Windows Phone’i rakenduste pood Eestis ja soovitused arendajatele


Windows Phone Marketplace rakenduste pood Eestis ja soovitused arendajatele

Eile kuulutati MWC raames välja kauaoodatud uudis, et Eesti kasutajatele avaneb lähinädalate jooksul Windows Phone rakenduste pood Marketplace [UUENDUS: Marketplace on Eestis saadaval märtsi lõpust. Vaata ka KKK]. Koos Eestiga muutub Marketplace kättesaadavaks veel 22 riigis, sealhulgas Lätis ja Leedus.

Mida see Eesti WP kasutaja jaoks tähendab? Eelkõige seda, et lõppkasutajad saavad nüüd Marketplace’i aktiveerida läbi Eestiga seotud Windows Live ID konto ja tasulisi rakendusi on võimalik poest osta kohalike pankade väljastatud Visa, MasterCard ja AMEX krediitkaartidega.

Eestlasi ootab poes ees juba kümmekond spetsiaalselt meie turu jaoks loodud rakendust, näiteks mobiilse parkimise rakendused, Eesti-Inglise-Vene-Eesti sõnaraamat, kiiruskaamerate ja maanteeinfot vahendav Teele ning kinokavadega Forum Cinemas Movies. Tutvu kõikide kohalike koodiässade loodud rakendustega minu varasemas postituses Eesti Windows Phone rakendused.

Kokku on muutub Eesti Windows Phone kasutajatele kättesaadavaks üle 70 tuhande rakenduse ja uute rakenduste lisandumise kiirus päevas on äsja kasvanud 300%. Värskete “äppide” hulgas on ka Skype beetaversioon, mille kohta loe pikemalt Skype’i eestikeelsest blogist “Skype ja videokõned nüüd ka Windows Phone’ile

Eestis on Windows Phone 7.5 operatsioonisüsteemiga telefonidest ametlikult müügis näiteks HTC Radar ja HTC Titan, aga veebi kaudu on siia võimalik tellida muidugi ka teisi mudeleid (vihje).

Aga arendajad? App Hub ligipääsu meie rakenduste loojatele praegu veel ei kaasne. Seetõttu on Eesti arendajatel jätkuvalt võimalik rakendusi publitseerida läbi meie Global Publishing partneri www.appamarket.com. Microsoft Eesti poolelt aitame endiselt Windows Phone mobiilide arenduseks lahtilukustamisega ja saame laenata ka testseadmeid, mille peal oma loodavat äppi katsetada. Selle jaoks võta palun minuga otse ühendust.

Panen siia kirja ka mõned praktilised soovitused kohalikele arendajatele, kes plaanivad oma Windows Phone rakenduse luua ja selle poodi välja panna:

 • Rakenduse sertifitseerimisprotsess võtab vähemalt 1 nädal ja kui kõik vastab nõuetele, ongi selle aja möödudes rakendus publitseeritud. Olenevalt rakenduse keerukusest ja sellest, kas avastatakse mingeid parandamist vajavaid ehk nõuetele mittevastavaid kohti võib see aeg muidugi pikemaks venida ja keskmiselt jõuab rakendus poodi teisel katsel Naeratus
 • Kuna rakendus jõuab Marketplace’i appamarket nime alt, siis soovitan kindlasti oma firma või arendajate kontaktid tagasiside andmise võimaldamiseks eraldi välja tuua näiteks “Abi”, "Tutvustus", "Info" vms lehel
 • Kui rakendus on eesti keelne ja publitseerida see kõigi riikide Marketplace'desse, peab rakenduse tutvustus (description) olema mõlemas keeles (Inglise + Eesti) ja seal tuleb ära mainida, et rakenduse sisu on eestikeelne. Kui rakendus võimaldab telefoni regiooni sätete või rakenduse enda kaudu kuvatavat keelt ise muuta (näiteks vahetada Inglise-Eesti), siis peavad olema ka ekraanipildid mõlemas keeles.
 • Kindlasti tasub tutvuda Application Certification Requirements for Windows Phone juhendiga ja enne lisamist kasutada ka Marketplace Test Kit tööriista, mis võib olla abiks võimalike apsakate avastamisel ja vähendab hilisemat lisatüli.
 • Kui rakendus kasutab positsioneerimist ehk GPS kaudu asukoha määramist, siis peab kasutajal rakenduse seadete alt olema võimalik see sisse/välja lülitada. Vaata selle kohta sertimise nõuete alt lisa.
 • Ja viimaks soovitan tungivalt lisada märksõnana oma rakendusele „estonia“, mis teeb Eesti kasutajatele mõeldud ja siinmail valminud rakenduste otsimise Marketplace’s lihtsamaks. Kokku on võimalik ühe rakendusega siduda kuni 5 märksõna, millest üks võiks olla "estonia"!

Comments (7)

 1. Mart says:

  Ega hetkel teada ei ole, millal mõni Lumia mudel Eestis müügile jõuab?

 2. asirel says:

  Hei Mart, Lumia'dega tegeleb otse Nokia ja veel ei ole selle kohta infot tulnud. Hoiame pöialt, et ei lähe enam kaua

 3. kk says:

  tere, kas on teada nüüd 2 nädalat hiljem, millal täpsemalt Marketplace Eestis kättesaadavaks muutub?

 4. Marko says:

  Lumiad pidavat kuulu järgi suvel (juunis-juulis) meile jõudma.

 5. asirel says:

  KK, veel ei ole täpset Marketplace saadavuse aega teada.

 6. kk says:

  tülitan taas nüüd siis 4 nädalat hiljem 🙂 ehk on uudiseid Marketplace kättesaadavuse osas Eestis? Loodan väga et "lähinädalad" ei tähenda "lähikuid".

 7. asirel says:

  kk, nüüd siis Marketplace väljas ja küsimuste korral vaata KKK 🙂 http://bit.ly/wppoodkkk

Skip to main content