SCCM BACKUP / YEDEKLEME


 

SCCM yedekleme ayarlandıktan sonra (tavsiye edilen her gün backup alınması) bu dosyalar sizin belirlediğiniz bir yere kopyalanır.

image

Bu yedekleme sürekli tekrarlandığı için bu dosyalar değişir ve yedeklemeden geri dönüş tek bir tarihe kısıtlanır (günlük ayarlandıysa bir gün öncesine). Hatalarda burada başlar, sizin SCCM Sunucuyu birkaç gün gözlemleyemediyseniz ve Sunucuda bu süre içinde hatalar oluşmuş ise siz yedeklemeyi bu hatalar ile alıyorsunuzdur ve geri dönmek isterseniz bu hatalar ile geri dönüş yapmak zorundasınız.

 

Çözüm:

Afterbackup.bat

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc181721.aspx

Bir bat dosyası yaratın,örnek:

xcopy "c:\SCCM_Backup\T91Backup\*.*"  "\\MYSERVER\SCCM_Backup\local\%DATE%\T91Backup\*.*"  /S /E /V /O /I /H >  c:\SCCM_Backup\ResultXcopy.txt     

Ve bu dosyayı afterbackup.bat olarak SCCM\inboxes\smsbkup.box klasörün içine kopyalayın. Yukarıdaki sadece bir örnektir bunun daha iyisini yapabilirsiniz : misal 10 günlük kopyalasın, 10 günden sonra üzerine yazsın boş disk sorunu çıkmasın diye.

SCCM yedekleme afterbackup.bat’tan tamamen bağımsız çalışır. SCCM Backup yedeklemeyi bitirdikten sonra afterbackup.bat dosyası varmıdır diye bakar ve varsa onu işleme sokar.

Dikkat: SCCM Server yedekleme dosyalarını kopyalıyacağınız klasöre hakkı olması gerekli (System Account) eklemeniz gereklidir.

Şimdi elinizde birden fazla yedek olacak ve geri dönüşler için birkaç seçenek.

 

Source: http://www.mycloud-tr.com/

İsmail Şen


Comments (0)

Skip to main content