ASP.NET 2.0 (3.5) uygulamaları Internet Explorer 10 ile düzgün görüntülenemeyebilir


Günümüzde çoğu web uygulaması, isteklerin yapıldığı tarayıcı (browser) versiyonlarına uygun içerik sunacak şekilde hazırlanmaktadır. Örneğin, istek yapılan tarayıcı HTML5 standartlarını destekliyorsa, HTML5 spesifik tag’ler ile oluşturulan içerik gösterilebilir ya da uygulamanın yapıldığı platforma (cep telefonu, tablet, vs...) göre farklı sayfalar oluşturulabilinir.

ASP.NET uygulamalarında temel olarak kullanıcı tarayıcı bilgileri, .NET Framework kurulumu ile birlikte gelen “browser definition” dosyalarındaki tanımlamalara göre belirlenir. Bu dosya içinde, HTTP Request ile gelen User-Agent bilgilerinin nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgiler bulunur. Örneğin, %WinDir%\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727\CONFIG\Browsers klasörünün altında yer alan ie.browser dosyasını notepad ile açarsanız, farklı Internet Explorer versiyonlarının ne şekilde tanımlandığını ve ASP.NET tarafından anlaşılacağını görebilirsiniz.

ASP.NET 2.0 (3.5) ve Internet Explorer 10

ASP.NET 2.0 ve ASP.NET 3.5, Internet Explorer 10’dan daha önce yayınladığı için, Internet Explorer 10 ile ilgili tanımlamalar ie.browser dosyası içinde yer almamaktadır. Dolayısıyla, eğer ASP.NET 2.0 ya da ASP.NET 3.5 web uygulamanız, tarayıcı versiyonlarına göre farklı tasarımlar oluşturuyorsa ya da User-Agent bilgisine
göre bir takım işler yapıyorsa, siteniz düzgün çalışmayabilir.

Çözüm

Browser definition dosyalarını güncellemek ve Internet Explorer 10 desteğini getirmek için aşağıdaki makalede anlatılan hotfix’lerin kurulumunun yapılması gerekmektedir.

A hotfix is available for the ASP.NET browser definition files in the .NET Framework 2.0 SP2 and in the .NET Framework 3.5 SP1
http://support.microsoft.com/kb/2600100/

Geçerli olduğu platformlar

Internet Explorer 10, ASP.NET 2.0, ASP.NET 3.5

--
AMB

Comments (0)

Skip to main content