SMALL BASIC A DĚTI?


Zhruba před týdnem jsem měl zajímavé setkání s pořadateli dětské soutěže First Lego League (Asociace malých debrujárů ČR, MŠMT ČR, Gymnázium Jeseník).

Jedná se o vědecky zaměřenou soutěž pro 5 -10 členné týmy dětí od 10 do 16 let. Vznikla před 10 lety v USA a v současnosti se jí účastní více než 100 000 dětí na čtyřech kontinentech.
Hlavním cílem této soutěže je zpřístupnit a zatraktivnit dětem svět vědy a techniky, umožnit jim prožít radost z poznání a z řešení problémů, z programování. Soutěží v ní týmy, nikoli jednotlivci. Tým dětí má za úkol z LEGA postavit a naprogramovat robota, který je schopen řešit zadané úkoly. Součástí práce dětí je také prezentace výzkumného úkolu.
Letos se soutěž uskuteční 8. listopadu 2008 v Jeseníku a zúčastní se jí 13 týmů z celé České republiky. Osobně se celé akce účastním (mám tu čest i být v roli porotce), ale tím, jak se akce nezadržitelně blíží, se také pořád zabývám otázkou o čem těm dětem mohu ještě něco řict nebo je naučit.

video portal MUVI

Vzhledem k tomu, že jsem v Microsoftu přezdíván “Photosynthman” jedno téma tak mám jasné. U druhého mě snad můžete poradit i vy ostatní.  Uvažuji o “malém Basicu”.

SmallBasic 
Pro ty, kteří o něm moc neslyšely – jedná se o nový programovací jazyk založený na .NET v programovacím prostředí, které např. nabízí i Intellisense, Instant Help, atd. Jazyk samotný je opravdu velmi jednoduchý (14 keywords), velmi podobný QBasic – a jednoduchý tak i pro úplné začátečníky. Celý tento projekt by měl právě dětem ve věku 10 až 14 let dát určitou představu o “světě programování” (více na http://www.smallbasic.com).

Pokud vás napadá, co jiného jim ukázat, nebo sami máte nějakou zkušenost s dětmi a nevadilo by vám se o ní se mnou podělit – napište mi ;-). Předem děkuji.

-pt-
muj photosynth blog muj twitter muj facebook muj linkedin muj email

Comments (3)

 1. Vojtěch Zicha says:

  Na jaké adrese je ten smallbasic? Vypadla koncovka domény…

 2. vyvojar says:

  Dekuji za upozorneni. SmallBasic je nyni verejne pristupny pres MSDN DevLabs: http://www.smallbasic.com.

  Petr

 3. Jiří Skála says:

  Čistě náhodou jsem včera MS small basic zkoušel (na WinXP) a domnívám se, že to je projekt ve velmi ranném stádiu vývoje. Není dotažené IDE (např. za tečkou nabízí i vlastnosti či metody, které pak neumí přeložit, což bude pro děti velmi matoucí, zejména když zatím není k dispozici nějaká referenční příručka). Na zobrazení textového či grafického okna se čeká desítky sekund. Vzorový program "TreeFractal" padá! program "Fractal" sice nepadá, ale rozhodně nedělá to, co by měl podle příručky "Getiing Startd" dělat. V této verzi není podle mého názoru small basic prezentovatelný a spíše děti odradí. Tím samozřejmě nemyslím, že to je špatný projekt. Pouze potřebuje dotáhnout!

  Kromě toho název "small basic" není zvolen příliš vhodně, protože existuje minimálně jeden další jazyk (starší) stejného názvu, který se provozuje v Linuxu.

Skip to main content