VS2010 – Cecha dnia: Alt+LMB na tekście kodu


Kolejna ciekawa cecha, o której chciałem wspomnieć jest banalne w swej prostocie i urzekająco przydatna w wielu sytuacjach.

Zaznaczanie tekstu w kodzie, czy jakimkolwiek edytorze tekstu to banalne zadanie, które każdy użytkownik komputera wysysa z mlekiem matki. W Visual Studio dodajmy do tego wciśnięty przycisk Alt. Zaznaczenie przestaje chwytać całych linii od punktu startu do końca tylko zaznacza nam prostokąt. Proste porównanie poniżej:

image image

Jak to mogę wykorzystać? Otóż zamiast zaznaczyć cały blok zaznaczam z altem pustą kolumnę przed trzema deklaracjami private, jak na obrazku poniżej:

image

Po takim zaznaczeniu zaczynam pisać w ostatnim wierszu zaznaczenia, tam gdzie ustawił mi się kursor. Każdy znak wybrany przeze mnie będzie powielany w każdym innym wierszu tego zaznaczenia. Jeśli chciałbym na powyższym przykładzie zmienić deklarację private na public powyższych zmiennych, wystarczy zaznaczenie tego bloku jak na obrazku i usunięcie private w jednym miejscu i wpisanie public. Ta operacja automatycznie zostanie wykonana dla pozostałych wierszy. 

W Visual Studio to działa również na zwiniętych fragmentach kodu. Niestety trzeba uważać na puste wiersze pomiędzy właściwymi. Przykład powielania poniżej:

image

Zwinięte części kodu oczywiście nie będą uwzględnione:

image

Comments (4)
 1. Nagl says:

  Chciałbym zauważyć, że takie działanie, to nie tylko cecha Visual Studio (w szczególności VS2010). Większość współczesnych edytorów tekstu działa w identyczny sposób (MS Word, Open Office Writer, nawet małe darmowe edytory jak NotePad++).

 2. dbiesiada says:

  Wiesz,

  Wspomniałem o tym, bo to trochę jak ze skrótem klawiszowym F7 w shellu (pokazującym historię ostatnich komend wykonanych w linii poleceń). Niby jest z nami od dawna, niby oczywiste a w praktyce mało kto wie, mało kto używa. 🙂

 3. _hamer says:

  Z całym szacunkiem, ale to trochę nierzetelność pisać że to cecha VS2010, skoro w poprzednich wersjach VS.NET to już było. A skoro "Niby jest z nami od dawna, niby oczywiste", to proponuje "cecha VS.NET" zamiast VS2010, bo to tak jakby napisać "cecha Windows 7 : możemy używać napędu DVD".

 4. Uznałem tę cechę za cechę dnia przez pryzmat wykorzystania jej do wielokrotnego powielenia wiersza podczas pisania.

  Samo Alt+LBM tak samo działa (zaznaczenie blokowe) już w wcześniejszym Visual Studio. Jednak po zaznaczeniu kolumny wielu wierszy nie jestem w stanie powielać tekstu. Dopiero w Visual Studio 2010 to się pojawiło.

  Nieprecyzyjnie to ująłem, fakt ,natomiast sama cecha (rozszerzona jako nowa w VS2010) jest miła przyznam i warta uwagi

Comments are closed.

Skip to main content