Microsoft SQL Server 2008 Web Edition


S uvedením MS SQL Serveru 2008 přibývá do naší databázové rodiny další člen a to “SQL Server 2008 Web Edition”. Je to docela zajímavá verze která zaplňuje tak trochu tradičně bílé místo v našich produktech případně licencích použitelných ve webovém prostředí. Jak již je z názvu vidět, tato edice je speciálně určená pro webové aplikace. Na izolované webové aplikace lze použít i Express verzi ale ta má pro větší projekty a hlavně v sdíleném hostingu mnoho much. Web Eition je tak trochu ořezaná Standard verze o věci, které se na webu moc nepoužívají. Na druhou stranu je třikrát levnější. Má snad jednu jedinou velkou mouchu a to licenční omezení, které praví že jej nelze používat mimo webové prostředí a nelze jej používat pro LOB aplikace (ERP, CRM atd.).

Protože jsem se po těch pěti letech, co již nedělám SQL Product Managera, přestal orientovat v různých edicích SQL Serveru, udělal jsem si jednoduchou tabulku s porovnáním jejich vlastností. Na závěr jsem ještě připojil cenu za dedikovaný MS SQL Server pořizovaný pronájmem ve SPLA licencování (Za tuto cenu to nakupují všichni hosteři nebo webové agentury nebo jiní MS partneři, kteří chtějí SQL Server pronajímat resp. přeprodávat jako službu na měsíční bázi dalším. Více o SPLA se “lidsky” dozvíte třeba tady.

Porovnání vlastností MS SQL Server 2008:

Vlastnost/Edice 2008 Express Exp. Adv. Workgroup Web Standard Enterprise Developer
Využitelných HW CPU  1 1 2 4 4 32/128  32/128 
Využitelná RAM  1 GB  1 GB  4 GB OS max OS max OS max OS max
Podpora 64 bit  Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Max. velikost DB souboru  4 GB  4 GB  OS maximum OS max OS max OS max OS max
Počet instancí 16 16 16 16 16 50 50
Log shipping  No  No  Ano Ano Ano Ano Ano
Partitioning  Ne Ne Ne Ne Ne Ano Ano
Failover clustering Ne Ne Ne Ne 2 OS max OS max
Resource governor  Ne Ne Ne
Comments (4)

 1. Jarda Jirava says:

  Našel jsem dvě chybky. První je hned v úvodu, kdy plnou podporu pro 64 bit má pouze Enterprise a Developer verze, což by mohlo být zmíněno. Druhá je potom v položce Multi-server management, kde by mělo být Ano také u Standard verze.

  — J.

 2. Jarda Jirava says:

  Hmm, tak momentálně Offline, tudíž nelze psát. Zkusím to tedy v pondělí.

 3. Rammi says:

  Pokud vim, tak 64 bit Express verze nemaji omezeni na RAM

 4. ViSte says:

  Pokud vim, licence verze Express neumoznuje pouziti na verejnem hostingu, takze misto "0 €" tam patri "Nehostuje se"

Skip to main content