Mýty a fámy o Windows Vista


Po diskuzi s několika našimi MVP a vývojáři jsme zjistili, že v komunitách a v médiích kolují různé fámy a mýty o podpoře vývoje aplikací pro Windows Vista. Níže jsou nejčastější fámy a mýty včetně jejich uvedení na pravou míru :-)

M1) Pro instalaci Windows Vista potřebuji „nabušenou“ grafickou kartu, jinak systém nepůjde nainstalovat.

Operační systém Windows Vista přináší mnoho novinek ať už po stránce zabezpečení, správy či grafického rozhraní. Jednou z těchto novinek je grafický subsystém AERO (Authentic, Energetic, Reflective, and Open). Tento systém zajišťuje rozšířené grafické vlastnosti jako je např. průhlednost okrajů oken či 3D Flip (trojrozměrné přepínání oken). Systém AERO je závislý na grafické kartě a ovladačích. Pokud je grafická karta „slabá“ nebude systém AERO aktivován a nebude k dispozici pouze rozšířené grafické vlastnosti, zbytek operačního systému však běží beze změny.

Čili „nabušenou“ grafickou kartu potřebuji pouze pro grafický systém AERO.

Více informací je například v tomto článku: Are You Ready for Vista Graphics? http://www.techweb.com/showArticle.jhtml;jsessionid=2AUMIO2IIMBDCQSNDLRCKH0CJUNN2JVN;?articleID=162000002

Podporované grafické karty: http://www.microsoft.com/technet/windowsvista/evaluate/hardware/entpguid.mspx

M2) Pro vývoj aplikací pomocí XAML, Windows Presentation Foundation či Windows Communication Foundation potřebuji Windows Vista.

Původní návrh operačního systému Windows Vista v sobě obsahoval grafický systém Avalon a systém pro komunikaci Indigo. Součástí systému Avalon, byl též značkovací jazyk XAML.

Během vývoj operačního systému došlo k oddělení těchto systému od operačního systému a začlenění do separátního balíku WinFx. Avalon je nyní znám jako Windows Presentation Foundatin a Indigo jako Windows Communication Foundation. Součástí balíku je ještě Windows Workflow Foundation a Cardspace (dříve InfoCard).

A aby nebylo změnám konec, dnes je znám WinFx jako .NET Framework 3.0, který lze nainstalovat na operační systém Windows XP SP2, Windows Server 2003 a je integritní součástí Windows Vista.

Čili aplikace napsané pro WPF či WCF potřebuji .NET Framework 3.0, nikoliv Windows Vista.

Informace o .NET Frameworku 3.0 se nacházeji zde: http://msdn2.microsoft.com/en-us/netframework/default.aspx

Zároveň jsou k dispozici WebCasty v českém a slovenském jazyce zaměřené na vývoj a použítí .NET Frameworku 3.0 a Office 2007 na této adrese: http://www.microsoft.com/cze/msdn/webcasts/default.mspx

M3) SQL Server 2005 není podporován na Windows Vista.

Pro běh SQL Serveru 2005 je potřeba mít instalován Service Pack 2. V současné době je k dispozici CTP verze tohoto service packu zde: http://www.microsoft.com/sql/ctp.mspx. Více informací o podporovaných verzí SQL Serveru na Windows Vista se nacházejí zde: http://www.microsoft.com/sql/howtobuy/sqlonvista.mspx

M4) Žádná verze Visual Studia neběží na Windows Vista

Vzhledem ke změnám v bezpečnostních nastaveních Windows Vista, nejsou společností Microsoft podporována vývojová prostředí Visual Studia 2002 a 2003 pro Windows Vista. Tato prostředí nejsou však blokována, lze je tedy na Windows Vista instalovat. Problémy vzniklé během používání nelze ale z důvodu „nepodporování“ někam eskalovat.

Na Windows Vista zůstává podpora vývojového prostředí Visual Basic 6 a Visual Studio 2005 SP1 .

Více informací o podpoře jednotlivých edicí Visual Studia na Windows Vista najdete zde: http://msdn.microsoft.com/vstudio/support/windowsvista/default.aspx

Poslední verziVisual Studio 2005 SP 1 najdete ke stažení zde: http://www.microsoft.com/downloads/results.aspx?pocId=&freetext=Visual%20Studio%202005%20Service%20Pack%201&DisplayLang=en

Toto "omezení" se týká pouze vlastního vývojového prostředí nikoliv již hotých .NET aplikací, které jsou bez problému podporovány!

M5) Windows Vista podporuje jenom 2GB RAM

Veškeré technické informace jsou k dispozic v této tabulce:

 

Home Basic

Home Premium

Business

Enterprise

Ultimate

User Account Control

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

Windows Security Center

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

Windows Defender™

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

Comments (5)

 1. pazu says:

  Ale M4 pro V2K5 pořád platí – SP1 je jen beta, ostrý SP1 v nedohlednu.

  Slyšel jsem ještě jednu poznámku:

  M?: Windows Vista – zhoršené možnosti přehrávání hudby a videa kvůli DRM – i to může být pro některé lidi impulz vyvvíjet dál na XPčkách.

 2. vyvojar says:

  Tento článek http://msdn2.microsoft.com/en-us/vstudio/aa948853.aspx přesně popisuje "co přesně" nefunguje včetně workaroundů pro VS 2005.NET bez SP1 běžící na Windows Vista.

 3. Ad. M5) At delam co delam tak v te tabulce nemuzu najit kolik bych papirove potreboval RAM pro beh Visty. Ja osobne bych pricetl tak 512MB k tomu co clovek potrebuje na XP (pokud mate v planu pouzivat Aero), protoze cca tolik me zabira ten samotny proces na kresleni pruhlednych okynek.

  Ja bych asi i Vistu nainstaloval (me se ty graficky legracky a search ve start menu libej), ale momentalne mam moc prace :-). Myslim ze v modu "vypnu vsechnu Vista bezpecnost" nakonec vetsina programu celkem pujde a my zkuseni uzivatele si tu "bezpecnost" muzem zapnout az kdyz to budou aplikace rozumne podporovat.

  Kazdopadne dik za prehledne shrnuti.

  T.

 4. SneakerXZ says:

  ad: ke žraní ram – http://www.microsoft.com/windowsvista/getready/systemrequirements.mspx

  Jinak zkušenosti co mám s RC2 jsou vesměs pozitivní. Pokud se vypne Aero dá se říct, že to běha skoro rychle jako XP, ale jediný problém co zatím na Vista je, ale to urovná čas a to je, že né všechny programy a ovladače pracují dobře.

 5. Byl jsem "dokopán" pár lidmi jako je např. Michal k tomu abych udělal jasno v

Skip to main content