[PL] Ciekawy pomysł na poprawę wyników wyszukiwania w Bing.com


Bing miał dobry start, od razu została zauważona znacząca poprawa w wielu aspektach od UI do najważniejszego – wyszukiwania.

To dopiero początek pracy, która między innymi przy pomocy Microsoft Research trwa dalej.

Nie wiem czy mieliście okazje pobawić się grą Page Hunt zrealizowaną przez Microsoft Research Live Labs.

Grając w tę grę mamy możliwość wyszukiwać strony tylko, że jakby w drugą stronę. Algorytmy wyszukiwania mają proste zadanie (w definicji) odczytać zapytanie użytkownika i możliwie za pierwszym razem podać mu wynik satysfakcjonujący.

Co jeśli na sprawę spojrzymy z drugiej strony i spróbujemy popatrzeć na stronę i podać zapytanie, które zwróci tę stronę jako jedną z pierwszych na bing.com? Brzmi absurdalnie, ale właśnie na tym ta gra polega.

Jeśli się uda za pierwszym razem to oznacza, że algorytmy bing działają zgodnie z intuicją szeregowego internauty, który czegoś poszukuje.
Jeśli nie możemy dopasować naszego zapytania do strony to wtedy właśnie bing się uczy usprawniając swój algorytm i wzbogacając model tego internauty i sposobu w jaki poszukuje treści.

Całkiem sympatyczne podejście, jedyne czego mi na ten moment brakuje to lokalizacji. Pojawiają się tylko angielskie strony, chętnie bym w ten sposób pomógł wyszukiwać także treści tylko polskie. Zadałem takie pytanie autorom. Ciekawe czy dostanę odpowiedź.

image 

Dodatkowo, jeśli jesteście zainteresowani bardziej naukową strona tej gry i samego pomysłu to zapraszam do tego dokumentu:

Page Hunt: Improving Search Engines Using Human Computation Games

Comments (1)
  1. Marches says:

    Pomysł według mnie bardzo ciekawy, bo pozwala śledzić poczynania i metody szukania internauty. Dodam że mam kilkanaście stron jedne z treścią a inne z małą ilością, te które mają treść odnotowują stosunkowo dużą liczbę wejść z binga , a te które nie mają wartościowej treści znikomą ilość. Od razu widać że bing ma podobny algorytm wyszukiwania co google czyli liczy się treść, może nawet bardziej dopracowany.

Comments are closed.

Skip to main content