Bölüm 1 Hazırlık Custom bir rule ve monitorü powershell scripti kullanarak nasıl yapabiliriz.


Operations Manager 2007 nin çıkması ile "Management Pack Authoring" diye bir kavram ile tanıştık. Genelde management packleri, monitor ve rule’lari bildigimiz konsoldan yapıyor ve kullanıyoruz. Ya çok farkli bir şey istersek, script kullanmamız gerekirse ne yapmalıyız? Bazı durumlarda ayrı olarak indirilip kullanılan "Authoring Console"’u kullanmak ta baska çare yok. Genel kullanılmasi ürkütücü olan bu konsol gerçekten Management Pack geliştirenler için büyük bir kolaylık, aksi takdirde bir text veya xml editör ile herseyi keşfetmek zorunda kalabilirdik. Bu yazımda özellikle powershell scriptleri kullanarak nasıl custom bir rule/monitor yaratabiliriz bunun üzerinde duracağım.

Öncelikle en son versiyon Authoring Console ‘i indirip kumakta fayda var http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=9104af8b-ff87-45a1-81cd-b73e6f6b51f0&displaylang=en . Artık yeni adi "Authoring Resource kit" olup gerçekten hakkını vermistir, sadece konsol ile kalmayıp baska faydalı toollar da beraberinde gelmektedir.
Bazı işlemleri sürekli yapmamak için Authoring Console ‘ımızı ayarlamakta fayda var. Ama ondan evvel tüm Management Packleri bir klasöre alalım, aksi takdirde çalışmamız mümkün olmayacaktir. Mesela bu C:\MP gibi bir klasör olabilir.

Authoring konsolundan menü barindan Tools—>Options gelelim.
Açılan pencerede şunları görmekteyiz:

image

Bu pencerede dikkat çeken bir çok alan var, örneğin "Default Namespace" . "Default Namespace" bize bir çok kolaylık sağlayacak. Dikkatinizi çekmiştir Operations Manager da hersey "Microsoft.Server.FreeSpace.." gibi yazilmistir ve bunun nedeni herşeyi .net temelli olması. Management Pack’imizi buna benzer bir şekilde yazabilmemiz için bu alanı kullanmakta fayda var.

Ben örneğimde Turkey.Authors namespace’ini kullanacağım.

5

Dikkatinizi çekmiştir, "Custom Editors" alanına, kullanması bana uygun bir editör seçtim sizde istediğinizi seçebilirsiniz. Bu alan da oldukça önemli ve bunu ilerleyen bölümlerde görecegiz.
"Referece" tabi yine oldukça önemli. Bu tab da kullanacağımız Management Packlerin nerede tutulduguna dair bilgiyi girmemiz mümkün, aksi takdirde her konsol açılışında Management Pack adresini göstermek durumdayız ve bu çok sinir bozucu olabilir. Benim örneğimde su sekilde:

6

Authoring konsolumuz hazır, artık aksiyona geçebiliriz. Diğer bölümde size bir örnek scripti nasıl bir yerde kullanabiliriz, Datasource, probe ve write action nedir bu konulara değinecegim.

Bölüm 2 Başlıyoruz  Custom bir rule ve monitorü powershell scripti kullanarak nasıl yapabiliriz.

Gültekin


Comments (1)

  1. semih says:

    Bölüm 2'nin vakti gelmişte geçmiş 🙂

Skip to main content