Dokážeš to – návod. 1 část


 

 SideWinder MousePři příležitosti rozdávání myší a triček programátorským začátečníkům a hráčům her, kteří se chtějí chvilku odreagovat je připraveno malé praktické cvičení. Praktický návod jak si vyzkoušet novinky Microsoftu pro programátory a designéry a jak pak dostat triko nebo myšku. Podrobnosti o hlodavci a oblečku najdeš na www.dokazesto.cz

Nauč se formou praktického cvičení jak udělat vlastní interaktivní webovou aplikaci, využít video streaming a webového on-line komunikátora pomocí nejnovějších technologií Microsoft. Neboj se, vše nebude trvat dlouho, trochu šikovný člověk ani nemusí být programátor a zvládne to během několika desítek minut!

Budeme dělat jednu, jedinou webovou stránku, kterou se pak "pochlubíme" a za to dostaneme myš nebo triko.
Stránka bude obsahovat tři IFRAME elementy:

1. Silverlight komponentu – obálku videosouboru jenž je streamován pomocí Silverlight.live.com ( Tato první část návodu)

2. Funkční a jedinečný Windows Live Messenger IM Control s plným obsahem ( druhá část návodu)

3. Silverlight komponentu typu Carousel vygenerovanou pomocí www.Popfly.com ( třetí, poslední část návodu)

 

Pojďme se do toho pustit.

Nemáš-li ještě, tak si udělej své vlastní Live ID

Na adrese http://get.live.com/getlive/overview.
Detaily např. v pěkném článku na žive.cz nebo video v češtině. Pokud máš již nějaký účet MSN, Hotmail, Messenger, MS Passport, nebo jsi se registroval na cokoli na stránkách Microsoftu, pak si nemusíš zakládat nové Live ID, a použij staré jméno a heslo, to je Tvoje Live ID. Pokud máš libovolný e-mail, není třeba si zakládat nový na Hotmailu, jako Live ID jméno lze použít tento email, heslo si zvolíte jakékoli - nemusí se shodovat s heslem k emailu. Pouze případě Hotmailu je Live ID heslo stejné jako heslo do schránky.

Windows Live ID

 

Založ si účet s 10GB prostoru na videa

clip_image002Přeji na stránku Microsoft Silverlight Streaming na Live.com http://silverlight.live.com/ a vytvoř si účet pomocí svého Live ID. Výsledkem bude přidělení veřejného Account ID – vlastně jedinečného adresáře pro videa a neveřejného, privátního Account Key, vhodného zejména pro pro programový přístup k prostoru bez nutnosti se logovat pomocí Live ID. Po úspěšném zalogování by mohly vypadat stránky asi takto:

 

 

 

 

 

 

Nyní stačí pokusit se uploadovat nějaký videosoubor, který je menší než asi 105 MB.

clip_image004Mimo formátu wmv jsou podporovány také uploady mpeg2, mpeg4, divX, H.264, FMV. Tyto budou po uploadu zkonvertovány na odpovídající Windows Media soubor s konstantním datovým tokem připraven pro streamování. (Používáte-li variabilní tok, pak zkonvertovaný soubor může být větší než originál). Konveze může chvilku trvat. Podaří-li se, pak uvidíte soubor připravený k prohlédnutí pomocí Silverlight playeru případně pro vložení do nějaké stránky pomocí IFRAME.

 

 

 

 

 

 

 

 

Okopíruj vlastní IFRAME se streamem a Silverlight playerem

IFAME Element  bude vypadat nějak takto: (kde "61064/LiveID" bude jiné, unikátní) a je již plně připraven na veřejné prohlížení.

 

<iframe src="http://silverlight.services.live.com/invoke/61064/LiveID/iframe.html" scrolling="no" frameborder="0" style="width:500px; height:375px"></iframe>

 

 

Pozn. Pro všechny, kteří si chtějí vice pohrát nebo opravdu zaprogramovat, doporučuji si stáhnout Visual Web Developer 2008 a doinstalovat Windows Live™ Tools for Microsoft® Visual Studio® 2008 případně Expression Encoder a doinstalovat Silverlight Streaming Plug-in Preview.

 

 

Přečtěte si i pokračování ...

2. Dokážeš to – návod. 2 část : Jak si po Live Messengeru popovídat, aniž by protějšek musel mít své Live ID nebo musel mít Messenger nainstalovaný

3. Dokážeš to – návod. 3 část : 3D animace v Silverlight pomocí Popfly a " finální stránka" pro odběr myši nebo trika

 

J. Burian

Comments (4)

 1. Jak si po Messengeru popovídat, aniž by protějšek musel mít své Live ID nebo musel mít Messenger nainstalovaný

 2. Při př&#237;ležitosti rozd&#225;v&#225;n&#237; my&#353;&#237; a triček program&#225;torsk&#253;m zač&#225;tečn&#237;kům

 3. k5free@windowslive.com says:

  Pánové, jak mám přimět spaces.live.com k tomu, aby mi akceptovaly vkládaný HTML kód?

  &gt;iframe vždy zmizí a tak není možné vložit IM Control ani Popfly!

  Zdejší video ukazuje jak se HTML kód webové stránky mění v notepadu, ale to je mi u spaces.live.com houby platný, nebo ne?

 4. vyvojar says:

  Standardni HTML komponeta spaces ma opravdu nejake problemy – zrejme bezpecnost. Je treba pouzit SANDBOX HTML .. http://gallery.live.com/liveItemDetail.aspx?li=84a3d485-a787-4bf9-93ad-c699b02288f2&l=1  a do neho IFRAME soupnout. http://dokazesto.spaces.live.com/

  JB

Skip to main content