Operations Manager 2007 R2 agent discovery süresiz bir şekilde discovery de kalmakta


Agent discover etmeye çalışırken en çok karşılaşılan sıkıntılardan bir tanesi discovery işlemi sırasında işlemin sonsuz bir döngüye girmesi. Konu ile ilgili bir çok sebep var bütün bunları ve daha az bilinenleri toparlamaya çalışacağım. Discovery problemleri büyük bir çoğunluk ile security temellidir. Bunlar,

SQL Broker servisinin çalışmaması.

Servis kelimesi sizi sakın yanıltmasın bu bizim windows servisleri şeklinde değildir. SQL Broker SQL 2005 ile gelen bir özellik.Konu ile daha ayrıntılı bilgiyi http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms166043(SQL.90).aspx altında bulabilirsiniz. Bu servisin OperationsManagerDB için aktif olması gerekmektedir aksi takdirde monitoring fonksiyonların bir çoğu çalışmayacaktır. Bu servisin aktif olup olmadığını rahatlık ile aşağıdaki sorgudan öğrenebiliriz.

SELECT is_broker_enabled FROM sys.databases
WHERE name='OperationsManager'

sorgu sonucunun ‘0’ olması durumunda broker servisi kapalı bu durumda aşağıdaki sorgu ile çalıştırma imkanınız olacaktır.

ALTER DATABASE OperationsManager SET enable_broker

Birden fazla SDK servisinin ortamda çalışması.

Eğer RMS haricinde Management serverlarınız varsa ve discovery sorunu yaşıyorsanınz bu opsiyonu daima kontrol etmekte fayda var. Management Serverlarda aynen RMS de olduğu gibi configuration ve SDK servisleri mevcut dur, tek fark MS de bunların disable durumda olması. Amaç RMS de bir sıkıntı yaşanması durumunda RMS rolünü taşıyabilmektir.Eğer kazara MS tarafında SDK servisi enable edilip çalıştırılsa hangi SDK servisinin agent discovery’i onaylayacağı konusunda bir ikilem oluşur ve döngüye girer. Bu sorunu genellikle eskiden RMS olan fakat rolü değişmiş olan serverlarda görebiliriz.

Eksik yada fazladan SPN kaydının bulunması

Yine sık sık rastladığımız bir sorun. Eğer SDK&Config ile health servis SPN kayıtları eksik veya yanlış accountlara yapılmış ise bu sıkıntıyı görebiliriz. SDK&Config servisi accountunu AD tarafında o account için mevcut olup olmadığına bakmakta fayda var bunun için ADSIEDIT yada setspn gibi toolları kullanabilirsiniz. En çok karşılaştığımız sıkıntı hem bu servis accountları hemde mevcut computer accountu için bir SPN kayıdı olmasıdır.

DB owner accountunun yanlış yada artık olmayan bir kullanıcıya set edilmiş olması

Çok sık karşılaşılmayan ama çok önemli bir nokta. Üste bulunan çalışmalardan bir netice alamıyorsanınz, bunu kontrol etmekte fayda var. Eğer OperationsManager ve SQL tarafında tahsis edilmiş olan dbowner artık mevcut değilse server sahipsiz kalacaktır ve bu ise bir güvenlik sorunu yaratacaktır, uygun ve silinmeyecek bir kullanıcı tahsis etmekte fayda var.


Comments (0)

Skip to main content