Poruším svá pravidla


Po absolvování vysoké školy jsem se zařekl, že se diskusí o tom, který počítač nebo operační systém je lepší, nebudu účastnit. Tam jsme se totiž dělili mezi “Sharpisty”, “Ataristy” a “Comodoristy”. Naše denní hádky spočívaly v tom, jak rychleji a jestli vůbec jde nějaká úloha naprogramovat na tom či onom hardware. Zdálo se mi, že tím hodně ztrácíme času, který jsme mohli strávit daleko účelněji a tak jsem si tehdy řekl, že již nikdy takto ztrácet čas nebudu.

Uplynula řada let a čtu si komentáře na Živě o Akcelerátorech a Web výstřižcích pro IE8. Ne, že bych si četl pouze tento jeden příspěvek, ale jeho komentáře spustili onu osudnou poslední kapku. Nejdříve jsem si řekl, že mi to něco připomíná a vzpoměl jsem si na svá vysokoškolská léta. Brzy jsem si však uvědomil, že tato podobnost je opravdu pouze zdánlivá. Rozdíl je v úrovni diskuse a hlavně k čemu slouží. Byť jsmë ve škole šli proti sobě, téměř vždy diskuse byla věcná a všem něco přinesla. Povětšinou jsme se naučili něco naprogramovat nebo nastavit. Ruku na srdce, co jste se načili z diskuse pod uvedeným článkem? A ne jen pod tímto konkrétním. Také se vám na jazyk dere vulgární slovo?

Nejsem v tuto chvíli obhájce jedné značky, ale kultury vyjadřování a diskuse. Vetšina národa si stěžuje na to, jak vypadá naše politická garnitura. Ale nepřipomíná vám diskuse pod články toto typu záznamy z poslanecké sněmovny vysílané v nočním čase v televizi.

Naštěstí v noci povětšinou spím a televizi si nemusím zapnout. Stejně je tomu u diskuse pod článkem. Nemusím si ji rozbalit a číst. Přesto v obou případech mne to nenaplňuje radostí. Nikdy jsem se nechtěl politicky angažovat, ale pokud by někdo sepsal výzvu “Za slušnější IT diskusi”, určitě bych ji podepsal.


Skip to main content