Announcing Microsoft SQL Server ODBC Driver for Linux


Greetings Developer community:
We heard yesterday and today at the PASS conference about the exciting new areas that we are investing in bringing the power of SQL Server to our customers. Many of our developers who rely on native connectivity to SQL Server primarily use ODBC for their connectivity needs. We have been supporting ODBC as a part of the SQL Native Access Client (SNAC) libraries. In our continued commitment to interoperability, today we also announced that we will be releasing the Microsoft SQL Server ODBC Driver for Linux. We will be releasing first community technology preview (CTP) around mid-November and will be available along with SQL Server 2012 when it is released. Please look for announcement on our SQL Connectivity home page and SQL Server blog page.
We will be showcasing Microsoft SQL Server ODBC Driver for Linux along with our Java and PHP solutions for SQL Server and Azure at PASS conference session “[AD-211-M] Developing Multi-Platform Applications for Microsoft SQL Server and Azure” on Thursday October 13th at 5:00PM at Washington State Convention Center Room #4C4. Also, if you have any questions or feedback on our multi-platform strategy as well as the entire gamut of support we provide to the application developers, I would encourage you to attend the PASS Panel Discussion with SQL Connectivity Leadership “[AD-101-M] SQL Connectivity Leadership Unplugged” on Friday, October 14, 2011, 2:30 PM – 3:45 PM at Washington State Convention Centre Room# 612 where I will be hosting a panel along with the rest of the leadership team that drives the strategy for our application platform.
Thanks,
Raghu Ram
Principal Group Program Manager
SQL Server
Comments (18)

 1. t.ayyappan says:

  Will we be able to run sql server on Linux in future? :)

 2. Paul says:

  This should be great for open source developers on Linux!

  The issue for commercial developers on iPhone and iPad is they also need to be able to commercially redistribute the ODBC driver inside their app through a third-party (Apple's AppStore), so they cannot legally use GPL/open-source code or DMCA-violating wire-level Sybase/Microsoft protocol hacks, even if they ask Apple to give their app away for free. They can use royalty-free client-side ODBC libraries that interact with SQLServer (and all other ODBC-compatible database servers like DB/2, MySQL, Oracle, etc..) via an ODBC ROUTER on a Microsoft Windows PC or VM.

  But for Linux, this is amazing news, Raghu!

  (<a href="odbcrouter.com/">ODBC ROUTER</a>)

 3. JamesNT says:

  Why oh why would MS waste time making an ODBC driver for Linux?

  JamesNT

 4. jason@tommyk.com says:

  Your links need fixing; they are outlook.com redirect links which erm, don't work

 5. SQL Protocols says:

  Thanks for the heads-up, JGurtz – we've fixed up the links in this post.

 6. Ryan says:

  I wrote a blog post on getting this to work with Linux and PHP on RHEL 6 – as of the time I wrote it, I was unable to find any complete, functional guide on doing it.

  strangenut.com/…/installing-and-using-the-microsoft-sql-server-odbc-driver-for-linux.aspx

 7. Yasaklisitegiris says:

  Thank you for announcement

  Son günlerde internet üzerinde gerek yasalar ile yapılan değişiklikler gerekse de siyasilerin yaptıkları açıklamalar ile internete yasak ve sınırlandırma getirilip getirilmeyeceği tartışılıyor. Geçtiğimiz yıllarda da Atatürk’e hakaret içeren bir videonun bulunması nedeniyle Yotube’nin yasaklandığı hala zihinlerdeki yerini koruyor.

  2008 yılında Youtube’ye yasaklanmasına rağmen tam olarak erişim engellenememiştir. Bu yasağın tam olarak uygulanamamasında ise en önemli aktör ktunnel’dir. Ktunnel deinternet üzerinde yasaklanan sitelere kolayca giriş yapılabilmesini sağlayan özel bir yöntem kullanılıyor.  Bu site ,Yurt dışı destekli alt yapısı ve server desteği ile başka bir IP adresi üzerinden sitelere giriş yapar daha sonrasında ise bilgisayarımızın IP adresi üzerinde paralel bir ağ oluşturarak istenilen yasaklı siteye giriş yapmamızı sağlar.

  Oldukça basit, sade ve kolay kullanımı ile hiçbir kurulum yapılmasına ve hiçbir program indirilmesine gerek duyulmadan normal bir siteye giriş yapıldığı gibi ktunnel kullanılabilir. İnternet bağlantı hızınızdan herhangi bir sorun yaşamadan ve hiçbir kısıtlamayla karşı karşıya kalmadan tüm siteleri dilediğiniz gibi ziyaret edebilirsiniz.

  İnternet üzerinde son günlerde yaşanan tartışmaların gerçekleşmesi durumunda ktunnel ve vtunnel gibi siteler kullanılarak bu tür sitelere kolayca girilebilir. Site içerisinde herhangi bir reklam, tanıtım ve program indirme gibi uzantılar olmadığı için bilgisayarınıza zarar vermeden kullanabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan ve hiçbir üyelik gerektirmeyen ktunnel ile sosyal ağlar, forumlar, bloglar yasaklansa dahi günlük kullanıma devam edebilirsiniz.

  http://www.yasaklisitegiris.com

 8. Ktunnel says:

  Thank you!

  Ktunnel ile Yasaklı Sitelere Giriş

  Filtresiz, güvenli ve hızlı internetin tadını çıkartın. Hem de tamamen ücretsiz ve yasal olarak.

  Web sitemiz aracılığı ile dns değiştirmek, hotspot shield indirmek ve yasaklı sitelere girmek konularında detaylı bilgiye sahip olun.

  http://www.ktunnelgiris.info/

 9. Ücretsiz İlan Ver ! says:

  Türkiye'nin en günecel sitesinde ilan ver !

  N15.org

 10. Volkan says:

  Thanks…

  Aşağıdaki adresten hızlı ve sorunsuz giriş yapılmaktadır.

  http://www.ktunnelturkiye.com

  Saygılarımla…

 11. Tibco Online Training says:

  It is so nice article. I was really satisfied by seeing this article and we are

  also giving Tibco Online Training. Tibco <a href="http://www.tibco-online-training.com">Tibco online training</a>is best online training institute in USA.

 12. sayedissahassan@msn.com says:

  thank you

 13. vb_c@msn.cn says:

  Hi ,

  May I know if this blog wouldn't be maintained?