SCOM WEB Console NetBIOS name kullanılarak açılamıyor


 

Kurulumlarınızı tamamladıktan sonra SCOM WEB console erişiminde sıkıntı yaşadığınızı gözlemleyebilirsiniz. Web konsolu açmaya çalıştığınızda aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşabilirsiniz.

clip_image001

Fakat konsolu IP adresi ve Localhost ‘a karşı açmaya çalıştığınızda ise sorunsuz bir şekilde açabildiğinizi göreceksiniz.

clip_image002

clip_image003

Bu sorunun nedeni Web Console’un kurulduğu Sistemin Hostname’inin _ ( underscore ) karakteri içermesidir. Bu karakter IIS 7.0 ‘a kadar olan versiyonlarda desteklenmekteydi. Fakat bu karakter IIS 7.0 ve sonraki versiyonlarda desteklenmemeye başladı.

Bu konu ile ilgili bilgiye aşağıdaki makaleden ulaşılabilir. 

Host header names that contain an underscore character are not supported in IIS 7.0 and later  http://support.microsoft.com/default.aspx/kb/937688?p=1

Peki Bu durumda ne yapmak gerekiyor. Tamamen web consolu hostname’i underscore içermeyen  başka bir sistem üzerine almak çözüm olabilir fakat aynı serverda bu uygulamayı kullanmaya devam etmek istiyorsanız bu durumda DNS ve SCOM console üzerinde aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekecektir.

Öncelikle DNS Server üzerinde _ içermeyen bir Alias (CNAME) oluşturmalı ve target host olarak web console ‘un yüklü olduğu server’ı seçmelisiniz. Ben örneğimde Alias ismi olarak scomweb ismini kullandım.

clip_image004

Sonra SCOM console’da Administration kısmına gelelim we Settings alanında bulunan Web Addresses kısmını tıklayalım. Burada _ karakteri içeren host name görüntülenecektir.

clip_image005

Sonra bu alanı alias name ile aynı olacak şekilde değiştirelim.

clip_image006

Artık bu alias name ‘i kullanarak web console’u açabiliriz.

clip_image007

Orkun AKSU

Comments (0)

Skip to main content