STZ time zone değişim aracının psexec ile kullanımı


 

Merhabalar ,

Bildiğiniz üzere 10 Mart 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2011/1474 Sayılı Bakanlar Kurulu kararına göre 2011 yılının yaz saati uygulaması, Türkiye’de 27 Mart 2011 Pazar gününü 28 Mart 2011 Pazartesi’ne bağlayan gece saat 03.00'ten itibaren saatlerin 1 saat ileri alınarak yapılması ile gerçekleştirilecektir.
Dolayısıyla dünya genelinde 26 Mart 2011 Cumartesi gününü 27 Mart 2011 Pazar gününe bağlayan gece saat 03:00’de yapılması planlanan saatlerin 1 saat ileri alınması işlemi bir gün ertelenmiştir.
Microsoft olarak, Windows 7, Windows Vista istemci işletim sistemleri ile Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 sunucu işletim sistemleri için çözüm önerileri hazırlamış bulunuyoruz
Kullanıcılarımızın bu durumu değerlendirmelerini ve olası riskleri göz önüne alarak http://www.microsoft.com/turkiye/haberler/yazsaati.mspx linkinde yer alan önerilerden kendilerine uygun olanını uygulamalarını öneriyoruz.

Bu durum için ayrıca ESCALATION ENGINEER Faik Hakan BİLGEN tarafından yazılan uygulamanın psexec kullanılarak nasıl uygulanılacağı konusunda bilgi vermek istiyorum.

Bu uygulama ile ilgili bilgi Saat kaç?linkinden edinilebilir

Öncelikle bu işlemlerin yapılacağı sisteme  PSEXEC v1.98 uygulamasını indiriniz.

Sonrasında bu dosyayı C:\ root altına kopyalayalım.

Artık C:\pstools isimli bir klasörümüz oluşacak ve psexec dosyasıda bu klasörün içerisinde olacaktır

1

Sonrasında ESCALATION ENGINEER Faik Hakan BİLGEN tarafından yazılan uygulamayı http://blogs.msdn.com/b/hmm/archive/2011/03/22/saat_5f00_kac.aspx linkinden indiriniz ve içerisinde ZDAyarlama\ZDAyarlama\Release klasörü içerisinde bulunan stz.exe yi C:\pstools klasörüne kopyalayınız.

2

Sonrasında C:\ root da psexec ile bu işlemin yapılacağı sistemleri belirteceğiniz bir txt dosyası oluşturunuz ( Benim örneğimde computersname.txt )

3

Dosyanın içeriği basitçe aşağıdaki gibidir

4

Sonrasında C:\ root da iki Bat dosyası oluşturunuz . Ben örneğimde isimlendirme olarak w32tmtest_Egypt.bat ve w32tmtest_GTB.bat kullandım

5

Bu dosyalardan w32tmtest_Egypt.bat aşağıdaki içeriğe sahip olmalıdır

6

Bu dosyalardan w32tmtest_GTB.bat aşağıdaki içeriğe sahip olmalıdır

7

Bu içeriklerde –u ile username ve –p ile password kullanmadım. Keza ben testlerimi Domain Admin ile gerçekleştirdim.

Sonrasında iki adet zamanlanmış görev oluşturdum . Ben örneğimde isimlendirme olarak w32tmtest_Egypt ve w32tmtest_GTB kullandım

8

w32tmtest_Egypt task ‘ının in içeriği aşağıdaki şekilde hazırlanmıştır. Önce bat dosyası seçilir

9

Sadece bir kere çalışacak şekilde ayarlanır

10

Çalışma zamanı seçilir . Ben Egypt için 27 Mart 2011 saat 02:30 u seçtim fakat siz bu uygulamayı hangi anda çalıştıracağınıza karar verdikten sonra ve gerekli testleri yaptıktan sonra değiştirebilirsiniz. Ayrıca bu zaman bilgisi Egypt zone a alırken daha erkende alabileceğiniz için ( Türkiye ile aynı saat diliminde olmasından dolayı ) bu işlemin ortamınızda ne kadar süre tuttuğunu gözlemleyip geri alma işlemindeki task’ı ona göre yapılandırabilirsiniz

11

Buraya işlemi uygulayacak kullanıcı ve şifresi girilmelidir.

12

w32tmtest_GTB task ‘ının in içeriği aşağıdaki şekilde hazırlanmıştır. Önce bat dosyası seçilir

13

Sadece bir kere çalışacak şekilde ayarlanır

14

Çalışma zamanı seçilir. Buradaki zamanın ne olacağı önceki işlemin ne kadar süre aldığı manuel olarak test edildikten sonra karar verilebilir. Ben testim açısından 28 Mart 2011 2:30 2u seçtim.

15

Buraya işlemi uygulayacak kullanıcı ve şifresi girilmelidir.

16

Artık bu zamanlar belirli zamanda çalışmak üzere ayarlanmış durumda. Kendinizde bu işlemleri test edip uygulamayı görmeniz işlemin başarılı olması açısından oldukça önemlidir.

17

 

Bu işlem için ikinci seçenek ise Time Zone ‘u “Egypt Time Zone” a çevirmeden DST time değişimini ayarlamak ile ilgili çalışmadır. Bu şekilde saat değişimi 27 ‘si gecesi değil 28 ‘I gecesi uygulanacaktır. Fakat burada oluşabilecek sorunlar noktasında bazı soru işaretleri bulunmaktadır.

Çükü atina ve Bükreş aynı time zone içerisinde bulunuyor. Ve biz aşağıdaki adımlarla bu zone bilgisini değiştirdik diyelim. O ülkelerde o gün için bir bankacılık işlemi yapılırken ya da herhangi bir şekilde o ülkede server ‘ı olan şirketlerde bazı sorunlar çıkabilir.

Bunun nedeni Zone bilgisi aynı olmasına rağmen o ülkeler ile bizim farklı zamanlarda bulunacağımızdır. Dolayısıyla bu işlemi olası riskleri göz önünde bulundurup ona göre uygulamanızı tavsiye ederim.

Burada komutun aşağıdaki şekilde çalıştırılması gerekmektedir.

image

sonra tekrar bu DST zamanı eski haline alınmak istediğinde ise şu şekilde bir uygulama yeterli olacaktır.

image

Yukardaki adımların aynısını kullanarak bat dosyalarına komutlar bu şekilde girilerekte işlemler yapılabilir.

müşterilerimizin aşağıdaki aşağıdaki noktalara dikkat etmesini öneririz;

Dikkat: Yaz Saati uygulamasındaki değişikliği, ilgili yama yayınlanmadan ve geçişi Pazartesi gününe erteleyerek gerçekleştirmek isteyen müşterilerimiz, aynı zaman dilimindeki diğer ülkelerle (+2GMT) banlacılık işlemleri gibi zamana hassas iletişimlerde sorunlarla karşılaşabilirler.

Orkun AKSU

Comments (0)

Skip to main content