Windows 2008 R2 Cluster bir ortamda SQL 2008 Cluster kullanarak System Center Operations Manager 2007 R2 cluster kurulumu ve yapılandırılması – Bölüm 4


Bölüm 4 (  Operations Manager Database kurulumu )

Operations Manager DB , Root Management Server’dan farklı bir server üzerinde olacağı için öncelikle Root Management Server’ın bağlanacağı Database’i oluşturmak gerekmektedir.Bu işlemi hazırladığımız SQL Cluster Resource ‘u üzerinde yapacağım.

Aşağıda görüldüğü üzere Operations Manager Database’i ve Transaction Log file’ı için ayrı ayrı iki disk kullanacağım.

image 

Şimdi Kuruluma geçiyoruz. Setup ‘ı çalıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi sadece Database seçeneğini seçiyoruz.

image

Sonra Bu kurulum için kullanacağımız Management Group Name ‘i giriyoruz. Ben örneğimde OrkunTest MG ismini kullandım. MG isminde herhangi bir boşluk olmadığına lütfen dikkat ediniz.

image

Sonra bu kurulumun yapılacağı SQL Server ve Instance ‘ı seçiyoruz

image

Aşağıda göreceğiniz gibi Data File Location ve Log File Location ‘ı daha önce hazırladığım H:\ ve I:\ diskleri olarak değiştirdim ve Database Size ‘ı da 40 GB olarak ayarladım.

image

Bu aşamadan sonra next tuşu ile kuruluma geçebiliriz.Kurulum tamamlandığında aşağıdaki gibi kurulumun başarılı olduğuna dair bir mesaj göreceksiniz

image

 

 

 

 

 

 

Sonrasında SQL Server’a bağlandığınızda oluşan OperationsManager Database’ini görebileceksiniz.

image

Bu aşamada SQL Nodeların her ikisi üzerinde Windows Firewall açıksa yapmamız gereken bazı işlemler mevcut. Bu işlemleri ayrıca arada bir router/firewall varsa da yapılması gerekiyor.

SQL Nodeların her ikisi üzerinde de TCP 1433 , UDP 1434 ün erişimine izin verilmeli ve ayrıca SQL Server Configuration Manager üzerinde SQİ Server Network Configuration altında bulunan Protocols for (InstanceName) altında bulunan TCP/IP özelliklerinin IP Adresses tabında bulunan TCP Dynamic Ports ( Örnek kurulum sistemimde 54637 ) ‘un da erişimine izin verilmelidir.

image

image

Bu işlemleride uyguladıktan sonra artık Root Management Server kurulumumuza geçebiliriz.

Orkun AKSU

Comments (0)

Skip to main content