Představení platformy Live Mesh


Již pár týdnů se na webu objevují informace o něčem co se jmenuje "Live Mesh". Pojďme si představit tento projekt či spíše lépe řečeno "novou S+S platformu". Jak u těchto služeb bývá zvykem, potřebujeme LiveID pro přihlášení.


Live Mesh je "virtuální" platforma umožňující mít k dispozici svá data kdykoliv a z jakéhokoliv zařízení, které používáte. V rámci Live Mesh můžeme synchronizovat své dokumenty napříč všemi zařízeními. A co více, umožňuje vzdálený přístup k libovolnému zařízení, které v danou chvíli je připojeno do platformy Live Mesh.


Klíčové vlastnosti Live Mesh jsou tyto:


Live Mesh


Centrálním místem platformy Live Mesh je Webový desktop, který je přístupný z libovolného prohlížeče na adrese: www.mesh.com. V současné době je k dispozici TechPreview verze, ke které se lze přihlásit. Doba potvrzení účasti trvá dle aktuálního počtu žadatelů cca 4-5 týdnů.


Po přihlášení na adrese www.mesh.com nás uvítá tato obrazovka:


Live Mesh


Vidíme zde seznam všech zařízení, které jsou zaregistrované do platformy Live Mesh. Pokud jsme žádné zařízení ještě nezaregistrovali, máme k dispozici pouze Live Desktop a položku Add Device. Položkou Add Device můžeme přidávat zařízení (čímž jsou myšleny jak mobilní zařízení, tak i počítače). V rámci registrace zařízení dojde k instalaci Live Mesh klienta na zařízení. Tento klient zajišťuje veškerou spolupráci s platformou Live Mesh (synchronizace dat, odběr zpráv atd.)


V současné době, je možné připojit počítače s Windows XP, Vista -32 bit a Windows Vista 64-bit. V přípravě jsou další operační systémy Windows od verze XP výše. V přípravě je též podpora Mobilních zařízení s operačním systémem Windows Mobile 6.x a výše. Kromě platformy Windows se pracuje na možnosti připojení Maců.


Po připojení na Live Desktop je zobrazen virtuální desktop přímo v prohlížeči, kde máme k dispozici všechny sesynchronizované dokumenty a zprávy.


Live Mesh


Z obrázku je vidět, že virtuální webová plocha je dosti podobná ploše Windows Vista. Též pro práci s dokumenty máme k dispozici souborové operace, podobné těm z operačních systémů Windows.


Pokud si ze seznamu zaregistrovaných zařízení vybereme počítač a dáme connect, dojde ke vzdálenému připojení k tomuto počítači (díky nainstalovanému Live Mesh klientovi).


Live Mesh klient, který je nainstalován na počítače, je plně integrován do prostředí Windows. Live Mesh klient běží jako služba, která má ikonku v tray, která poskytuje veškeré potřebné informace o připojených zařízeních, sesynchronizovaných souborech, zprávách atd.


Live Mesh 


Zároveň ve File Exploreru je k dispozici přímo složka Live Mesh Folders, kde vidíme fyzické umístění souborů na počítači:


Live Mesh


Při fyzické práci se složkami/soubory ve File Exploreru, je automaticky zobrazen vedle okna exploreru plug-in pro práci s Live Meshem:


Live Mesh


V čem je síla a kráse platformy Live Mesh? Teda kromě možnosti připojení non-Windows platforem, to je určitě synchronizace a sdílení dat. Jednoduše nakopírujete soubor do složky (je jedno zda na fyzickém počítači či v rámci Live Desktopu) a tím zároveň dojde k nakopírování tohoto souboru na všechny zaregistrovaná zařízení (včetně Live Desktopu). Zařízení přípojená on-line jsou synchronizovaná ihned, ty co nejsou připojená budou sesynchronizovaná po připojení.


Další silnou stránkou je možnost "sdílení" složek se svými známými (stačí znát LiveID známého). Poté jednoduše dáme Add Members (zase jedno jestli ze zařízení či z Live Desktop) a po akceptování pozvání mohou známí přistoupit do mé složky. Tady stojí za zmínku, že tímto způsobem můžete sdílet soubory i se známými, kteří ještě Live Mesh nepoužívají. Resp. jim tímto způsobem pošlete přizvání do systému a oni se bez problému mohou ihned zaregistrovat a používat Live Mesh.


Live Mesh


Jistě není potřeba zdůraznit, že sdílená složka je automaticky synchronizovaná na plochu vašich známých. Pokud tedy uděláte jakoukoliv změnu v souborech, je tato změna automaticky promítnuta na všechna zařízení vašich známých.


Přístup na Live Desktop z mobilních webových prohlížečů je možné v současné době z adresy: http://m.mesh.com.


Live Mesh


Pro více dalších a zajímavých informací doporučujeme následující videa:Happy LiveMeshing .....Michal Neuwirth

Comments (7)

 1. alpe says:

  Sign up for a reminder

  Thanks for your interest! Live Mesh is currently available in the U.S. only. Click "Sign up" to receive an email when Live Mesh is available in your country/region.

  Nezdá se mi, že by se dalo přihlásit…

 2. vyvojar says:

  Lide z U.S. regionu jsou prihlaseni temer okamzite…Z jinych regionu je cekaci doba minimalne 4-6 tydnu.

 3. Martin says:

  "…, ty co nejsou připojené budou sesynchronizavná…"

  To rychlé střídání spisovných a nespisovných tvarů je snad ještě horší, než kdybyste to napsal celé nespisovně.

 4. vyvojar says:

  to Martin: Dekuji za upozorneni. Opraveno. Posty neprochazeji zadnou jazykovou upravou a obcas se projevi nase "oblastni" uprava jazyka ceskeho. V mem pripade "podkrkonosske nareci", jestli to tak lze pojmenovat.

 5. Daniel says:

  Dá se odhadnout, kdy bude možné synchronizovat i odpojitelná zařízení? Mám na NTB Truecrypt container a chtěl bych synchronizovat nějaké adresáře z něj, ovšem mám s tím dost problémů, neboť musí být vždy připojen dřív, než spustím live mesh.

 6. Bajda says:

  Live Mesh je celkem šikovná věcička – používám ji na zálohu pracovních dokumentů a věcí ze školy, kde píšu na notebooku..co mě ale zaráží je ale to, že Live Mesh nepodporuje XP x64. Kdyby se bránil Linuxu a Macu – chápu – tod od Microsoftu známe..ale nepodporovat vlastní platfromy..tou že je na mě trochu moc..

Skip to main content