[PL] TFS, alternatywny klient, rozważania


Wspomniałem wczoraj o webserwisach do TFS. Metody w nich wyeksponowane są w ramach eksperymentu i zabawy warte przetestowania pod warunkiem, że nie wymagają żadnej dodatkowej parametryzacji.

Jeśli posiadają jakiekolwiek parametry, to już zgaduj zgadula jak to dobrze ugryźć (np. życzę powodzenia w odpytaniu bazy work itemów, gdzie jednym z parametrów jest query opisane w Xml, gdy API z SDK wspiera składnię ala SQLową (wiQL).

Jakby ktoś jednak był zainteresowany rozszerzaniem klienta do TFS lub budową wyspecyfikowanych alternatyw, to polecam jeden projekt w CodePlex i przyjrzenie się jego źródłom:

http://fissum.codeplex.com/

Fissum został napisany przez francuskiego MVP C#. Co prawda nie jest od jakiegoś czasu aktualizowany, natomiast biblioteka Fissum.TeamSystem całkiem sprawnie pokazuje jak wykorzystać Client SDK z Team Foundation Server.

Ten odnośnik na przykład pokazuje klasę TeamFoundationServer odpowiedzialną za połączenie z serwerem.

Jakby ktoś się zastanawiał, po co w ogóle kłopotać sobie głowę takim API, to podaje kolejny przykład już komercyjnego rozszerzenia do TFS po stronie klienta – Team Companion. Jest to klient TFS zintegrowany z Outlook, siłą rzeczy raczej pozycjonowany bliżej zarządzania projektami niż programowania. O tyle ciekawy, że na przykład pozwala na pracę na workitemach offline i później integrację (synchronizację) z serwerem centralnym.

Kolejny przykład już raczej akademicki i bardziej pomysł na aplikację niż gotowe rozwiązanie. Praca naukowa z jednego z moich ulubionych uniwersytetów w USA (Carnegie-Mellon University) na temat analizy powiązań i współzależności pomiędzy encjami w projektach deweloperskich. W tym kontekście przez encje rozumiemy takie elementy, jak sam zespół (deweloperzy), artefakty, które tworzą oraz zadania, które regulują proces.

Ten materiał bliżej Research & Development może dostarczyć inspiracji do napisania narzędzia, które na podstawie realnie udokumentowanej pracy w projekcie może pomóc wysnuć wnioski pomocne w usprawnieniu procesu, produktywności członków zespołu czy oszacowania ryzyka w projekcie.

Tematy bliżej firm narzędziowych niż typowego dostawcy rozwiązań, ale przyznacie, że inspirujące.

Comments (1)
 1. Jeszcze dodatkowa informacja dotycząca Assemblies z Microsoft.TeamFoundation.*

  Dllki nie są w GAC i wymagają instalacji Team Explorera. Po instalacji znajdują się w folderze:

  C:%ProgramFiles%Microsoft Visual Studio 9.0Common7IDEPrivateAssemblies

  Dla tych co działają na 64bitowych maszynach, warto pamiętać, że to są 32 bitowe assemblies, więc w przypadku x64 to będzie:

  C:Program Files (x86)Microsoft Visual Studio 9.0Common7IDEPrivateAssemblies

  W ustawieniach projektu także trzeba ustawić odpowiedni typ builda aby nie dostawać dziwnych błędów przy próbie załadowania tychże assemblies.

Comments are closed.

Skip to main content