Viimane võimalus registreerida Windows Azure CTP arenduskonto


Viimane võimalus registreerida Windows Azure CTP arenduskonto Novembris toimunud arenduskonverentsil PDC09 kuulutati välja esimene Windows Azure versioon. Sellega sai Microsofti pilves arvutuse (cloud computing) platvorm küpseks ja juba praegu kasutavad meie andmekeskuste jõudu paljud ettevõtted üle maailma (Coca Cola, Accenture, Samsung, Siemens, GlaxoSmithKline jpt). Windows Azure on annab arendajatele skaleeruva ja paindliku raamistiku pilvepõhiste tarkvaralahenduste loomiseks, haldamiseks ning klientidele pakkumiseks.

Suuremates riikides on Windows Azure ametlikult saadaval jaanuarist 2010, ehk siis hakatakse kasutamise eest ka arvet pidama, kuigi teenuse eest küsitakse tasu alles veebruarist 2010, mil rakendub SLA. Paraku ei kuulu Eesti nende riikide hulka, kus Windows Azure aasta algusest kättesaadavaks ilmub. Küll aga on kohalikel arendajatel võimalus registreerida endale tasuta CTP ehk Community Technology Preview konto ja kasutada valmis funktsionaalsusega Windows Azure platvormi alates jaanuarist üle poole aasta tasuta. Kohe selgitan lähemalt.

Eesti arendajad saavad Windows Azure CTP programmiga liituda tasuta kuni 31. detsembrini 2009. Täpsustan veelkord üle, et vaatamata CTP nimele antakse jaanuarist ligipääs valmis ehk feature complete tehnoloogiale. CTP kontot on võimalik kasutada ilma igasuguse tasuta juunini 2010 või kuni teenus muutub ametlikult Eestis kättesaadavaks. Pärast detsembrit tuleks CTP ligipääsu saamiseks juba otse minuga ühendust võtta.

CTP kasutajatele ei kehti SLA, kuigi seda võib kasutada mistahes avalike ja kliendilahenduste loomisel. Üldised kasutustingimused on järgmised:

  • Total compute usage: 2000 VM hours
  • Cloud storage capacity: 50GB
  • Total storage bandwidth: 20GB/day

Windows Azure platvorm koosneb erinevatest teenustest ja tehnoloogiatest. Kolm põhitoodet on Windows Azure ehk pilvepõhine opsüsteemi teenus, relatsiooniline andmebaas SQL Azure ja viimaks AppFabric, mis pakub mitmeid kasulikke teenuseid cloud computing rakendustele nagu identiteedi haldus, sõnumite vahendamine tavapäraste on-premise süsteemidega jne. Parema ülevaate suurest pildist annab see joonis:

Windows Azure Platform overview

PS! Tarkvaraarenduse firmadel on võimalik saada Microsoftilt tehnilist tugiteenust Windows Azure põhiste lahenduste väljatöötamisel. Kui tunnete huvi, siis palun võtke minuga ühendust.

Kasulikud lingid:

PPS. Kui sul tekkis mistahes küsimusi Windows Azure kohta, siis hea koht nende esitamiseks ja seonduvaks aruteluks on Eneta foorumi (Arendus & andmetehnoloogiad): www.eneta.ee/foorum

Comments (0)

Skip to main content