi piloty se ironicky říká, že řízení moderního stroje již není o létání ale o programování. Přes klávesnici nabušíte do autopilota požadovanou trasu. Stroj ji celou prolétne a dokáže i sám bez zásahu do řízení přistát. Posádku za 20 let bude tvořit kapitán a pes. Kapitán tam bude od toho, aby měl obligátní proslov k cestujícím a pes ho bude hlídat, aby na nic nesahal.

Ale ono to zase tak jednoduché není. Měli jsme s Majkou a Petrem možnost si podobnou situaci vyzkoušet na simulátoru Boeingu 737 NG. NG je New Generation, prostě automatika všude kam člověk v kokpitu dohlédne. Celou atrakci naleznete na http://www.737ng.cz/. Na tomto projektu je zajímavé to, že jej zrealizoval nadšenec a dotáhl jej do profesionální podoby. Realismus je vynikající a simulátor je použitelný i pro jisté části výcviku profesionálů. To potěšilo mé srdce pilota. Simulace běží na Microsoft Flight Simulátoru, pochopitelně s řadou dodatečného hardware a software. To potěšilo mé srdce Microsofťana.

S tímto projektem budeme dále spolupracovat a tak pokud si chcete natrénovat záchranu Boeinga, abyste mohli trochu machrovat až poletíte na svoji příští dovolenou, sledujte naše akce :)

Jirka


Comments (1)

Skip to main content