Kolik jazyků znáš…


V nedávné době jsem měl příležitost navštívit Jižní Koreu a vidět na vlastní oči, jak tam vypadá vývojářská komunita a celkově vývoj software. Z Koreje si člověk odnese poměrně silný dojem. Je to opravdu velká ekonomika a je to vidět. Například pokrytí broadband připojením je nad 80% poulace. V Seoulu je všude dostupná kvalitní WiFi, takže vidíte lidi, jak jsou připojeni třeba v taxících, autobusech a nebo v metru. V metru je třeba také dostupný televizní signál, takže cestující si na vlastních malých PDA či mobilech s anténkou sledují svoje pořady. Vypadá to vesele, někdy až komicky. Synth hlavní třídy před sídlem Microsoftu v Seoulu najde zde. Kdo mi jako první pošle na mail název budovy tohoto centra dostane malé překvapení :) V Koreji je celosvětově největší komunita firem, které se živí online hrami. Například Hyunday je na tomto poli poměrně aktivní, protože právě systémy zábavy v autech spolu s online hrami vidí jako tahák pro mladé zázkazníky. Zkrátka to tam kvasí a jede mohutně kupředu. To ostatně v celé Asii. A spíše dříve než později bude i Čína nebo třeba Vietnam hrát v software větší úlohu než si nyní připouštíme. Mladí lidé jsou tam vývojem nadšení a rozhodně nejsou hloupí. Ale jedna věc jim stále chybí a v té si my můžeme udržovat jistou výhodu. Je to znalost jazyků. Nemyslím programovacích :) Myslím angličtinu a koneckonců s tím související i jistou kulturu v jednání. Jestliže napřiklad mluvíte telefonem s Korejcem, který vládne na místní poměry vynikající angličtinou, prakticky mu nerozumíte. Pro všechny Asiaty je výslovnost velký problém a z komunikace dělá pěknou dřinu. A tak mi příjde, že náš programovací národ český by měl vládnout po naší mateřštině hlavně srozumitelnou angličtinou, a teprve pak C#, Javou a těmi dalšími, které nám možná v budoucnu vymyslí soudruzi z Číny.

 

Jirka

Technorati Tags:


Comments (4)
 1. To je zajimave tema. jako cizinec v Cecach vidim to trochu jinak. Mel jsem prilezitost o tom myslet kdyz jsem prisel do Cech pred 7 let a hledal jsem praci. Nemel jsem nic jineho v kapse nez diplom, sice v Belgii uznavany za vyborny, ale tady neznamy.

  Myslim si, ze znalost AJ je, musi byt nebo bude, samozrejmost. A co je samozrejmost nebude konkurencni vyhoda. Bud mate ji a muzete fungovat v tom povolani, bud to nemate a mate smulu. Ale kdyz to mate, neni to vlastne velka vyhoda. Indove mluvi anglicky, Pakistanci taky, Cinani a Korejci se uci.

  Na globalnim trhu, Cech, ktery pracuje jen anglicky, je v konkurenci s celem svete, tj taky s zemi s levnou pracovni silou. Tak bude strasne citlivy na tlaky na trhu.

  Vidite, jak pisu Cesky? To bych nemohl psat reditele velke ceske firmy, ze? A je to tak, ja jako cizinec nemam pristup na takove pozice.

  Opravdova konkurencni vyhoda, pokud pochazite z bohate zeme, ze znalost mistnich jazyku.

  Teda, co rikam plati pro urcity oblast strednich pracovnich pozici. Jestli jste na dnu (programovani ;) nebo na vrcholu (mezinarodni management), to moc nevadi…

  -gael

 2. Jirka Karpeta says:

  To gael

  Máte pravdu, že na lokálním českém trhu je pro cizince konkurenční výhodou čeština a ne angličtina. Měl jsem spíš na mysli globální trh a to, že v čeští technici přeci jen s angličtinou trochu zápasí, ale asi ne tak strašně jako ti Korejci a Číňané. Podle pořekladla Jednooký mezi slepými králem :) A máte pravdu, až všichni budou umět perfektně anglicky, žádná výhoda to nebude.

  -jirka

 3. x.point says:

  uz leta vzdy tuto tematiku komentuji, ze bez anglictiny clovek neni programator,  nez korejci by me spis zajimalp jak jsou na tom japonci, ty maji prece jen jeste o neco silnejsi vuli k vzdelavani a praci

Comments are closed.

Skip to main content